Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Wimbledon přebil i olympijské zlato. Sportovkyní roku je Kvitová

B. J. King Cup

23:02
PRAHA - Olympijského vítěze v dosavadní historii ankety Sportovec roku dokázal porazit jen jiný olympijský vítěz. Letošní 56. ročník tradiční ankety přinesl změnu. Korunku pro nejlepší osobnost českého sportu převzala tenistka Petra Kvitová. Až za ní skončily olympijské šampionky Eva Samková a Martina Sáblíková.

SPORTOVKYNĚ ROKU. Petra Kvitová získala podruhé v kariéře prestižní ocenění. V anketě pokořila i olympijské medailistky ze Soči. „Konkurence byla obrovská, vážím si toho,“ zářila. foto:  Dan Materna, MAFRA

Čtvrtá nejlepší tenistka světa Petra Kvitová v tomto roce podruhé v kariéře vyhrála turnaj ve Wimbledonu a k tomu potřetí dovedla český tým k vítězství ve Fed Cupu. V novinářské anketě tím předstihla všechny další české sportovce.

Druhá skončila olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková a třetí místo patří Martině Sáblíkové, která v olympijských soutěžích v rychlobruslení získala ke zlatu ještě i stříbro.

Anežka Drahotová

Také v soutěži kolektivů vyhrál tenis nad olympijskými triumfy. Fedcupový tým předčil smíšenou štafetu biatlonistů.

Petra Kvitová získala titul Sportovec roku podruhé v kariéře. Také v roce 2011 vyhrála Wimbledon i Fed Cup, k tomu i Turnaj mistryň a v říjnu dosáhla na druhou příčku na žebříčku WTA. V anketě tehdy zvítězila s nejvyšším náskokem v historii - o 736 bodů (před bikerem Kulhavým). Letos pro změnu vítězí s rekordně nízkým odstupem - o pouhých deset bodů.

V anketě rozhodoval každý hlas. Členové Klubu sportovních novinářů, kteří jako jediní mají právo hlasovat, tentokrát nenašli shodu. Jedni dali přednost triumfům Kvitové v mimořádně vysoké konkurenci světového tenisu, jiní přihlédli k prestiži olympijských medailí. Přízeň těch druhých se dělila napůl: Eva Samková a Martina Sáblíková byly shodně na čtyřiceti hlasovacích lístcích uvedeny jako první, Petra Kvitová pobrala nejvyšší možný bodový příděl od 69 hlasujících.

SPORTOVKYNĚ ROKU. Petra Kvitová získala podruhé v kariéře prestižní ocenění. V...
Biatlonistka Gabriela Soukalová na slavnostním vyhlášení novinářské ankety...
Eva Samková předvedla parádní taneční vystoupení.
Vítězky Fed Cupu byly oceněny jako kolektiv roku.

Devátým rokem kralují českému sportu ženy. Letos jich je v elitní desítce pět, a dokázaly se srovnat do šestého místa. Mezi ně se vklínil jen na čtvrté místo biatlonista Ondřej Moravec.

Sportovní legendou byla in memoriam vyhlášena atletka Miloslava Rezková-Hübnerová (VÍCE ZDE). Olympijská vítězka ve skoku vysokém z roku 1968 letos zemřela, cenu za ni převzala její dcera Linda Hübnerová. Juniorem roku je Anežka Drahotová, juniorská mistryně světa v chůzi na 10 km.