Špit ochránil Jablonec od debaklu, Alkmaar vyhrál 2:0

21:55
ALKMAAR/PRAHA - Fotbalisté Jablonce prohráli v úvodním utkání třetího předkola Evropské ligy na hřišti Alkmaaru 0:2. Baumit proti předloňskému nizozemskému mistrovi dlouho držel bezbrankový stav, v 64. minutě však hlavičkou otevřel skóre Wernbloom a v závěru přidal druhý gól Gudmundsson. Odveta je na programu za týden na severu Čech.

FK Jablonec - Apoel Nikósie / Michal Špit foto: ČTK

Jablonec vstoupil do zápasu sympaticky a zpočátku se mu dařilo držet favorita daleko od své branky. Domácí ve svém prvním soutěžním utkání nové sezony chvíli hledali tempo, zhruba po čtvrthodině se ale začaly projevovat jejich kombinační schopnosti a Severočeši se dostali pod vytrvalý tlak.

ČESKÉ TÝMY V PŘEDKOLECH EVROPSKÉ LIGY

Jejich akcie dlouho držel nad vodou především výborný brankář Špit. Ve 22. minutě ještě zasahovat nemusel, protože Martens napálil z výborné pozice okolo penaltového puntíku jen spoluhráče, od něhož se míč odrazil mimo tyče. Za pár sekund už ale hostující gólman poprvé prokázal své kvality, když si hned dvakrát během jedné minuty poradil s nebezpečnými střelami Holmana.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy

AZ Alkmaar - Baumit Jablonec 2:0 (0:0)
Branky: 64. Wernbloom, 88. Gudmundsson. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Boymans - Piták.

Alkmaar: Esteban - Marcellis, Moisander, Viergever, Poulsen - Wernbloom, Elm, Martens - Benschop (65. Gudmundsson), Boymans (90. Falkenburg), Holman. Trenér: Verbeek.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Kopic (74. Vaněk), Loučka, Jarolím (86. Třešňák), Piták, Kovařík (69. Vošahlík) - Lafata. Trenér: Komňacký.

I Jablonečtí dokázali zahrozit. Brankáře Alvarada vyrušil z klidu především Loučkův pokus z 36. minuty, který prolétl kolem pravé tyče. O tři minuty později se opět blýskl Špit. Nejprve výborně zlikvidoval další Holmanovu šanci a s pomocí břevna pak zkazil radost i dorážejícímu Benschopovi.

Severočeši nakonec mohli odcházet do kabin dokonce s vedením. Ve 44. minutě nasměroval Kopic svůj pohotový oblouček na horní síť a ještě blíž vedoucímu gólu pak byl v nastavení první půle Lafata. Alvarado ale hlavičku zblízka vytáhl mimo tyče.

Po změně stran se čtvrtý tým uplynulého ročníku nizozemské ligy hledal a dlouho se nemohl dostat na dostřel Špitovy branky. Když už začínalo zdát, že by Jablonečtí mohli v Alkmaaru uhrát stejně jako jejich severočeský rival Liberec v sezoně 2006/07 remízu, naskočil si v 64. minutě na rohový kop Wernbloom a odčaroval kouzlo jabloneckého brankáře.

Vzápětí mohlo být s Baumitem ještě hůř, kdyby Špit nevychytal střídajícího Gudmundssona. Ten se dočkal gólové oslavy až dvě minuty před koncem, kdy vyslal dalekonosnou střelu a ta zaplula do sítě. Jablonec si přesto mohl do odvety odnést příznivější výsledek, jenže Piták v nastaveném čase míč ve vyložené šanci za Alvarada neprotlačil.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.