Sparta vymodlila v závěru výhru proti oslabené Bohemce. Dorážkou penalty ji zařídil Frýdek

19:00
PRAHA - Propadák na konci podzimní části sezony zažehnali fotbalisté Sparty v prvním jarním kole, když díky gólu Martina Frýdka z 92. minuty porazili v pražském derby Bohemians 1905 1:0 a posunuli se na čtvrté místo tabulky.

Martin Frýdek (uprostřed) rozhodl pražské derby proti Bohemians. foto: ČTK

Slavia má náskok 20 bodů na Spartu. ‚Zku*vená Plzeň,‘ skandovali přesto její fanoušci

Malé pražské derby rozhodl v druhé minutě nastavení kapitán Martin Frýdek z dorážky po penaltě, kterou předtím sám neproměnil. Hosté od 83. minuty hráli bez vyloučeného Vladislava Ljovina.

Letenští v lize zvítězili po čtyřech zápasech a posunuli se na čtvrté místo tabulky. Na vedoucí Slavii dál ztrácejí 17 bodů.

„Klokani“ čekají na výhru už devět kol a na třinácté příčce mají jen tříbodový náskok před poslední Duklou.

Sparťanský trenér Ščasný nasadil v jarní premiéře od začátku i mladíky Plechatého s Hložkem, který byl v 16 a půl letech nejmladším hráčem letenského celku v základní sestavě v ligovém utkání.

Sparta - Bohemians 1:0

Branka: 90.+2 Frýdek. Rozhodčí: Proske - Kotík, Caletka - Franěk (video). ŽK: Plechatý - Vacek, Ljovin, Dostál. ČK: 82. Ljovin. Diváci: 11.625.
Sparta: Nita - Zahustel, Plechatý, Štetina, Hanousek - Frýdek - Hložek (78. Martin Hašek ml.), Sáček, Kanga (65. Kadlec), Chipciu - Tetteh (68. Pulkrab).
Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Krch, Bartek - Záviška (59. Reiter), Ljovin, Vacek (80. Jindřišek), F. Hašek - Vaníček, Koubek (84. Nečas).

Ze zimních posil domácí postavili od úvodu Hanouska, naopak Švéd Karlsson nebyl ani na lavičce. Stejnojmenný syn hostujícího trenéra Martina Haška staršího začal jen na sparťanské lavičce.

Jako první dvakrát zahrozili Bohemians. V osmé minutě nejprve hosté málem doklepli míč do odkryté branky a o chvíli později pálil těsně mimo Filip Hašek, druhý ze synů hostujícího kouče.

V 16. minutě mohli otevřít skóre domácí, Tetteha však v úniku vychytal gólman Fryšták. Ještě blíž k vedení měla Sparta ve 33. minutě, kdy hostující brankář podběhl centr a Hložkovu hlavičku zastavilo břevno. Na druhé straně Vaníček po uvolnění z úhlu pálil do Nity a Plechatého zákrok na unikajícího Závišku na hranici vápna sudí Proske jako faul neposoudil.

Po pauze pálil vedle Frýdek a pak Bohemians prováhali další z úniků do otevřené obrany. V polovině druhé půle poslal Ščasný krátce po sobě na trávník čerstvé útočníky Kadlec s Pulkrabem místo Kangy s Tettehem.

„Klokani“ se ke konci zápasu zatáhli, ale sparťané marně hledali cestu k šancím. V 82. minutě jim pomohl Ljovin, který si nechal dát druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Domácí se i v přesilovce trápili, ale nakonec tři body získali. Po centru zprava, který zamířil do autu, zatáhl hostující Dostál ve vápně Chipciua a sudí Proske po zhlédnutí videa nařídil penaltu.

Fryšták sice Frýdkovu první nepovedenou střelu vyrazil, ale na dorážku už nedosáhl. Letenští výsledkově navázali na povedenou přípravu, v níž vyhráli všech sedm zápasů. Nespokojení fanoušci přesto v závěru skandovali „Ščasný ven“.