Sparta po devíti letech postoupila do finále. ‚To nám nestačí, chceme titul,‘ říká Jandač

21:30
PRAHA - Osm let jim bylo finále zapovězeno, teď si ho však hokejisté Sparty poprvé od roku 2007 zahrají. V šestém zápase semifinále v Plzni totiž vyhráli 3:2 v prodloužení a celou sérii pak 4:2 na zápasy. Velké zadostiučinění může cítit trenér Sparty Josef Jandač, který postoupil s týmem do semifinále po šesti předchozích neúspěších.

Šestkrát jeho týmy v semifinále neuspěly, tentokrát však Josef Jandač dovedl Spartu do finále. foto: ČTK

„Po tom gólu Lukáše Pecha to byla obrovská úleva. Když dostane góla minutu před koncem třetí třetiny, může vás to poslat do kolen, ale my jsme to zvládli. Jsme nesmírně šťastní, o postupu rozhodly jen maličkosti. Tentokrát si ale myslím, že byla spravedlnost na místě,“ rozplýval se Jandač, který po sezoně převezme českou reprezentaci.

Sparta zlomila odpor Plzně v prodloužení. O titul si to rozdá s Libercem

Pane Jandači, co tentokrát rozhodlo o postupu Sparty do finále?
O postupu rozhodl hlavně výborný výkon Pöpperleho, chytá hrozně v klidu a to je pro nás moc důležité. To první nezvládnuté utkání nás trošku zklidnilo a tou výhrou ve druhém jsme se zase zklidnili. Možná jsme to finále chtěli víc než oni.

Vstup do utkání přitom vašemu týmu vůbec nevyšel...
Nebyl to od nás dneska vydařený vstup, rychle jsme prohrávali, ale naštěstí jsme dokázali proměnit přesilovku. Zápas se ale rozhodoval v tom, že jsme ubránili několik oslabení ve třech, což bylo pro celý zápas klíčové. Ustáli jsme to a nepustili jsme Plzeň do nějakého výrazného vedení.

Navíc Michal Barinka hned po naskočení na led z trestné lavice skóroval po parádnío blafáku. Tohle asi nikdo nečekal, že?
Byli jsme překvapení všichni, co si to Michal dovolil v takovém zápase. Na druhou stranu jsem na něj byl ale vytočenej, protože nás dvakrát poslal do tří. Pak se ale „pokakal“, měl nějakou střevní chřipku a zbytek zápasu jsme museli dohrát na pět beků.

Jak bylo pro vás těžké se otřepat z varovnávacího gólu Plzně v power play?
Po tom gólu Michala (Barinky) jsme se dostali pod velký tlak, i to jsme zvládli bez gólu a třetí třetinu jsme dobře bránili a zvládli jsme ji. V power play jsme ale bohužel inkasovali. V kabině pro nás bylo nutný dát před prodloužením hlavy nahoru a dál bojovali o postup. To se nám povedlo, přečkali jsme ten úvodní tlak a pak se projevilo, že jsme hráli celý zápas na čtyři pětky, takže jsme měli možná víc sil.

Hokejisté Sparty se radují.
Hokejisté Plzně

Takže vám na finále zbylo ještě dost sil?
Nemyslím si, že by nám ta série vzala nějak moc sil, bohužel nás v ní potkalo hodně zranění. To je věc, která bývá často v play off opomíjená. Někdy se to bohužel takhle sejde, my jsme přišli o Dana Přibyla a Michala Čajkovského, dneska jsme navíc hráli od půlky zápasu na pět obránců, hned ve druhém střídání nám vypadl Honza Hlaváč. Každý takový zkušený hráč vám v celé sérii hodně chybí.

Liberec vstoupí do série prakticky bez zranění, vy jste přišli o dva klíčové hráče. ćím se dají nahradit?
Loni měl Litvínov extrémní kliku v tom, že se jim nikdo nezranil, až na sedmý zápas finále měli sestavu rozházenou. Každý vám potvrdí, když hrajete celou sezonu pohromadě a nemáte žádné problémy se sestavou, na výsledku se to projeví. Fotbalová Sparta hraje taky v nějakém torzu a musí se s ním vypořádat. Stejně jako ve finále my.

Jak chcete zastavit tým, který vyhrál čtrnáctkrát v řadě?
Není to nadpozemský tým, není to o tom, že by objevili Ameriku. Jsme fyzicky stejně připravení, také jako Liberec trénujeme každý den dvoufázově. Třikrát jsme ho porazili, takže se ho před finále nebojíme, i když teď mají tu vítěznou šňůru. Nemyslím si, že bychom byli v něčem pozadu. Ze svého působení jsem si tam našel spoustu známých, v klubu jsou příjemní lidé, ale teď budu dělat všechno pro to, aby titul slavila Sparta.

Takže půjde o souboj dvou vyrovnaných týmů?
Utkají se zaslouženě dva nejlepší týmy. Celou sezonu prokazují dobrou výkonnost, navíc obě série dokázali rychle ukončit, takže ušetřili nějaké síly. Překonali několik rekordů, takže budí respekt, my se ale nemáme čeho bát. Nejen proto, že jsme je třikrát porazili, ale i proto že z pozice outsidera se každému hraje lépe. Jen postoupit do finále nám nestačí.