Sparta na favorizovaný Lyon nestačila. Prohrála 1:2

21:03
LYON - Fotbalisté Sparty vstoupili do základní skupiny I Evropské ligy prohrou 1:2 v Lyonu. Český vicemistr hodinu odolával tlaku domácího týmu, pak ale během tří minut dvakrát inkasoval. Skóre otevřel Gomis, pojistku přidal López. V 77. minutě snížil střídající Krejčí. Druhý zápas skupiny sehrají Letenští 4. října doma s finalistou minulého ročníku Bilbaem.

Léonard Kweuke foto: ČTK

Před osmi lety sparťané v Lize mistrů vyrovnali v Lyonu prohrou 0:5 svůj nejhorší venkovní výsledek v evropských pohárech. Dnes sice na podobný debakl nedošlo, Olympique měl ovšem i tentokrát většinu času navrch. Hosté přitom vstoupili do utkání aktivně a po dvou minutách si také připsali první střelu, Kweuke ale mířil hodně vedle.

Pak už ovšem převzal v souboji druhých týmů svých lig iniciativu favorizovaný Lyon, který zpočátku hrozil hlavně po průnicích po straně hřiště, kde několikrát zaváhal Pamič. V páté minutě ho obelstil Lacazette a přihrál na hranici penaltového puntíku Gomisovi, který pálil vedle tyče.

Domácí hrotový útočník byl hlavní lyonskou hrozbou. V 23. minutě ho vyslal do úniku kolmicí Grenier, osminásobný francouzský reprezentant ovšem nechal míč trochu za sebou a slabou střelou Vaclíka nemohl zaskočit.

Gomis se neprosadil ani na další pokus. V 31. minutě si po narážečce naběhl za obranu, sparťanský gólman ale pohotově vyběhl a zmenšil mu úhel. Vzápětí se neúspěšně snažil vymodlit penaltu Lacazette.

Utkání 1. kola základní skupiny Evropské ligy:

Olympique Lyon - Sparta Praha 2:1 (0:0)
Branky
: 59. Gomis, 62. López - 77. Krejčí. Rozhodčí: Bojko - Kornijko, Volodin (všichni Ukr.). ŽK: Gonalons, Lacazette, Gomis - Kadeřábek. Diváci: 20.800.

Lyon: Vercoutre - Réveillére, Koné, Biševac, Dabo (43. Umtiti) - Gonalons, Malbranque (83. Fofana) - Lacazette, Grenier, López (67. Monzón) - Gomis. Trenér: Garde.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek, Hušbauer (85. Balaj), Pavelka (59. Holek), Přikryl (71. Krejčí) - Kadlec - Kweuke. Trenér: Lavička.

Po změně stran Lyon vystupňoval tlak, avšak Gomis zprvu pokračoval ve svém střeleckém trápení. V 47. minutě mířil vedle, za chvíli ještě jednou. Sparťanům stále bez uzdravujícího se kapitána Matějovského se ovšem z hluboké defenzivy nedařilo dostat a v 59. minutě už kapitulovali. Po rohu prolomil smůlu hlavičkující Gomis.

Ještě než se hosté stihli pokusit o odpověď, inkasovali podruhé. Závar v malém vápně zakončil nejlepší pohárový střelec Lyonu López, jenž zblízka prostřelil Vaclíka. V 67. minutě mohl přidat definitivní pojistku Grenier, mířil ale jen do vnější části tyče.

Hosté nerezignovali a v 77. minutě vykřesali naději na bodový zisk. Kadlecův centr proměnil po šesti minutách pobytu na hřišti ve snížení střídající Krejčí, místo kterého hrál tentokrát od začátku Přikryl. Člen stříbrné devatenáctky z loňského Eura byl při chuti, jeho další střele scházel jen kousek. Kouč Lavička poslal v závěru na trávník i útočníka Balaje, srovnat už se Spartě ale nepovedlo. Pražané tak přerušili sérii pěti zápasů v evropských pohárech bez porážky.

Výsledky 1. kola základních skupin Evropské ligy

Skupina A:

Young Boys Bern - Liverpool 3:5 (1:2)
Branky: 38. Nuzzolo, 53. Ojala, 63. Zárate - 76. a 88. Shelvey, 4. vlastní Ojala, 40. Wisdom, 67. Coates. Rozhodčí: Kukulakis (Řec.).

Udine - Machačkala 1:1 (0:1)
Branky: 90.+1 Di Natale - 45. Traoré. Rozhodčí: Göcek (Tur.).

1. Liverpool 1 1 0 0 5:3 3
2. Machačkala 1 0 1 0 1:1 1 Udine 1 0 1 0 1:1 1
4. Young Boys Bern 1 0 0 1 3:5 0

Skupina B:

Viktoria Plzeň - Académica Coimbra 3:1 (0:1)
Branky: 46. Horváth, 58. Ďuriš, 80. Rajtoral -  19. Wilson Eduardo.

Hapoel Tel Aviv - Atlético Madrid 0:3 (0:2)
Branky: 37. Rodríguez, 40. Costa, 63. García. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Rozhodčí: Gomes (Portug.).

Fenerbahce Istanbul - Marseille 2:2 (1:0)
Branky: 28. Erkin, 57. Alex - 83. Valbuena,  90.+3 Ayew. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Bordeaux - FC Bruggy 4:0 (2:0)
Branky: 13. Sané, 27. Gouffran, 47. vlastní Engels,  66. Jussié. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

1. Bordeaux 1 1 0 0 4:0 3
2. Marítimo 1 0 1 0 0:0 1
2. Newcastle 1 0 1 0 0:0 1
4. FC Bruggy 1 0 0 1 0:4 0

Skupina E:

Stuttgart - Steaua Bukurešť 2:2 (1:1)
Branky: 5. Ibiševič, 85. Niedermeier - 6. Chipciu,  80. Rusescu z pen. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

FC Kodaň - Molde 2:1 (1:1)
Branky: 20. Claudemir, 74. Cornelius -  45.+1 Diouf. Rozhodčí: Munukka (Fin.).

1. FC Kodaň 1 1 0 0 2:1 3
2. Steaua Bukurešť 1 0 1 0 2:2 1
2. Stuttgart 1 0 1 0 2:2 1
4. Molde 1 0 0 1 1:2 0

Skupina F:

Neapol - AIK Stockholm 4:0 (1:0) Branky:
6.,  46. a 69. Vargas, 90. Džemaili. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK:  75. Hamšík (Neapol).

Dněpropetrovsk - PSV Eindhoven 2:0 (0:0)
Branky:  50. Matheus,  58. vlastní Hutchinson. Rozhodčí: Zelinka (ČR).

1. Neapol 1 1 0 0 4:0 3
2. Dněpropetrovsk 1 1 0 0 2:0 3
3. PSV Eindhoven 1 0 0 1 0:2 0
4. AIK Stockholm 1 0 0 1 0:4 0

Skupina G:

Genk - Videoton Székesfehérvár 3:0 (1:0)
Branky: 22. Vossen, 78. Buffel,  90.+1 De Ceulaer. Rozhodčí: Duhamel (Fr.).

Sporting Lisabon - Basilej 0:0
Rozhodčí: Jefet (Izr.). ČK:  51. Xandao (Sporting).

1. Genk 1 1 0 0 3:0 3
2. Basilej 1 0 1 0 0:0 1
2. Sporting Lisabon 1 0 1 0 0:0 1
4. Székesfehérvár 1 0 0 1 0:3 0

Skupina H:

Inter Milán - Kazaň 2:2 (1:1)
Branky: 39. Livaja, 90.+1 Nagatomo - 17. Rjazancev, 84. Rondón. Rozhodčí: Aytekin (Něm.).

Skupina I:

Branky: 59. Gomis, 62. López - 77. Krejčí. Rozhodčí: Bojko - Kornijko, Volodin (všichni Ukr.).

Bilbao - Hapoel Kirjat Šmona 1:1 (1:1)
Branky: 40. Susaeta -  14. Lencse. Rozhodčí: Evans (Wales).

1. Lyon 1 1 0 0 2:1 3
2. Bilbao 1 0 1 0 1:1 1
2. Hapoel Kirjat Šmona 1 0 1 0 1:1 1
4. Sparta Praha 1 0 0 1 1:2 0

Skupina J:

Maribor - Panathinaikos Atény 3:0 (1:0)
Branky: 25. Berič, 62. Ibraimi,  88. Tavares z pen. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Skupina K:

Rapid Vídeň - Rosenborg Trondheim 1:2 (0:1)
Branky:  65. Katzer - 18. Elyounoussi, 60. Dorsin. Rozhodčí: Todorov (Bul.).

Twente Enschede - Hannover 2:2 (1:0)
Branky: 7. Janssen, 54. Chadli - 67. Sobiech, 73. vlastní Wisgerhof. Rozhodčí: Dean (Angl.).

Levante - Helsingborg 1:0 (1:0)
Branka:  40. Juanfran. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

1. Levante 1 1 0 0 1:0 3
2. Hannover 1 0 1 0 2:2 1
2. Twente Enschede 1 0 1 0 2:2 1
4. Helsingborg 1 0 0 1 0:1 0

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...