Spartu přežila šance Jihlavy i zranění Kadlece, zachránil ji šťastnou střelou Kanga

19:38
JIHLAVA - Fotbalisté Sparty ve 28. kole první ligy zvítězili 1:0 na hřišti Jihlavy a v tabulce se posunuli o skóre na třetí místo před Olomouc. Sigma má stejně jako pátý Jablonec zápas k dobru. Jediný gól dal v 81. minutě Guélor Kanga, jehož střelu z dálky brankář Matej Rakovan překvapivě propustil.

Guélor Kanga ze Sparty (v červeném) právě střílí jediný gól zápasu proti Jihlavě ve 28. kole HET ligy. foto: ČTK

Sparťané, kteří předtím přečkali velkou šanci domácího Davise Ikauniekse, ukončili sedmizápasové čekání na venkovní výhru. Vysočina naopak prohrála poprvé od března.

V hlavičkovém souboji Josef Šural (vlevo) ze Sparty a Petr Buchta z Jihlavy při utkání 28. kola HET ligy.

Pražané si v úvodu vytvořili tlak standardními situacemi, Stanciu je ale tentokrát nezahrával dobře. Hosté drželi míč na kopačkách a kombinovali, ale většinou jen ve středu hřiště a před brankou nebyli tolik nebezpeční. Jihlavané se snažili o brejky, ty ale většinou zakončovali nepřesně a ukvapeně.

28. kolo HET ligy: Vysočina Jihlava - Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 81. Kanga. Rozhodčí: Berka - Kotík, Blažej. ŽK: Ljovin - Kanga. Diváci: 4500 (vyprodáno).

Jihlava: Rakovan - Vaculík (78. Popovič), Štěpánek, Buchta, Schumacher - Mara, Urblík (59. Ljovin) - Fulnek, Dvořák, Zoubele (73. Keresteš) - Ikaunieks. Trenér: Svědík.

Sparta: Nita - Zahustel, Kaya, Štetina, Costa - Kulhánek - Stanciu (90. Sáček), Kanga, Plavšič (87. Vatajelu) - V. Kadlec (43. Lafata), Šural. Trenér: Hapal.

Větší vzrušení přišlo až ve 27. minutě, kdy hostující Plavšič po hezké individuální akci vysunul Kadlece, ale brankář Rakovan byl u míče dřív. Následoval rychlý brejk domácích táhl Mara, ale jeho střela z dálky skončila vedle.

Ve 35. minutě se Jihlava dostala k dalšímu brejku, sparťanský stoper Kaya podklouzl a centr už se snášel k Ikaunieksovi. Lotyšský útočník ale v dobré pozici na míč těsně nedosáhl. Krátce na to hlavičkoval Buchta po rohovém kopu těsně vedle.

Sparta v závěru poločasu přišla o Václava Kadlece, který nejprve dostal ve sprinterském souboji „naloženo“ od Ikauniekse a krátce na to při dobíhání míče špatně došlápl a musel střídat. Do hry naskočil Lafata, který se v létě chystá ukončit kariéru.

Masér Sparty Kamil Maixner (v zeleném triku) kontroluje stav zraněného sparťanského útočníka Václava Kadlece při utkání s Jihlavou.

V 52. minutě byla Jihlava hodně blízko branky. Po závaru ve sparťanském vápně napálil Ikaunieks míč do břevna a od něj se odrazil balon na brankovou čáru, do tyče a zpět do hřiště. Sudí Berka to viděl a ihned jasným signálem dal najevo, že o gól nešlo, a pokračovalo se ve hře.

Ikaunieks pak měl další šanci, ale obrana ho stihla zablokovat. Na druhé straně Šural hlavou zamířil těsně vedle. Když už se zdálo, že zápas dospěje k remíze, už poněkolikáté v utkání napřáhl z dálky aktivní Kanga, a i když nešlo o vyloženě povedený pokus, odskok překvapil brankáře Rakovana a míč k překvapení všech skončil v brance.

Zleva Srdjan Plavšić ze Sparty a Jakub Fulnek z Jihlavy ve hlavičkovém souboji při utkání 28. kola HET ligy.

Domácí ještě mohli bod zachránit, ale podruhé v utkání zakončili jen do brankové konstrukce. V nastavení Kerestešův pokus skončil na tyči.