Spartu vyzvou ve finále extraligy Pardubice

19:57
PARDUBICE - Hokejová extraliga zná oba finalisty. Po včerejším postupu Sparty si účast v bojích o titul zajistily také Pardubice, které v domácím prostředí zdolaly České Budějovice 5:2.

Budějovický brankář Roman Turek po druhé inkasované brance. foto: Marta MyškováČTK

Moeller nemohl zařadit do sestavy zraněného obránce Čecha a útočníka Koukala, v sestavě Mountfieldu chyběl potrestaný bek Gřegořek. Jihočeši začali hodně aktivně a pomohlo jim k tomu i Rolinkovo vyloučení už po 25 vteřinách. Nejdříve tvrdě pálil od modré čáry Vydarený a slovenský bek vzápětí zahrozil i z mezikruží.

Už při plném počtu hráčů na ledě minul v dobré pozici Kutlák a Lašák pochytal i střely Posmyka a znovu Vydareného. Ale přesně po šesti minutách úvodního dějství už bekhendem otevřel skóre Brabenec, který se dostal před Lašáka po Hudcově zadovce zpoza branky.

Za domácí zahrozil poprvé až v 8. minutě Andrašovský, ale přestřelil. V 11. minutě se radovali pardubičtí fanoušci z vyrovnání. Cetkovský obešel ve středním pásmu Brabence a situaci dva na jednoho vyřešil sám přesnou střelou k pravé tyči Turkovy branky.

Navíc vzápětí českobudějovický gólman vyhodil puk při rozehrávce do hlediště a Moeller si vytvářel v přesilovce další šance. Pivko oklamal Tomana, ale padajícího Turka už nestihl přehodit, potom skončila těsně mimo Andrašovského teč. Jihočeši se na chvíli vymanili z tlaku při krátké přesilovce, při které Lašák na poslední chvíli zachytil Píšou tečovanou
Kotrlovu střelu.

Jen pár vteřin po návratu z trestné lavice ale Hlinka z pravého křídla překvapil Turka bekhendovou střelou do volného prostoru k pravé tyči. Mountfield přečkal na přelomu třetin oslabení a Lašáka pak otestoval tvrdou střelou Kutlák. Vzápětí na druhé straně nebezpečně tečoval Kolář. Následný krátký nápor hostů vyrovnaní nepřinesl, nevětší šancí byla náhodně tečovaná Muchova střela Hudcem.

V 31. minutě tak pojistil vedení po Pucherově vyhraném vhazovaní přesnou ránou do pravého horního rohu Andrašovský. Vzápětí se paradoxně hosté dostali k přesilovce po Posmykově faulu, protože Blažek v pádu nekontrolovatelně zasáhl českobudějovického beka hokejkou do
obličeje a dostal dvojitý trest. Posmyk s naraženou horní čelistí odstoupil ze hry.

V oslabení hned dvakrát mohl zvýšit Pucher, sólo pak v 36. minutě neproměnil Ondřej. Po nevyužitých šancích Hudce a Gulaše definitivně srazil Jihočechy v jejich oslabení nešťastný vlastní gól Tomana osm vteřin před druhou přestávkou, který byl připsán Ondřejovi.

Do závěrečného dějství nahradil v brance Jihočechů Turka Chábera, a přestože v 44. minutě trošku kuriózně překonal Lašáka bekhendem Hudec, Východočeši si výhru v klidu pohlídali. Nemuselo je ani mrzet, že nevyužili krátkou přesilovku pěti proti třem. Statisticky nejlepší gólman play off Lašák už za svá záda puk nepustil stejně jako náhradník Mountfieldu.

Hosté totiž inkasovali po svém tlaku až na konci tříminutové power play, kterou v
závěrečných 47 sekundách znásobilo Čáslavovo vyloučení. Dvě vteřiny před sirénou dovezl puk do prázdné branky Rolinek.

Moeller Pardubice - Mountfield České Budějovice 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Cetkovský (Čaloun), 18. M. Hlinka (Andrašovský), 31. Andrašovský (Pucher), 40. Ondřej (Kolář), 60. Rolinek (Píša) - 6. Brabenec (M. Hudec), 44. M. Hudec (Brabenec). Rozhodčí: Homola, Šindler - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9150 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.
Pardubice: Lašák - Píša, Havíř, Snopek, Linhart, M. Šeda, Čáslava, Koma - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Andrašovský, Pucher, Pivko - Kolář, Blažek, Ondřej - Čaloun, Cetkovský, F. Mrázek. Trenéři: M. Říha a Rohlík.
České Budějovice: Turek (41. Chábera) - Vágner, Toman, Mucha, Kutlák, Posmyk (35. Bolf), Vydarený - M. Hudec, V. Hübl, Hřebejk - Mertl, Brabenec, Sailer - Šimánek, Vak, Kotrla - Gulaš, Stantien, Hašek - od 36. navíc L. Květoň. Trenéři: Jandač a Kupka.