Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Sparta zvládla vypjatý závěr s Hradcem a je čtvrtá, Plzeň porazila Brno

14:54aktualizováno  20:33
HRADEC KRÁLOVÉ - Splnili povinnost, vezou tři body, ale nadřeli se na ně. Fotbalisté Sparty sice v Hradci Králové několikrát měli namále, domácí je velkou část zápasu přehrávali, ale nakonec díky gólům Juliše a Pulkraba mohli slavit vítězství 2:1. Hradec stačil jen snížit díky Malinskému.

Hráči Sparty oslavují gól proti Hradci. foto: ČTK

Pro Spartu, kterou dál sužuje široká marodka, je důležité, že sbírá body a nenabírá ještě větší ztrátu na čelo tabulky. Tentokrát o jejím vítězství rozhodly branky dvou mladých útočníků.

Zamyšlení brněnského Škody: Když může dávat góly brácha, proč bych nemohl já?

Nejdřív se po třinácti minutách trefil Juliš, na pravé straně dostal spoustu prostoru. Nejdřív ještě trefil jen vybíhajícího brankáře Ottmara, ale balon se k němu vrátil a dorážka už skončila v sítí.

Druhý gól přidal Pulkrab, který dlouho téměř nebyl vidět. V 56. minutě ale přišel jeho moment: obránce Karavajev utekl po pravé straně, ideálně přihrál pod sebe do vápna a Pulkrab snadno trefil odkrytou branku.

Zvýšení přišlo ve chvíli, kdy Sparta byla pod tlakem. Hned v úvodu sice Lafata v tutové šanci před prázdnou brankou trefil tyč, Julišův gól ale Spartu uspal. Naopak Hradec nic nezabalil, vycítil, že se zápasem může něco udělat. A začal útočit.

15. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:2 (0:1)

Branky: 59. Malinský - 13. Juliš, 56. Pulkrab. Rozhodčí: Houdek - Myška, Boček. ŽK: Schwarz, Žondra - Michal Kadlec, Juliš, Koubek. Diváci: 4500 (vyprodáno).

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 2:2 (0:1)

Branky: 66. a 69. obě z pen. Komličenko - 29. Koné, 55. Hlúpik. Rozhodčí: Nenadál - Koval, Kubr. ŽK: Vůch - Daníček, Reinberk, Rada, Košút, Heča. ČK: 71. Vůch - 69. Kerbr, 90.+1 Daníček. Diváci: 2770.

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 22. Krmenčík, 75. Ďuriš. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Arnošt. ŽK: Hromada, Petržela - Štohanzl. Diváci: 8812.

Nejčastěji po pravé straně, kde Spartě dělali velké problémy náběhy obránce Holeše a záložníka Martana. Ten měl první velkou šanci Hradce ve 20. minutě, ale trefil jen Koubka.

Domácí dokázali držet míč, kombinovat, Sparta znejistěla a vůbec se jí nedařilo. Před poločasem mohlo být vyrovnáno: Vlkanova dostal v malém vápně přihrávku od Martana, ale zblízka přestřelil.

Gólu se Hradec dočkal až za stavu 0:2 - od Kadlece se ve vápně odrazil míč jen k Malinskému, který tvrdě pálil pod břevno a snížil.

Hru dirigoval už „jen“ asistent Holoubek

Spartu formálně jako hlavní trenér poprvé vedl Zdeněk Svoboda, ale od čáry tým dál koučoval David Holoubek, který je už oficiálně „jen“ asistentem. Brzy musel poprvé střídat: Holzera, kterého pobolíval břišní sval, nahradil po 27 minutách Dudl.

Lukáš Juliš (čtvrtý zleva) ze Sparty oslavuje se svými spoluhráči gól do sítě...
Zleva Daniel Holzer ze Sparty a Ladislav Martan z Hradce.

Ten byl ve druhé půli u nebezpečné akce: z levé strany křížně střílel, branku by netrefil, ale od Pulkraba se míč odrazil do tyče. Další slušnou příležitost měl Karavajev, zprava se dostal do vápna, ale branku těsně přestřelil.

Jinak dál útočil hlavně Hradec, Spartu dokázal přitlačit a hnal se za vyrovnáním. Do vápna ze stran létaly centry, hosté často odkopávali v poslední chvíli. V závěru byl zápas vyhecovaný, plný ostrých soubojů, ale sparťané už si vedení pohlídali, do velké šance soupeře nepustili a mají důležité tři body.