Spartu zachránil Lafata. Gólem a přihrávkou otočil zápas s Příbramí

21:30
PRAHA - Už se zdálo, že sparťanští fotbalisté dávají sbohem prvnímu místu, sbohem mistrovskému titulu. Ale nakonec zápas 24. kola první ligy dokázali zvrátit. S Příbramí dlouho prohrávali 0:1, ale po přestávce dvěma góly skóre otočili. Ten vítězný dal Lafata čtyři minuty před koncem. Na vedoucí Plzeň dál ztrácejí devět bodů, ale mají utkání k dobru.

David Lafata opět vytrhl Spartě trn z paty. foto: ČTK/AP

Sparta má problém v obraně. Slepí ji zapomenutý Steinhöfer, nebo dorostenci?

Sedmý ligový zápas na jaře, popáté sparťané inkasovali jako první. Zatímco ve čtyřech případech dokázali skóre otočit, minule na Slovácku už na to neměli. A proti Příbrami se jim to povedlo až na poslední chvíli jako nedávno s Jabloncem.

Hosté dali gól ve 152. vteřině, lotyšský útočník Šabala dostal ve středu pole dost místa, tak z dobrých třiceti metrů vypálil. Za chvíli se brankář Bičík svalil na záda a držel se za hlavu.

David Lafata byl opět tam, kde být měl.
Radující se David Lafata.

Po čtyřech dnech, kdy špatným odkopem nabídl gól ve čtvrtfinále Evropské ligy Bakambuovi z Villarrealu, daroval vedení i Příbrami. A ve stejný čas utkání, už ve třetí minutě. Střela Šabaly sice před ním skočila, ale nechytatelná rozhodně nebyla.

A sparťané zase museli dotahovat. Během následující dvaceti minut měli spoustu příležitostí, jak utkání zachránit a napravit Bičíkův kiks.

Bídný začátek, pak Sparta zabrala. Z Villarrealu veze přijatelnou prohru 1:2

Lehce kombinovali, zataženého soupeře přehrávali, ale v koncovce byli žalostní. Tentokrát selhával i osvědčený střelec Lafata. Dvakrát hlavičkoval sám na malém vápně, ale pokaždé vedle. Když to bylo potřetí, na znamení zmaru jen rozhodil rukama. A podobně si vedli i spoluhráči Costa či Dočkal.

Sparťanský tlak slábl, možností ubývalo. Do poločasu ani jedna střela nesměřovala mezi tyče. A to je ostuda.

Hosté se po překvapivém vedení zaměřili na obranu, byť měli na hřišti spoustu ofenzivních hráčů. Sparťanskou obranu trápili rušivými protiútoky, po jednom z nich mohl krátce po gólu Šabala přidat druhou trefu Hnaníček, ale z 15 metrů mířil nad.

Synot liga - 24. kolo:

Sparta Praha - 1. FK Příbram 2:1 (0:1)

Branky: 66. Dočkal, 86. Lafata - 3. Šabala. Rozhodčí: Proske - Hájek, Kříž. ŽK: Costa - Štípek, Šabala, Zápotočný. Diváci: 7204.

Po přestávce na domácí straně přibývaly rohy i střely mimo, ale hra byla slabší, hosté se celkem v pohodě bránili a občas zahrozili. A opět u toho byl Hnaníček, ale hlavičku nasměroval do Bičíka.

Když už to vypadalo, že sparťaní si nevědí rady, skórovali. V 66. se po krkolomných kombinacích míč dostal k Dočkalovi, který ze 14 metrů Hruška propálil. Byla to první doma střela mezi tyče v zápase. Druhá byla málem také gólová, hlavičku střídajícího Juliše vytáhl Hruška zázračně. Ale proti Lafatovi už zasáhnout nedokázal.

Akci rozjel stoper Kováč středem pole, Dočkal krásnou uličkou vysunul Konatého, jehož centr Lafata trefil přesně.