Sparta získala 35. titul. Gólem se o něj postaral kapitán Řepka

16:45aktualizováno  23:46
PRAHA - Fotbalisté Sparty ukončili dvouleté panování konkureční Slavie a díky výhře 1:0 v posledním kole nad Teplicemi mohou slavit svůj 35. mistrovský titul, z toho jedenáctý od osamostatnění soutěže v roce 1993. Na historické druhé místo se zásluhou výhry 2:0 nad Českými Budějovicemi vyšvihl Jablonec. Baník totiž své utkání v Příbrami nezvládl a pouze remizoval 1:1.

Sparta - Teplice (sparťané slaví titul). foto: ČTK

Sparťané vstoupili do zápasu s Teplicemi aktivně a již ve 2. minutě zahrozil po skvělém centru ze strany Bony Wilfried, který se mohl prosadit také v 6. minutě, tentokrát hlavou. Ani v jednom případě ale nezakončil svou akci přesně.

Poté zahrozili také hosté, ale po centru Stožického do vápna byl dříve než Matula u míče domácí brankář Kozáčik. Hned vzápětí se na druhé straně odrazil míč ve vápně ke zcela volnému Sionkovi, jeho střelu pod břevno ale srazil na poslední chvíli Ljevakovič.

Sparta - Teplice (Bony děkuje za nahrávku Kušnírovi).

V závěru prvního poločasu si vypracovali domácí drtivý tlak také zásluhou standardních situací, ale skvěle chytajícího nepřekonal Sionko, ani z přímého kopu Kucka. A když už Bony vstřelil branku, pomohl při zpracování míče v pokutovém území evidentní rukou.

SPARŤANSKÉ OHLASY

"Myslím, že titul jsme si zasloužili díky nejvyrovnanějším výkonům ze všech týmů v lize. Mám obrovskou radost, klukům musím pogratulovat," kouč Sparty Jozef Chovanec.

"Kvůli tomu (titulu) jsem se vracel, jsem rád, že to vyšlo. Máme fantastický mančaft, jsme skvělá parta a jsem rád i za fanoušky," neskrýval nadšení po duelu Libor Sionko.

"Jsem rád, že jsme titul získali. Kdybych řekl, že jsem v to věřil po celý rok, lhal bych. Proti Teplicím jsme byli lepší, ale gól jsem musel dát až já, když to klukům nešlo. Je dobře, že se to povedlo," kapitán Sparty Tomáš Řepka, vyhlášen diváky ČT nejlepším hráčem zápasu.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky vtrhli sparťané jak velká voda a hned po dvou minutách hry udeřilo. Na centr od rohového praporku nového muže na hřišti Igora Žofčáka si naskočil kapitán Sparty Řepka a nekompromisní hlavičkou otevřel účet zápasu - 1:0. Pro řízného beka to byla teprve druhá ligová trefa od návratu do Sparty v roce 2006.

Následovala další šance Kadlece a vyprodaná Letná poprvé začala skandovat jako jeden muž "Mistři, mistři!". Báječnou kulisu doprovodily také první mexické vlny. Fanoušky na ní drží i domácí fotbalisté, kteří se dostávají do jedné šance za druhou a Slavík si v bráně Teplice musí občas připadat jako na kolotoči. Střely Brabce, Žofčáka, Kucky i Kadlece totiž létají těsně kolem jeho tří tyčí.

ROZHOVOR SE STOPEREM SPARTY ERICHEM BRABCEM ČTĚTE ZDE!

Hosté se na výrazný odpor nezmohli ani v závěru a poměr střel 25:0 je naprosto výmluvný o tom, který tým byl vládcem na hřišti. "Sparta si titul zaslouží. Ani jednou neprohrála, nezbývá ji než pogratulovat," řekl po zápase kouč hostí Jiří Plíšek, který dříve na Spartě působil jako šéf skautingu.

Sparta - Baník (hrdina zápasu Řepka v obležení spoluhráčů).

Fotbalisté Sparty jako první od rozdělení federace a přesně po osmdesáti letech vyhráli nejvyšší fotbalovou soutěž bez jediné porážky (v roce 1930 se to povedlo Slavii, tehdy ale odehrály týmy jen 14 zápasů v sezoně. Poté vyhrála ligu ještě jednou bez porážky Sparta, ovšem ve válečném ročníku 1943/44, pozn. redakce). Letenský celek si dokráčel již k 35. titulu v klubové historii a jedenáctému od osamostatnění soutěže po rozdělení Československa v roce 1993.

SPARTA - TEPLICE 1:0 (0:0)

Branka: 47. Řepka.
Rozhodčí: Paták - Zlámal, Jiřík. ŽK: Stožický, Lukáš, Mareš. Diváci: 19.215.

Sparta: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder (46. Žofčák) - Sionko (89. Kladrubský), Kucka, Vacek, Kadlec (87. Zeman) - Wilfried. Trenér: Chovanec.

Teplice: Slavík - Vidlička, Lukáš, Rosa, Siva - Verbíř (83. Doležal), Matula, Ljevakovič, Stožický - Mahmutovič (83. Veverka), Vondrášek (61. Mareš). Trenér: Plíšek.

Mnohem horší vstup do zápasu se "povedl" druhému mistrovskému kandidátovi - Baníku Ostrava. Ten se totiž v Příbrami nejenže nedostal do úvodního tlaku, ale právě naopak již v 7. minutě inkasoval. Špatně hlídaný talentovaný útočník Příbrami Tomáš Pilík dostal do vápna přihrávku od kapitána Huňi a přesnou střelou podél Baránka otevřel skóre duelu.

ROZHOVOR SE ZKLAMANÝM KOUČEM BANÍKU KOUBKEM ČTĚTE ZDE!

Fanoušek Baníku v boji s policií.

Poté se dostali do hlavní role zápasu fanoušci Baníku, kvůli kterým musel být duel nadvakrát přerušen. Právě mezi intermezza rozvášněných rádobyfandů se vložila také fotbalovost v podání hostí. Po ose Lukeš-Vydra-Varadi doputoval míč z kopačky posledně jmenovaného až do sítě. Následně si vzali hlavní slovo opět fandové... - VÍCE ČTĚTE ZDE!

První poločas se v Příbrami natáhl o sedm minut, to ale ani jednomu z týmů k další brance nepomohlo. A podle všeho průběh první půle ovlivnil výkon baníkovců v poločase druhém. V tom se nebyli schopni dostat do žádné velké gólové příležitosti, i když v mnoha případech spílali hlavnímu sudímu Hrubešovi.

Řízný bek Řezník až natolik důrazně, že si v 90. minutě vysloužil od hlavního sudího červenou kartu. Ostravští ale již v té chvíli veděli, že šance na titul je v nedohlednu. A navíc přišli nakonec i o druhé místo...

PŘÍBRAM - BANÍK OSTRAVA 1:1 (1:1)

Branky: 7. T. Pilík - 28. Varadi.
Rozhodčí: R. Hrubeš - Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Šmejkal, T. Pilík - Greguš, Mičola, Řezník. ČK: 90+1. Řezník. Diváci: 6275.

Příbram: Krbeček - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Šmejkal - Klesa, Hušbauer, Tarczal, T. Pilík (85. Pleško) - Huňa, Wágner (68. Jirouš). Trenér: Marko.

Ostrava: Baránek - Řezník, Frydrych, Neves, Tchuř - Marek, Lukeš, Greguš (72. Strnad) - Vydra (72. Zeher), Varadi, Mičola. Trenér: Koubek.

Zasoužil se o to třetí kandidát mistrovského titulu Jablonec, který hostil před překvapivě poloprázdnými tribunami stadionu Na Střelnici fotbalisty Českých Budějovic. V největší šanci úvodu zápasu se objevil v 8. minutě Marek Jarolím, jenž po přihrávce agilního Lafaty trefil tyč Kučerovy branky.

V dalším průběhu první půle se sice tlačili domácí do útoku a měli jasnou územní převahu, ale žádnou další vylouženou šanci si nebyli schopni vypracovat, přesto je díky dalším výsledkům dělí před druhým dějistvím od titulu jeden vstřelený gól.

Jablonec - České Budějovice.

Domácí ale nejspíše zažili o poločase pořádnou bouřku, protože již ve 47. minutě se po závaru v pokutovém území hostí prosadil důrazný stoper Drsek a otevřel skóre zápasu. V 66. minutě potvrdil převahu Jablonce ve druhém poločase David Lafata, když po faulu na svou osobu s přehledem proměnil pokutový kop.

ROZHOVOR S DAVIDEM LAFATOU ČTĚTE ZDE!

Svou jedenáctou trefou v sezoně se navíc dotáhl na nejlepšího střelce ligy Kuliče. Další branku již fanoušci v Jablonci neviděli, ale smutnit nemuseli. Na titul sice letošní tažení jejich miláčků nestačilo, díky klopýtnutí Baníku v posledním kole v Příbrami se ale Severočeši vyšvihli na historické druhé místo. Jen kdyby se ještě dočkali větší podpory svých fans. Tak snad příští sezonu. Jako vicemistři ligy si to jablonečtí fotbalisté zaslouží...

JABLONEC - Č. BUDĚJOVICE 2:0 (2:0)

Branky: 47. Drsek, 66. Lafata z pen.
Rozhodčí: Drábek - Chytil, Vysloužil. ŽK: Jarolím - Krob. Diváci: 4723.

Jablonec: Špit - Zábojník, Pavlík, Drsek, Jablonský - Jarolím, Loučka, Eliáš (81. Michálek), Haurdič (60. Kovařík) - Pekhart (74. Vošahlík), Lafata. Trenér: Komňacký.

Č. Budějovice: Kučera - Leština, Novák, Hunal (69. Rakovan), Krob - Hudson, Benát, Černák, Šíma (81. Volešák) - Mezlík (76. Kaňák), Sedláček. Trenér: Šilhavý.

Z dalších výsledků 30. kola stojí za zmínku určitě porážka Brna s Bohemians 1905. Výhra vyšvihla vršovický celek až na konečné 12. místo v tabulce. Jen o pět pozic výše a s pouhými 41 body (o 7 více než Bohemka) zakončil sezonu obhájce titulu ze Slavie. Sešívaní si alespoň částečně udobřili fanoušky výhrou 1:0 v Mladé Boleslavi.

Pro sešívané je to ale i tak nejnižší bodový zisk od rozdělení federace a zavedení tříbodového systému za výhry. A také sedmá pozice je historicky nejhorším umístěním v samostné české lize. Slavia tak po téměř dvaceti letech bude chybět v příští sezoně v pohárové sezoně. Na novou vlnu - vítěznou - se ji podle spekulací některých médií pokusí vrátit zpět staronový kouč Karel Jarolím.

O výhře 3:0 Olomouce nad Bohemians Praha rozhodl dvěma góly Michal Ordoš, který se tak s 12. brankami stal nejlepším kanonýrem ligy. O gól méně vstřelil Milan Kulič z Boleslavi a jablonecký kanonýr David Lafata.

KONEČNÁ TABULKA GAMBRINUS LIGY + ZBÝVAJÍCÍ VÝSLEDKY

Další zápasy 30. kola: Brno - Bohemians 1905 1:2 (0:2), Kladno - Liberec 1:2 (0:0), Mladá Boleslav - Slavia 0:1 (0:0), Olomouc - Bohemians 3:0 (2:0), Plzeň - Slovácko 2:2 (1:0).