Sparta zlomila odpor Plzně v prodloužení. O titul si to rozdá s Libercem

20:25aktualizováno  20:40
PLZEŇ - V boji o extraligový titul vyzvou Liberec hokejisté Sparty, kteří si zahrají finále po devíti letech. Pražané vyhráli v Plzni 3:2 v prodloužení a v semifinálové sérii zvítězili 4:2 na zápasy. Vítězný gól dal v čase 72:34 útočník Lukáš Pech. Sparta bude usilovat o deváté zlato, Plzeň získala počtvrté bronz. Boj o titul odstartuje v Liberci ve čtvrtek 14. dubna.

Hokejisté Sparty se radují. foto: ČTK/AP

Plzni vyšel nad očekávání nástup do zápasu, když Kratěna našel najetého Bližňáka a ten už po 37 vteřinách otevřel skóre. Ve čtvrté minutě v první přesilovce zápasu měl velkou šanci Buchtele, Machovský byl však připraven. Jenže po chvilce přišla další početní výhoda Sparty, při níž si bek Polášek sjel před branku na Hlinkův pas a vyrovnal.

V polovině první části měla Plzeň k dispozici 62 vteřin hry pět na tři, kterou nevyužila. Po chvíli klasické přesilovky k tomu přibylo dalších 18 vteřin dvojnásobné početní výhody poté, co musel hrozbu v brankovišti hasit faulem Hrbas. Lev však v největší příležitosti nezacílil přesně. Na Machovského se pak během pár vteřin řítili osamocení Buchtele a poté Pech, ale vyrovnaným stavem nepohnuli.

Šesté semifinále extraligy HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

Na úvod druhé třetiny dohrávali sparťané ještě necelou půlminutu přesilovky a brzy na ni navázali dalšími dvěma početními výhodami. Velkou šanci si zvládli připravit až ve 26. minutě, kdy na brankovišti tečujícího Kumstáta vychytal Machovský.

Jen pár okamžiků po opětovném zahájení hry si chytře připravil jasnou šanci Preisinger, jenže Pöpperle byl proti její gólové tečce a vytěsnil puk maskou.

Také polovina prostředního dějství přinesla velice slibnou přesilovkovou situaci pro Plzeň, ta ale více než minutovou hru ve čtyřech proti třem nezužitkovala. Po návratu druhého z hříšníků Barinky na led šli naopak do vedení hosté - sparťanský bek se blýskl zakončením s hokejkou mezi nohama a překvapil Machovského.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Bližňák (Kratěna), 60. Pulpán (Jeřábek, Kracík) - 7. Polášek (J. Hlinka, Forman), 33. Barinka (J. Mikuš), 73. Pech (Švrček). Rozhodčí: Hodek, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 8236 (vyprodáno). Konečný stav série: 2:4.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, M. Špaček (21. D. Sklenička), Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Lev, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš - Forman, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Pech, Kumstát - Hamilton, Klimek, A. Kudrna - Netík, Dragoun, Hlaváč. Trenéři: Jandač a Moták.

Sparta ve třetí části pozorně bránila a čekala na brejky. Ve 48. minutě měl Forman při svém sólu hodně času přemýšlet nad zakončením - zvolil blafák do bekhendu, ale Machovský jeho úmysl dobře přečetl. Další minisouboj s domácím brankářem prohrál Buchtele.

Vyrovnání měl na holi Kubalík, ani tentokrát - stejně jako v celé sérii - však nenašel recept na překonání Pöpperleho. Johnson v další příležitosti minul. Dvě minuty před koncem základní hrací doby sáhla domácí střídačka ke stažení Machovského a do hry šel další hráč do pole. Risk vyšel - 56 vteřin před koncem vyrovnal Pulpán, kterého našel před brankovištěm od zadního hrazení Jeřábek.

Sparta se během dlouhé pauzy dokázala ze šoku oklepat a byla v prodloužení lepším týmem. Dlouho ale ztroskotávala na plzeňském brankáři. Pech v přečíslení zakončil sám, ale namířil jen do Machovského lapačky. Kudrna orazítkoval tyč. Hned poté přišla obrovská chyba Kracíka před domácím brankovištěm, ani Kumstát však nerozhodl. V pádu se to pak povedlo po odvážné akci Pechovi. Počtvrté za sebou tak v sérii prohrál tým, který skóroval jako první.

Finále extraligy Liberce se Spartou začne ve čtvrtek

Finále hokejové extraligy začne ve čtvrtek v Liberci, kde vítěz základní části zahájí boj o svůj první titul s pražskou Spartou. Bílí Tygři postoupili už v úterý po vítězství v semifinále nad Mladou Boleslaví 4:0 na zápasy, Sparta dnes přešla přes Plzeň (4:2).

V play off se Liberec se Spartou utkaly dosud dvakrát. V roce 2007 Sparta při cestě za dosud posledním titulem v semifinále vyhrála 4:1 na zápasy, když po úvodní porážce v Liberci 2:5 otočila sérii po výsledcích 2:1, 2:1, 5:2 a 5:4. O rok později Severočeši ovládli čtvrtfinálovou sérii 4:0 na utkání (4:1, 5:0, 3:2, 5:3).

Liberec kraloval základní části s rekordními 118 body o osm bodů právě před Spartou. Bílí Tygři ve čtvrtfinále porazili Chomutov 4:0 na zápasy a pak shodným výsledkem i Mladou Boleslav. Sparta zdolala ve čtvrtfinále Zlín 4:1 na utkání.

Liberec, který hraje extraligu od roku 2002, postoupil do finále poprvé. Vylepšil své maximum v podobě zisku bronzu v letech 2005 a 2007.

Sparta hraje od zavedení play off finále poosmé. V letech 1990, 1993, 2000, 2002, 2006 a 2007 dosáhla na zlato, jen v letech 1988 a 2001 byla v boji o titul poražena. Tituly získala Sparta také v letech 1953 a 1954.

Program finále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy:

Čtvrtek 14. dubna - 1. zápas: 17:20 Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha (vzájemné zápasy v této sezoně: 5:4 po sam. nájezdech, 4:5 po sam. nájezdech, 2:5, 2:5).

Pátek 15. dubna - 2. zápas: 17:20 Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha.

Pondělí 18. dubna - 3. zápas: 18:20 HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec.

Úterý 19. dubna - 4. zápas: 18:20 HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec.

Pátek 22. dubna - případný 5. zápas: 17:20 Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha.

Neděle 24. dubna - případný 6. zápas: 17:20 HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec.

Úterý 26. dubna - případný 7. zápas: 17:20 Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha.