Sparťanská ostuda. Po roce opět propadla v Srbsku a je blízko vyřazení z pohárů

22:35
novi sad - Stejné chyby, stejné známky. Fotbalisté Sparty stejně jako před rokem prohráli svůj úvodní zápas Evropské ligy v Srbsku 0:2, tentokrát se Spartakem Subotica. Pokud sparťané nepředvedou příští čtvrtek doma razantně odlišný výkon, s evropskými poháry se opět rozloučí hned v úvodu sezony.

Fotbalisté Sparty opět skrývají hlavu v dlaních. foto: ČTK

Spartu hned na úvod sezony čekají dva zápasy o všechno. Odčiní loňský výbuch s CZ Bělehrad?

Sparta hrála v Novém Sadu hodně nepřesně s častými ztrátami míče. Navíc v osmé minutě se po standardní situaci prosadil Nemanja Čalasan.

A v 57. minutě přidal čtvrtý celek minulé sezony srbské ligy pojistku po narážečce a střele Ognjena Djuričina.

Pražané tak v pohárech z posledních šesti zápasů popáté prohráli, počtvrté z posledních pěti duelů neskórovali a hrozí jim, že napodobí neúspěch z roku 2013, kdy rovněž ve 2. předkole podlehli Häckenu.

Sparta udělala v základní sestavě tři změny oproti ligovému startu s Opavou, především zcela změnila stoperskou dvojici.

Nemanja Tekijaski si kryje míč před Josefem Šuralem.
Noboru Shimura si kryje míč před Martinem Frýdkem

Místo Štetiny a Costy dostali šanci Kaya a nová posila Radakovič, kterému soutěžní debut za Spartu příliš nevyšel a zejména v první půli se trápil s rozehrávkou a udělal i jednu velkou chybu, kterou však soupeř nepotrestal.

V osmé minutě se Subotica stejně prosadila. Centr z přímého kopu se štěstím propadl až na zadní tyč, kde se do míče opřel Čalasan a ranou pod břevno vstřelil svůj druhý gól za tři sezony ve Spartaku.

Inkasovaný gól Sparťany otřásl, a i když měli více ze hry, byla na nich patrná nervozita a často chybovali i při jednoduchých přihrávkách na krátko.

Subotica - Sparta 2:0

Branky: 8. Čalasan, 57. Djuričin. Rozhodčí: Raczkowski - Obukowicz, Siejka (všichni Pol.). ŽK: Jočič, Djuričin, Šimura - Frýdek, Šural.
Subotica: Perič - Tekijaški, Kerkez, Čalasan, Vukčevič (74. Miloševič) - Jočič - Djuričin (75. Afum), Šimura, Glavčič, Savkovič - Čečarič (85. Marčič). Trenér: Gačinovič.
Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Kaya, Frýdek - Kulhánek - Ben Chaim (61. Vukadinovič), Stanciu, Kanga, Plavšič (46. Šural) - Tetteh (84. Ristič). Trenér: Hapal.

Subotica jim navíc rozehrávku komplikovala vysokým napadáním. A když už se Pražané dostali k vápnu soupeře, byl v něm jen osamocený Tetteh, kterého navíc centry nenacházely.

Až po půlhodině hry tak Sparta poprvé ohrozila domácí branku, ale Plavšičova střela byla spíše propagační. Na druhé straně brankář Nita podskočil centr z rohového kopu a jen pohotovost Chipciua zažehnala nebezpečí.

Do druhé půle posílila Sparta útok o Šurala na úkor Plavšiče, kterému zápas proti jeho bývalému týmu příliš nevyšel.

Jenže ani to nevedlo ke zlepšení výkonu hostů. Naopak v 58. minutě si Djuričin narazil se Šimurou, snadno se tak zbavil bránícího Stanciua a střelou po zemi o tyč zvýšil vedení Spartaku.

Sparta se dostala kritické situace a musela přidat. Kangova střela zpoza vápna skončila jen v boční síti. Nůžkami se neprosadil Šural, který následně mohl mířit do odkryté branky, ale Frýdek ho svou přihrávkou nenašel přesně.

A sporný souboj Stanciua s jedním z domácích obránců u lajny polský sudí Raczkowski jako penaltu neposoudil.

Subotica ale hrozila z brejků, ovšem útok čtyř domácích hráčů na dva Sparťany zůstal nevyužit. Glavčiče pak skvěle vychytal Nita. Sparta toho ale nevyužila a na potřebný gól nedosáhla. Navíc zřejmě přišla o útočníka Tetteha, který musel kvůli problémům se svalem střídat.