4. listopadu 2016 9:19 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťanský lídr Dočkal: Lafata do reprezentace? Tohle rozhodnutí je na něm

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Slavící Bořek Dočkal a David Lafata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavící Bořek Dočkal a David Lafata. | foto: ČTK

PRAHA Mezi novináře přišel jen v kraťasech a pantoflích, ačkoli v Praze před půlnocí teploty klesaly pod nulu. Bořka Dočkala, záložníka fotbalové Sparty, ale mohl hřát pocit z dobrého výkonu: na vítězství 2:0 nad Hapoelem Beer Ševa v Evropské lize měl rozhodující podíl.

První gól zařídil střelou z přímého kopu, kterou si srazil do vlastní branky obránce Bitton. Při druhém se rychle zorientoval a poslal před bránu parádní přihrávku na nabíhajícího Davida Lafatu. Pak už Sparta hru kontrolovala.

„Vědomí toho, že jsme zvládli tak důležitý zápas, to je dobrý pocit. Byl to vyspělý pohárový výkon,“ těšilo Dočkala. „Rozhodlo, že jsme šli do vedení, to nám pak pomohlo ve zbytku zápasu.“

Nebyl zápas až nečekaně jednoznačný? Beer Ševa nepředvedla takový výkon jako doma.
Nemyslím, že by byl úplně jednoznačný. Opravdu rozhodla ta první branka, která nám umožnila hrát z bloku a držet soupeře na distanc. Podle mě předvedli celkem podobný výkon jako doma, jenom jim vpředu chyběl jeden silný hráč, který uměl udržet balony a byl nebezpečný.

Hlavní trenér Hapoelu Beer Ševa Barak Bakhar.
AC Sparta Praha - Hapoel Beer Ševa, Mario Holek bojuje o míč.

V obou zápasech ukázali kvalitu v držení míče a šikovnosti jednotlivých hráčů, ale odehráli to vlastně po vápno - nebyli tak nebezpeční. Neměli vpředu dravce, kteří by nám dělali velké problémy. V závěru trefili tyč, to byl jediný moment, kdy jsme trochu propadli. Jinak to byl odzadu výborný výkon.

Čím to je, že vám to v Evropě i s řadou absencí jde čím dál lépe?
My se tomu už sami skoro usmíváme. Už to tažení Evropskou ligou minulý rok bylo z posledních sil, v posledních lidech, kteří nám ještě zbyli. Asi je to i tím, že do zápasů jdeme s tím, že tlak není úplně na nás. A víme, že nám nezbývá, než odevzdat maximum a pak čekat, co z toho bude. Tentokrát jsme měli z původního áčka jen jedenáct lidí... Situace není úplně jednoduchá, ale možná právě proto, že jdeme do zápasů uvolnění, se nám daří.

Zvlášť doma teď vypadáte v Evropské lize silní. Čím to je?
Sparta má už historicky ověřené, že i s velkými týmy je schopná podávat dobré výkony a hlavně v domácím prostředí jim konkurovat. S tím vědomím do zápasů chodíme a už jsme zažili spoustu těžkých utkání. Dodává to sebevědomí. Zápasy v Evropské lize mají trochu jiný ráz, sedí nám víc, jsme efektivní, z jedné nebo dvou šancí dáme gól. Je to asi víc věcí, které se sejdou dohromady.

Proč se tak dobře jako v pohárech nedaří i v domácí lize?
Tam je situace jiná. I kdyby nás bylo jenom šest, je nutnost vyhrávat. A my se musíme udržet na dostřel. I v Evropě tlak pořád je, chceme být úspěšní, chceme vyhrávat, ale víme, že teď jedeme na hranici svých možností. Což je vždycky jednodušší pro psychickou pohodu. V situaci, kdy se liga nevyvíjí úplně dobře, je pro nás tohle šance, jak udělat lidem aspoň nějakou radost.

Zápas s Beer Ševou se povedl i vám osobně. Cítíte, že vaše forma jde nahoru?
To se těžko hodnotí. Forma... V poslední době jsem musel zaskakovat třeba i trochu hlouběji v záloze, pak se těžko dá mluvit o formě, když je všechno takové rozhárané. Třeba Mario Holek to musel vzít na sebe, byl teď dva zápasy potřeba v záloze a taky to zvládl skvěle. Asi to není o tom, kdo se jak cítí, kdo jakou má formu. Každý se musí podřídit týmu, abychom posbírali takové výsledky, jaké potřebujeme.

Postup už je hodně blízko. Věříte, že ho potvrdíte už doma proti Southamptonu?
Věřím v to. Byl by to samozřejmě ideální scénář. Jet na Inter s tím, že tam potřebujeme něco uhrát? Před začátkem skupiny bychom to brali, asi se nedalo čekat, že postoupíme kolo nebo dvě před koncem. Nebyla by to nějaká tragédie, ale pokud máme šanci si to uhrát doma, musíme pro to udělat maximum. Za jisté konstelace může stačit i devět bodů, ale budeme si to chtít uhrát sami.

Před zápasem jste se podílel na kampani, která měla promluvit do duše fanouškům, aby nedošlo pro další zápas k uzavření stadionu. Jenže i tak se párkrát ozval třeba pokřik „UEFA Mafia“...
Během zápasu jsem si ničeho nevšiml, člověk to tolik nevnímá. Jsem rád, že se to snad podařilo udržet v nějakých mezích, asi by všechny hodně mrzelo, kdybychom na zápas se Southamptonem byli nějak potrestaní. Věřím, že je to zápas, na který se lidi budou těšit.

Znovu se trefil David Lafata, spekuluje se o jeho návratu do reprezentace. Líbí se vám ta myšlenka?
V první řadě bych to nechal na něm. Ale myslím, že jestli učinil nějaké rozhodnutí, tak si za ním bude stát.

  • 0Diskuse
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...