Sparta vydřela bod proti Jablonci. Plzeň jí utekla na tři body

22:12
PRAHA - Závěrečný nápor korunovaný dvěma brankami přinesl fotbalistům pražské Sparty remízu 2:2 s Jabloncem v 19. kole první ligy.

Hráč Sparty Ladislav Krejčí (vpravo) foto: ČTK

Severočechům nebylo nic platné, že vedli po trefách záložníka Tomáše Čížka 2:0, domácí odpověděli v poslední čtvrthodině góly Tomáše Přikryla a Tomáše Zápotočného. Sparta se tak s vypětím všech sil udržela na druhém místě tabulky a na vedoucí Plzeň ztrácí tři body. Jablonec je dva body za Spartou, stejně jako Olomouc.

Sparta toužila ovládnout šlágr kola a spoléhala hlavně na útočníka Davida Lafatu, který při svém jabloneckém angažmá nastřílel 88 branek. Lafata také rozjel první nebezpečnou akci Sparty, kterou zakončoval jeho útočný parťák Kweuke střelou těsně vedle. Sparťanské ofenzivní duo mělo blízko ke gólu i ve 14. minutě: Lafata nejprve tváří v tvář neuspěl proti Valešovi a Kweuke při akrobatickém pokusu nůžkami znovu o kousek minul.

Sparťanský nápor však postupně vyprchal, jako by Severočeši pošesté za sebou nechtěli z Letné odjet s prázdnou. Hosté na hřišti rozprostřeli defenzivní past, v níž končily všechny sparťanské výpady. A Jablonec se začal ukazovat i v útoku. Ránu Pitáka ještě domácí brankář Vaclík vytáhl nad břevno, ale když ve 44. minutě těsně za pokutovým územím natáhl na gólovou ránu Čížek, byl už sparťanský gólman krátký.

Sparta - Jablonec 2:2

Branky: 78. Přikryl, 88. Zápotočný - 44. a 53. Čížek.

Rozhodčí: Královec - Slyško, Wilczek. ŽK: Hybš - Beneš. Diváci: 9812.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš (74. Přikryl) - Vácha - Kadlec, Matějovský, Lafata, Krejčí (88. Hušbauer) - Kweuke (54. Bednář). trenér: Lavička.

Jablonec: Valeš - Rossi, Beneš, Novák (67. Eliáš), Jablonský - Čížek (76. Hubník), Piták, Loučka, Zoubele, Vaněk - Třešňák (86. Pázler). Trenér: Kotal.

Skončila tím i Vaclíkova ligová neprůstřelnost. Ta se datovala od 3. listopadu loňského roku a trvala 528 minut. Čížkovi se role hrdiny zápasu zjevně zamlouvala a v ráži byl i po poločase. V 53. minutě hosté vystihli chybu sparťanského záložníka Váchy a centr útočníka Třešňáka poslal do branky neomylnou hlavičkou znovu Čížek.

Se Spartou takový vývoj viditelně otřásl. Její hráči ztratili kombinační jistotu a byli daleko od toho, aby zopakovali sebevědomá představení z úvodu jara. Zápas mohl zdramatizovat Lafata. Před Valešem se zjevil úplně sám a pak s hlavou v dlaních sledoval, jak míč skáče do zámezí. Valešovo kouzlo zlomil až střídající Přikryl: na hřišti byl jen čtyři minuty, když jablonecký brankář neudržel lehký centr z pravé strany a sparťanský žolík lehce snížil.

Sparta okamžitě ožila. Po Krejčího centru pálil Vácha a s hlavičkou neuspěl ani další nový muž na hřišti Bednář. Mohutný nápor ale Letenským nakonec přinesl aspoň bod. Velký závar zakončil úspěšnou dorážkou Zápotočný a přičinil se o to, že Sparta prodloužila ligovou neporazitelnost na deset zápasů. Jablonečtí vypadali zdrceně, protože měli na dosah výhru na Letné, na kterou čekají téměř na den přesně šest let.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.