Sparťané porazili rozjetou Plzeň, Třinec nestačil na Boleslav

21:43
PRAHA - Hokejisté pražské Sparty porazili ve 29. kole extraligy Plzeň 4:3. Pražané díky vítězné brance útočníka Tomáše Kůrky vyhráli tři z posledních čtyř zápasů a přeskočili svého dnešního soka v tabulce; na desátý Litvínov ztrácí Sparta sedm bodů. Plzeň naopak podlehla po sérii tří výher, nepomohly jí ani dva góly kapitána Martina Straky.

Pardubice - Sparta. foto: ČTK

Do první třetiny, ve které se hrál rychlý a svižný hokej jen s minimem přerušení, vstoupila lépe Sparta. Po čtyřech zápasech se jí podařilo vstřelit v zápase první branku. Postaral se o ni ve čtvrté minutě Hromas, který se nejlépe popasoval s pukem odraženým od zadního mantinelu.

Výsledky 29. kola

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0),

HC Vagnerplast Kladno - PSG Zlín 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0),

HC Sparta Praha - HC Plzeň 1929 4:3 (1:2, 1:0, 2:1),

HC Eaton Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 3:4 v prodl. (3:0, 0:2, 0:1 - 0:1),

HC Kometa Brno - HC Benzina Litvínov 4:1 (2:0, 1:0, 1:1),

HC Slavia Praha - HC Mountfield Č. Budějovice 4:1 (1:0, 0:1, 3:0).

Z vedení v zápase se ale sparťané neradovali dlouho. V sedmé minutě měla Plzeň výhodu, Duda přihrál zpoza branky na volného Straku a ten neměl se zasunutím puku do odkryté klece příliš práce. Sparta byla i po obdržené brance na ledě aktivnější, s postupem času se ale obraz hry vyrovnal a Plzeň nakonec první třetinu vyhrála. Jen čtyři vteřiny před jejím koncem se podruhé v zápase prosadil Straka, když využil hned první přesilovku Plzně v utkání - 1:2.

Branka inkasovaná v samém závěru třetiny Spartu zmrazila a úvod druhé dvacetiminutovky patřil Plzni. Ta svou herní převahu ale v další gól nepřetavila. Šanci na vyrovnání potom měl Smoleňák, zcela odkrytou plzeňskou brankou ovšem pohrdl.

V polovině zápasu hrála Plzeň přesilovou hru. V ní ale postupně ujeli Kůrka, Ton a Treille, jehož únik hasil Modrý jen za cenu faulu a rozhodčí nařídil trestné střílení. V něm faulovaný Treille zamíchal před Přikrylem pukem a pak mu ho poslal nad lapačku - 2:2. V úvodu třetí části si přesilovku zahrála nejprve Plzeň, paradoxně v ní měl největší šanci Ton, který ujel plzeňské obraně. Sparta byla ve své přesilové hře produktivnější. Do vedení ji poslal v 47. minutě Bartánus, na kterého byl chvíli předtím odpískaný faul.

Plzeň sice gólový účet srovnala v 53. minutě, když Johnson po přihrávce Dudy vyrovnal na 3:3, ale sparťanům stačilo jen 31 sekund na to, aby opět šli zásluhou Kůrkovy přesné trefy do vedení. Zároveň to byl i vítězný gól. Sparta totiž ubránila i závěrečnou početní výhodu Plzně.

Sparta - Plzeň 4:3

HC Sparta Praha - HC Plzeň 1929 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Hromas (Ton, Philipp), 32. Y. Treille z tr. střílení, 47. Bartánus (Broš, Hanzlík), 53. Kůrka (Vykoukal) - 7. Straka (Duda), 20. Straka (Jiří Hanzlík, Vlasák), 53. Johnson (Duda).

Rozhodčí: Hribik, Mikula - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3318.

Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, O'Brien - Kůrka, D. Výborný, Kafka - Ton, Koreis, Hromas - Y. Treille, Broš, Luňák - Smoleňák, Karpov, Bartánus. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.

Plzeň: Přikryl - Jeřábek, Jiří Hanzlík, Slaney, Modrý, Benák, Dresler - Vostřák, Jan Kovář, Vlasák - Duda, Straka, Johnson - Lammers, M. Heřman, Dvořák - Plášek, Pitule, Haman. Trenéři: Jelínek a Razým.