Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Sparta zdemolovala vicemistra z Liberce sedmi góly, Brno přestřílelo Pardubice

21:20
PRAHA - Hokejisté Sparty deklasovali v 8. kole extraligy Liberec 7:1 a vyhráli podruhé z posledních pěti zápasů. V teprve druhém vystoupení na domácím ledě v sezoně ale Pražané i podruhé naplno bodovali.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec. Domácí Alexander Reichenberg (vlevo) a Robert Říčka se radují z gólu. foto: ČTK

Třemi body za gól a dvě asistence k tomu přispěl před druhou nejvyšší návštěvou sezony 8032 diváků útočník Lukáš Pech. Bílí Tygři vyšli potřetí za sebou naprázdno a ani ve čtvrtém duelu venku nebodovali.

8. kolo hokejové extraligy

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 7:1 (3:0, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Pech (Kalina, Forman), 17. Smejkal (Nedomlel, Pech), 20. Reichenberg, 29. Říčka (Reichenberg), 31. A. Kudrna (T. Pavelka), 34. Černoch (Uher), 43. Forman (Pech, Kalina) - 55. Ordoš (Pyrochta).

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno 4:5 (1:0, 2:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 20. Vondráček (Tomášek), 26. S. Treille (Tomášek), 30. Quenneville (P. Sýkora, Rolinek), 42. J. Sýkora (Rolinek, Bojko) - 32. Haščák (T. Svoboda, O. Němec), 37. T. Svoboda (Zaťovič, M. Erat), 46. Zaťovič (M. Erat), 55. H. Zohorna, 58. Mallet (Nahodil, Malec).

Aukro Berani Zlín - Mountfield Hradec Králové 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Matějíček (Honejsek, Freibergs), rozhodující sam. nájezd Roberts Bukarts - 21. Červený (Vopelka, P. Koukal).

Piráti Chomutov - HC Škoda Plzeň 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 12. V. Růžička ml. (V. Tomeček, Poletín) - 29. D. Kubalík, 39. Mertl (Čerešňák, Kindl), 51. Stach (Moravčík), 53. Mertl (Gulaš, Jones).

HC Dukla Jihlava - HC Vítkovice Ridera 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 25. M. Hlinka, 48. Skořepa (Suchánek), 58. Seman (Žalčík, De la Rose), 60. R. Hubáček (Jiránek)- 37. Olesz (Š. Stránský), 40. Olesz (D. Květoň, Trška).

BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Klepiš (P. Holík, Stříteský), 18. P. Holík (P. Musil, Lenc).

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Roth (Dravecký, Svačina), 13. Roth (Linhart, Cienciala), 48. Martin Růžička (Marcinko, Roth) - 12. Eberle (J. Galvas, Laš), 24. Sundher (L. Galvas, J. Galvas), 47. Laš (Vyrůbalík, J. Knotek), rozhodující sam. nájezd Sundher.

Sparta se představila v O2 areně po sérii čtyř duelů venku poprvé od 10. září, kdy zdolala Jihlavu 4:3. Při předzápasovém ceremoniálu byl oceněn kapitán Jaroslav Hlinka za dovršení hranice 700 bodů v extralize ve sparťanském dresu, čímž znovu posunul klubový rekord. Kapitán Liberce Martin Ševc se vrátil do sestavy po třízápasovém disciplinárním trestu.

Oba týmy v úvodu nevyužily zkrácené přesilové hry a při Smejkalově trestu pak kryl Aittokallio Krenželokovu šanci. Sparta ve 13. minutě při Jelínkově trestu už otevřela skóre díky Pechově střele přes obránce z levého kruhu do protějšího horního rohu. Nejproduktivnější hráč minulé sezony extraligy měl dosud na kontě z šesti duelů jedinou asistenci.

Ve 14. minutě pomohla Spartě horní tyč po Dernerově tečovaném nahození a o tři minuty později opět udeřili domácí. Nedomlelův pokus od modré čáry za Willa tečoval Smejkal. Půl minuty před koncem první třetiny zvýšil po obléhání Willovy branky snadno Nor Reichenberg.

Do druhé části Willa nahradil Stezka, který si odbyl premiéru v extralize. Snížit mohl Jánošík, ale Aittokallia nepřekonal. Liberec se pak ubránil při Kolmannově trestu, ve 29. minutě však znovu inkasoval. Po vhazování v levém kruhu se zmocnil puku Říčka a prostřelil Stezku.

Sparta byla při chuti a za 102 vteřin zvýšila náskok dokonce v oslabení. Kudrna ujel obráncům a vychutnal si Stezku slavnou kličkou Petera Forsberga jednoruč do bekhendu. Ve 34. minutě pokořil Stezku blafákem do forhendu ještě Černoch.

Ve 43. minutě při Bakošově trestu upravil po Pechově přihrávce Forman už na 7:0. Aittokallio následně udržel čistý štít při šancích Ordoše a Jelínka, Sparta se ubránila i při trestech Zámorského a Nedomlela. V 55. minutě při Smejkalově vyloučení už finský gólman přišel o možnost vychytat poprvé v české extralize nulu. Po Pyrochtově přihrávce jej překonal zblízka Ordoš.

Skóre se už nezměnilo ani při Uhrově pobytu na trestné lavici a Liberec utrpěl v extralize nejvyšší porážku od 18. ledna 2013, kdy prohrál na ledě Sparty 1:8.