Sparta zdemolovala Plzeň 4:0, utkání přerušilo řádění fanoušků

19:39
PRAHA - Fotbalisté Sparty rozstříleli ve 24. ligovém kole Plzeň 4:0 a západočeského rivala v nejvyšší soutěži porazili nejvýraznějším rozdílem od října 2000. Pražany poslal v desáté minutě do vedení Adam Hložek, který se stal nejmladším střelcem v historii samostatné ligy. V 29. minutě přidal pojistku z penalty Guélor Kanga a po změně stran se trefili Michal Sáček a v nastavení Matěj Pulkrab. Chvíli před čtvrtým gólem byl vyloučen hostující Jan Kovařík.

Radost fotbalistů Sparty v zápase s Plzní foto:  Michal Sváček, MAFRA

Letenští porazili Plzeň po třech zápasech, vyhráli i páté jarní utkání a z třetího místa v tabulce stáhli manko na druhou Viktorii na osm bodů. Západočeský obhájce titulu prohrál po 14 kolech, v předchozím průběhu ligové sezony podlehl pouze dalším dvěma pohárovým adeptům - rovněž 0:4 na Slavii a 0:3 v Jablonci. Viktoria dál ztrácí na vedoucí Slavii tři body a červenobílí mají k dobru nedělní dohrávku s Ostravou.

V základní sestavě Sparty nastoupil po dvou zápasech a poprvé po návratu Dočkala na Letnou Kanga. Plzeňský kouč Vrba přichystal dvě překvapení. Premiérový soutěžní start v zahajovací jedenáctce Viktorie si připsal Pačinda a po zranění hrál také poprvé od začátku obránce Řezník.

Jako první zahrozila Plzeň, Kayamba však ve čtvrté minutě pálil nad. V desáté minutě otevřeli skóre sparťané. Po Kangově centru z pravé strany se hlavou trefil Hložek a v 16 letech, sedmi měsících a 15 dnech se stal nejmladším střelcem nejvyšší soutěže. Při své premiérové brance o pouhé tři dny překonal dosavadní rekord Tomáše Pilíka z roku 2005.

Při gólové hlavičce Hložek předskočil Řezníka, který už byl v té době zraněný a za další dvě minuty ho vystřídal Havel. V plzeňském dresu hrozil převážně Kayamba, ale prostor mezi tyčemi netrefil ani v 25. minutě ve skluzu po Kovaříkově centru na zadní tyč.

Radost fotbalistů Sparty v zápase s Plzní
Gólová střela Michala Sáčka v zápase proti Plzni

O chvíli později se i druhý překvapivý člen hostující základní sestavy Pačinda přimotal k inkasovanému gólu. Ve vlastním vápně po rohu zastavil Sáčka, sudí Pechanec nařídil penaltu a Kanga v 29. minutě nezaváhal.

Tři minuty po přestávce mohl zaskočeným hostům po chybě v rozehrávce zasadit třetí úder Tetteh, ale brankář Hruška jeho samostatný únik zneškodnil. V 59. minutě plzeňský kouč Vrba poslal na trávník střídajícího Hořavu a ten po pár sekundách na hřišti v dosud největší šanci Západočechů z voleje přízemní střelou těsně minul.

Plzeň ale na zvrat neměla a v 68. minutě inkasovala potřetí. Hanousek po průniku ze strany do vápna našel Sáčka a ten křížnou střelou na zadní tyč zaznamenal v jubilejním 50. ligovém zápase svůj první gól.

V závěru se asi deset minut nehrálo kvůli zásahu policie v hostujícím sektoru. Hráči obou týmů odešli do kabin a vrátili se po více než deseti minutách.Policie na Letné plzeňské fanoušky, kteří používali pyrotechniku, opakovaně vyzývala, aby svá místa opustili. Poté nastoupili těžkooděnci a postupně všechny diváky hostů ze sektoru odvedli. Poté se znovu začalo hrát.

Ve třetí minutě nastavení byl po druhé žluté kartě vyloučen plzeňský Kovařík a o šest minut později se z dorážky prosadil střídající Pulkrab.