Spektakulární bitva o šachový titul bude mít pokračování, rozhodne tie-break

22:15
NEW YORK/PRAHA - Dvanáctá a poslední partie zápasu o titul šachového mistra světa mezi Norem Magnusem Carlsenem a ruským vyzývatelem Sergejem Karjakinem skončila v New Yorku rychlou remízou. Při nerozhodném stavu 6:6 určí vítěze středeční tie-break, v němž se budou hrát partie se zkráceným časem.

Magnus Carlsen tentokrát nenašel s bílými figurami na Karjakina zbraň. foto: ČTK

Carlsen je zpátky. V desáté partii poprvé vyhrál a srovnal na 5:5

V poslední klasické partii měl obhájce titulu Carlsen výhodu bílých figur, ale kdo od něj čekal rozhodující útok, byl zklamán. Soupeři až do devátého tahu přesně kopírovali zahájení z třetí partie.

Znovu se tedy pustili do španělské hry, ale tentokrát to nebyl žádný šachový maraton. Nikdo nechtěl riskovat a už po třiceti tazích a 35 minutách hry bylo rozhodnuto.

Dvanáctá partie tak byla z celého seriálu jasně nejkratší, za což se Carlsen příznivcům královské hry hned omluvil.

Magnus Carlsen (vlevo) a Sergej Karjakin
Magnus Carlsen

Tie-break začne čtyřmi partiemi v rapid šachu s limitem 25 minut pro každého hráče. Pokud po nich zůstane stav nerozhodný, bude zápas pokračovat partiemi bleskového šachu s pětiminutovým limitem.

Těch se může hrát až deset a po nich by případně následoval takzvaný armagedon. V něm má bílý na své tahy pět minut, černý jen čtyři, ale k vítězství mu stačí ubránit remízu.