Sparťanům se porouchalo letadlo. Kvůli dveřím odletěli do Krasnodaru později

13:30
KRASNODAR - Prodloužit sérii neporazitelnosti. To je hlavní úkol sparťanských fotbalistů, kteří se ve středu ráno vydali na 1900 kilometrů dlouhou cestu do Krasnodaru, kde budou o den později hájit náskok 1:0 z úvodního zápasu play off Evropské ligy. Odlet výpravy se o několik desítek minut zpozdil kvůli technické závadě na speciálu, šlo o drobnost v souvislosti se zavíráním dveří.

Takhle slavili sparťané minulý čtvrtek výhru 1:0 foto: ČTK/APČTK

Baroš kopl Costu do hlavy a byl vyloučen. Sparta uctila Srníčkovu památku výhrou

Sparta v aktuálním ročníku Evropské ligy ještě neprohrála. Z play off, základní skupiny a úvodního zápasu prvního jarního kola má bilanci pět výher a čtyři remízy. Pokud sérii ve čtvrtek večer (výkop 19:00) protáhne, postoupí do osmifinále.

Letenský tým pošle do dalšího kola jakákoliv výhra nebo remíza. Anebo dokonce porážka - to když sparťané prohrají jen o gól a zároveň alespoň jeden vstřelí.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy: AC Sparta Praha - FK Krasnodar,...

„Myslím, že Krasnodar doma bude silnější než před týdnem v Praze,“ uvedl záložník Ladislav Krejčí.

V odvetě musíme dát gól

„To, že letíme s náskokem, je samozřejmě příjemné. Důležité je, že jsme nedostali gól. Na druhou stranu je to jen jeden gól, takže by bylo skvělé v odvetě branku vstřelit,“ přál si jeden z nejlepších hráčů úvodu jara.

Sparta na jaře v pohárech

1999/2000 Liga mistrů
Sparta nepostoupila z osmifinálové skupiny. V posledním zápase měla na lopatě Barcelonu, ale nakonec prohrála 1:2, když Hapal nedal dvě minuty před koncem penaltu a soupeř následně skóroval. Dál šlo kromě katalánského klubu i Porto.

2001/2002 Liga mistrů
Stadion na Letné tleskal sparťanům po domácí porážce 2:3 s Realem Madrid za nebojácný výkon vestoje, to bylo ještě na podzim 2001. České mužstvo pak na jaře zvládlo jen zápas s Portem a v konečné osmifinálové tabulce ho vedle Realu přeskočil i Panathinaikos Atény, který získal o dva body víc.

2003/2004 Liga mistrů
Sparta v osmifinále narazila na obhájce trofeje AC Milán. První zápas v Praze skončil nadějnou bezbrankovou remízou. V odvetě český tým ještě v 66. minutě držel postupovou remízu 1:1, ale pak neuhlídal Ševčenka a další dva góly dostal z brejků, nakonec podlehl 1:4..

2010/2011 Evropská liga
Sparta proti slavnému Liverpoolu nebyla v prvním jarním kole daleko od postupu do osmifinále. Vždyť v Praze uhrála bezbrankovou remízu a v odvetě mířila za prodloužením. Ale čtyři minuty před koncem ji srazila gólová hlavička Kuijta.

2012/2013 Evropská liga
Podobný příběh. Sparta v prvním jarním kole narazila na Chelsea - i když doma prohrála těsně 0:1, v odvetě se nevzdala. V Londýně dal gól Lafata a zdálo se, že český tým vybojuje prodloužení. V poslední minutě však vstřelil rozhodující gól Hazard.

Pozn.: V přehledu jsou zápasy v novodobé éře, tedy v samostatné české historii.

Jeho svěřenci se začali na ruzyňské letiště trousit po osmé hodině ráno. Všichni v elegantních tmavých oblecích a bílými košilemi.

Dva důležití členové kádru však ve výpravě chyběli. Útočník a kapitán David Lafata je stále zraněný a ofenzivní záložník Josef Šural nastoupit nesmí, protože na podzim hrál v Evropské lize za Liberec.

Sparta může změnit historii

Do Ruska necestoval ani náhradní brankář Marek Štěch, jenž je také zraněný.

I kvůli dlouhému cestování. Reálný je jeho start v pondělí na Dukle,“ uvedl trenér Zdeněk Ščasný už v neděli.

Ruská média se pustila do Krasnodaru: ‚Proti Spartě to byla bída a bezmoc‘

„V případě Davida Lafaty nechceme nic uspěchat. Že by hrál proti Boleslavi, to byla teoretická šance. Ale nakonec oželíme i odvetu v Krasnodaru.

Sparťané mohou v Krasnodaru změnit historii. V samostatné české historii ještě nikdy v jarní fázi evropských pohárů nepostoupili dál (viz rámeček). Zároveň však ještě nikdy k odvetě neletěli s tak nadějným výsledkem.

V minulých dvou případech - proti Liverpoolu v roce 2011 i proti Chelsea o dva roky později - byli v odvetě navzdory solidním výsledkům z úvodních zápasů outsiderem.

„Pamatuju tu Chelsea. Byl jsem z toho tehdy hodně vykulený - kvůli stadionu a všemu okolo. Přeci jen to pro mě byl jeden z prvních velkých zápasů. Teď si uvědomujeme, že to máme dobře rozjeté a chceme postoupit dál,“ prohlásil Krejčí. „Dá se říct, že letíme sebevědomější.“

Sparta ještě nikdy v Rusku nevyhrála

Sparta odletěla do Ruska s jednogólovým náskokem a favoritem na postup je i podle sázkových kurzů. Ale i tak je nutná obezřetnost!

Krasnodar patří k nejlepším ruským týmům současnosti (aktuálně na pátém místě ligové tabulky). Před týdnem v Praze nepředvedl svou skutečnou sílu, díky které za sebou v základní skupině nechal i Borussii Dortmund.

Sparta navíc v Rusku nemá nejlepší bilanci. Ještě nikdy v historii tam nevyhrála - třikrát proti Spartaku Moskva a dvakrát proti CSKA Moskva. Teď ji však stačí remíza, případně i porážka o gól, pokud alespoň jeden vstřelí (1:2, 2:3 atd.).