5. listopadu 2007 17:42 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sponzoři trhají češtinu na kusy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse

PRAHA Blikající televize ozařuje obývací pokoj, na obrazovce se objevuje redaktor České televize Stanislav Bartůšek a s líbezným úsměvem ohlašuje: Ve třetím zápase Česká pojišťovna play off O2 extraligy porazil Mountfield RI Okna Zlín v prodloužení...

Zmatený divák se musí domnívat, že se hlasatel asi pomátl, na učitele českého jazyka jdou mrákoty. A někde v šedé kanceláři se generální ředitel toho a onoho sponzora zatetelí blahem.

„Zvuk nevypínám, ale zlobím se,“ přiznává ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva. „Nesplňuje to estetické hledisko, ale hlavně je to nesrozumitelné. Řazení několika podstatných jmen za sebe je nesmyslné.“ S tím souhlasí i Robert Záruba, který má v České televizi hokej na starost. „Jazykově je to hrozné, ale musím to tak říct,“ stěžuje si.

Stalinovy i Leninovy závody
Pokud jde o názvy klubů, berte to zvesela, vzkazují dnešním fanouškům legendární hokejisté minulosti. Protože názvy klubů po roce 1948, kdy vlast podle hesla „Sovětský svaz, náš vzor“ vykročila k ráji na zemi, stály skutečně za to. Hokejisté reprezentovali patronátní podniky, takže tým Litvínova postoupil koncem 50. let do nejvyšší soutěže pod názvem Stalinovy závody Litvínov. „Říkali jsme si - za války se fabrika jmenovala Herrman Göring Werke, tak to máš prašť jako uhoď. Ale věděli jsme, že jsou mezi námi donašeči, drželi jsme hubu a krok. Byli jsme rádi, že můžeme hrát hokej,“ vzpomíná tehdejší brankář Litvínova Josef Bruk, nyní osobní trenér Dominika Haška a kouč gólmanů Sparty. Počátkem 60. let se klub přejmenoval. „To už nahoře pochopili, co byl Stalin zač, tak jsme se stali Chemickými závody československosovětského přátelství,“ usmívá se 73letý Bruk. Litvínov v tom nebyl sám - hokejová Sparta se v letech budování socialismu jmenovala Sokol Spartak Sokolovo a Plzeň „zdobil“ název Leninovy závody. „Jenže lidi na stadionu stejně křičeli Škodovka, což byl symbol kapitalismu,“ připomíná bývalý plzeňský útočník Zdeněk Haber (72). „Ale museli jsme mlčet. Později, když už jsme jezdili na Západ, s námi cestovala „očka“, samí ptáci – jeden se jmenoval Sýkora, jiný Stehlík. Říkali nám -je tam hodně zboží, ale lidi na to stejně nemají peníze. Útočník Jarda Rosický se zeptal: Jak to víte, vy jste tam byl? Ne, ale naši soudruzi nás informovali, odpověděl ten chlápek,“ přibližuje dobu Haber. „Chechtali jsme se, a já pak šel na kobereček,“ dodává.
jak
Novináři totiž před startem hokejové extraligy musejí podepsat akreditační podmínky, v nichž se zavazují, že budou uvádět plná jména soutěží i klubů. Pod hrozbou odebrání akreditace.

„O peníze jde až v první řadě,“ glosuje stížnosti na sponzorské jazykolamy ředitel extraligy Stanislav Šulc. „Jestli chceme mít v extralize kvalitní hokejisty, musíme je zaplatit.“

Extraliga má svého sponzora, boje o titul zase jiného. „Proč musím říkat Česká pojišťovna play off?“ ptá se Záruba. „Proč nemůžu říct play off České pojišťovny? Lidé, kteří tohle zajišťují, jsou hrozně nenápadití.“

Tvůrci reklamních sloganů si totiž spočítali, že je pro ně lepší, když je název firmy vpředu. A tak vznikají nelibozvučná spojení. „Ptali jsme se, jestli by se s tím nedalo něco dělat. Krčili rameny, že prý to sponzoři takhle požadují,“ podotýká jazykovědec Oliva.

Podobně se chová většina hokejových klubů. Některé šly dokonce tak daleko, že ze svého názvu vypustily i jméno města. Například České Budějovice jsou teď prostě jen HC Mountfield. „Celé by se to nikam nevešlo,“ vysvětluje vypuštění názvu města manažer Jaromír Látal. „Moderní sport se odvíjí od financí. A sponzor dal v našem případě zásadní příspěvek do rozpočtu.“

Látal přiznává, že u fanoušků se s přílišným pochopením nesetkal. „Nelíbí se jim to, ale oni klub neplatí. To by musel lístek na zápas stát tři tisíce korun,“ porovnává manažer úspěšného extraligového týmu, z jehož ochozů se stále skanduje „Motor, Motor“, což byl název klubu ještě za komunistů.

Látalovi ani nevadí, že Českým Budějovicím přezdívají po republice prostě sekačky. „Hrál jsem dlouhou dobu za Spartu. Proti tomu jsem imunní,“ směje se Látal.

Přesto se o jeho klubu hovoří spíše jako o Českých Budějovicích. „Dávám přednost názvu, který je pro lidi srozumitelný,“ tvrdí Záruba.

Litvínovský návrat k tradici
Radost nejen jemu udělal před sezonou Litvínov. Tam se totiž rozhodli jít proti proudu. Z HC Chemopetrol se stal HC Litvínov. Pro fanouška to zní jako rajská hudba. „Chtěli jsme se vrátit k tradici,“ řekl kapitán a sportovní manažer v jedné osobě Robert Reichel.

Bude mít Litvínov následovníky? Spíše ne. Extraliga žádná omezení nemá. „To je věc každého klubu. Umím si představit, že bychom se tím zabývali jen v případě nějakého urážlivého nebo lechtivého názvu,“ vysvětluje Šulc.

Do té doby si lidé budou lámat hlavu, kdo že to vlastně v té 02 extralize vyhrál. I když fanoušci dokážou být imunní. „Ty perly jsou slyšet jen z úst moderátorů. Lidé takhle blábolit nechtějí,“ říká Oliva.
  • 12Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!