Sparťanská kanonáda. Teplice zničila čtyřmi góly v prvním poločase a dostala se na druhé místo

20:02
Teplice - Fotbalisté Sparty zvítězili v Teplicích vysoko 4:0 a vyhráli i čtvrtý ligový zápas v nové sezoně. Letenským, kteří v tabulce vyrovnali rovněž stoprocentní Slavii a obhájce titulu Plzeň, k tomu pomohl nejlepší poločas v nejvyšší soutěži od roku 2009. Na Stínadlech totiž dali všechny góly v úvodním dějství, v němž se dvakrát prosadil Josef Šural a po jedné brance přidali Martin Frýdek a Nicolae Stanciu. Ten navíc připravil obě trefy pro Šurala.

4. kolo prvnĂ­ fotbalovĂ© ligy: FK Teplice - Sparta Praha, 12. srpna 2018 v TeplicĂ­ch. Fanoušci Sparty se radujĂ­ po vĂ­tÄ›znĂ©m utkánĂ­. foto: ČTK

„Stanciu podal nadstandardní výkon. Ale to i Šural, Radakovič takový zápas potřeboval jako sůl. Frýdek je z mého pohledu jeden z klíčových hráčů posledních zápasů na postu defenzivního záložníka. Ale nerad bych vyzdvihoval jednotlivce, protože i když tam byly chyby a ztráty, tak to kluci odehráli velmi dobře,“ řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Sparta naposledy v Teplicích vyhrála v květnu 2013, dnes však za ukončením nepříznivé série rázně vykročila už v prvním poločase. Ve druhé minutě po přímém kopu Stanciua otevřel skóre hlavou Šural. Pro nejlepšího střelce letenského celku z minulé sezony šlo o první zásah v novém ligovém ročníku a zároveň jubilejní 50. trefu v nejvyšší soutěži.

V 17. minutě si hostující dvojice spolupráci zopakovala a Šural znovu hlavou zvýšil na 2:0. Ze strany Sparty to navíc zdaleka nebylo vše a v 29. minutě se ranou z dálky prosadil Frýdek. O deset minut později přidal z přímého kopu čtvrtou branku Stanciu.

Sparta prožila nejlepší ligový poločas na soupeřově hřišti od roku 1993, kdy dala čtyři góly Dukle. Doma se to Pražanům v historii samostatné nejvyšší soutěže podařilo naposledy v roce 2009 a celkově třikrát a vždy proti Brnu.

4. kolo první fotbalové ligy: FK Teplice - Sparta Praha, 12. srpna 2018 v...

Klubový rekord za první půli je však ještě o gól lepší, protože dvakrát Sparta vyhrála první poločas 5:0. V roce 1999 proti Českým Budějovicím a v roce 1995 proti Liberci. Teplice naopak dostaly doma čtyři góly v lize za 45 minut vůbec poprvé. Venku se tak stalo dosud jen jednou před dvěma lety v Olomouci.

„Strašně špatně jsme vstoupili do zápasu. Sparta se dostala na koně a my tahali za kratší konec. Čistě pocitově jsem z toho neměl špatný dojem, ale srazily nás hrubé chyby,“ řekl teplický trenér Daniel Šmejkal. „Problém je, že dostáváme hodně gólů a i jsem na to hráče upozorňoval. Dozadu nehrajeme dobře a víme, kde je chyba, ale omlouvám se, protože to nechci specifikovat,“ dodal.

Teplice toho v prvním poločase příliš nepředvedly, několikrát se však domácí hráči zlobili na rozhodčího Hrubeše. Nejprve se jim nelíbil odpískaný přímý kop po faulu na Kangu, který předcházel prvnímu gólu Sparty, poté protestovali, že sudí v jejich prospěch nenařídil dva pokutové kopy po zákrocích na Vaněčka.

Teplice se po přestávce snažily debakl zmírnit a zvýšily aktivitu, ale přesto se nedokázaly ani dostat do šance. Sparta naopak mohla přidat další branku v 68. minutě, jenže Tetteh sólo na gólmana Diviše nezakončil dobře a branku vysoko přestřelil. Poté už se zápas jen dohrával a Letenští mají díky vítězství po čtyřech kolech plný počet bodů stejně jako první Slavia a třetí Plzeň.

Sparta nastoupila potřetí za sebou ve stejné jedenáctce. „Nevím, jestli jsem našel ideální složení, ale nechtěl jsem do toho sahat, protože kluci začínají hrát jako tým,“ uvedl Ščasný. „Mužstvo začíná hrát to, co bychom měli a chtěli. Doufám, že to pro nás bude krok, který nám pomůže proměňovat šance i nadále,“ dodal.