Sparta vybouchla doma s Karvinou, nedařilo se ani Slavii ve Zlíně

19:39
PRAHA - Fotbalisté Sparty překvapivě podlehli Karviné 1:3 a jejich ztráta na druhou Plzeň vzrostla na 11 bodů. Mohlo to být ještě o dva body více, jenže Viktoria brala za remízu s Příbramí jen bod. Ani Slavii se nedařilo, ta padla ve Zlíně 0:1.

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný nebyl s výkonem svých svěřenců spokojen. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sparta Praha - MFK Karviná 1:3 (0:2)

Branky: 89. Hašek - 4. a 54. Wágner, 25. Guba. Rozhodčí: Marek - Vlček, Poživil - Adam (video). ŽK: Sáček (Sparta). Diváci: 10.425.

Sestavy:

Sparta: Nita - Chipciu, Radakovič, Costa, Hanousek - Karlsson, Hložek, Sáček, Frýdek (58. Hašek), Čivič (63. Zahustel) - Drchal.

Karviná: Pastornický - Krivák, Čolič, Rundič, Záhumenský - Smrž, Budínský - Ba Loua (90. Moravec), Lingr (86. Bukata), Guba (65. Letič) - Wágner.

V základní sestavě Sparty chyběl potrestaný Kanga, kvůli zdravotním problémům z obvyklé sestavy vypadli i Tetteh s Plavšičem a na lavičce zůstali Štetina se Zahustelem.

Podle jarních výsledků to měla být pro Pražany snadná záležitost, ale už od první minuty se ukazovalo, že Letenští bez tvůrce hry nemají převahu ve středové řadě a Karviná toho umně hned od úvodu využívala. Už ve čtvrté minutě zazmatkovala domácí defenziva v čele s Radakovičem a zkušený Wágner toho využil hlavou k vedoucímu gólu.

Ani inkasovaná branka nepostavila sparťany na nohy. Naopak se začali bát každé přihrávky, záložní řada nefungovala a obvyklí náhradníci nedokázali dát hře jasný směr. Statistické údaje sice byly vyrovnané, ale herně se mnohem lépe ukazovali hosté. Ve 25. minutě se po centru dostal ke střele Guba a předposlední tým ligy vedl na Letné o dva góly.

Krátce po přestávce byla Sparta blízko snížení. Drchalova střela z těžkého úhlu se odrazila od tyče k osamocenému Hložkovi, jenže ten tlačil míč přes val bránících hráčů nahoru a nastřelil pouze břevno.

Domácí dál předváděli špatný výkon a na jejich hlavy se snášel hromový pískot fanoušků. Vzápětí přišel i třetí inkasovaný gól: Lingr měl v 54. minutě dostatek času vystřelit z hranice šestnáctky a míč vyražený Nitou uklidil do sítě Wágner.

Domácí se trápili a hosté měli i další šance. Až v posledních 20 minutách přišly i možnosti Pražanů, ale v těch největších Hložek s Drchalem opět selhali. Zápas končil hromovým skandováním „Ščasný ven“ a také ironickým děkováním letenskému trenérovi. Výsledek pak už pouze v 89. minutě korigoval krásnou trefou z 20 metrů střídající Hašek.

Viktoria s Příbramí ztratila i venku

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1)

Branky: 37. Matoušek - 31. Pačinda. Rozhodčí: Pechanec - Kubr, Myška - Lerch (video). ŽK: Kayamba, Řezník (oba Plzeň).

Sestavy:

Příbram: Kočí - Nový, Chaluš, Tregler, Antwi - Soldát, Květ - Mingazov (85. Keita), Rezek, Matoušek (82. Voltr) - Polidar (72. Jablonský).

Plzeň: Hruška - Řezník, Brabec, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kayamba (60. Kovařík), Pačinda (81. Ekpai), Kopic - Chorý (67. Bakoš).

Příbram jako jediná v této ligové sezoně Viktorii doma obrala o body a také na svém hřišti s favoritem držela krok. Hosté se do první šance dostali v 15. minutě. Řezník po standardní situaci vrátil míč na Chorého, který však v dobré pozici promáchnul. Na druhé straně po Matouškově průniku Květovu ránu zblokovala plzeňská obrana.

Po půlhodině hry Viktoria otevřela skóre. Brankář Kočí vyrazil Limberského střelu jen před sebe a dorážející Pačinda snadno dal svůj první gól v české lize. Videorozhodčí pak ještě potvrdil, že na začátku akce Chorý nefauloval Chaluše, jenž dlouho zůstal ležet na hřišti.

Příbramští ve 37. minutě z protiútoku vyrovnali. Mingazov v šestnáctce vybídnul Matouška a ten z úhlu překonal gólmana Hrušku. Pro mladého útočníka hostujícího ze Slavie to byl šestý gól v ligovém ročníku .

Olomoučtí fotbalisté se radují z gólu.
Olomoučtí fotbalisté se radují z gólu, druhý zprava střelec branky Jakub Plšek,...

Středočeši vstoupili výborně do druhé půle a ve 47. minutě málem vstřelili druhou branku, ale Soldát razantní hlavičkou z rohu těsně minul. Zatímco Matoušek sebevědomými průniky zlobil hostující obranu, plzeňské mužstvo se po změně stran vůbec nedostávalo do hry. Viktoria první náznak šance ukázala až v 70. minutě, kdy nepřesně vypálil Kovařík.

Slavia padla ve Zlíně

Fastav Zlín - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 60. Džafič. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Hájek. ŽK: Vyhnal, Poznar, Rakovan, Buchta, Hlinka - Škoda, Traoré. Diváci: 5672.

Sestavy:

Zlín: Rakovan - Hnaníček, Buchta, Gajič - Hlinka - Holík, Džafič (90. Bačo), Jiráček, Bartošák - Poznar (72. Železník), Vyhnal (86. Jakubov).

Slavia: Kolář - Bořil, Kúdela, Ngadeu, Zelený (81. Olayinka) - Souček, Traoré - Baluta (60. Masopust), Hušbauer, Stoch (68. Van Buren) - Škoda.

Trenér Slavie Trpišovský poslal na hřiště od začátku oproti duelu s Chelsea Hušbauera, Zeleného, Balutu, Stocha a Škodu. Zlín, který nastoupil v netradičních červenobílých retrodresech, vyrukoval se dvěma hroty Poznarem a Vyhnalem.

Úvodní minuty patřily sebevědomé Slavii a v nich přišla i velká šance. Balutovu střelu vyrazil Rakovan a Škodova dorážka jen těsně minula zlínskou branku.

Domácí jubilanti ovšem velmi brzy zahodili ostych a pustili se do vedoucího týmu ligy. Vyhnal se snažil přelobovat Koláře, Hlinka pálil z hranice šestnáctky těsně vedle a další Vyhnalův sprint za obranu Slavie musel hasit rychlým vyběhnutím slavistický brankář. Po rohu pak Buchta hlavičkoval vedle.

Slavia přidala až v závěrečně čtvrthodině první půle. Hušbauer protáhl Rakovana a nebezpečnou standardku vyřešil opět zlínský gólman. Největší šanci ale spálil po brejku domácí Poznar, když z ideální pozice neprostřelil Koláře. Na druhé straně chyběl Zelenému jen kousek.

Hned v úvodu druhé půle spálil další tutovku domácích před Kolářem Džafič, jehož vyslal tváří v tvář Poznar. Vedoucí tým tabulky to ale nijak nevyburcovalo k vyšší aktivitě a už přišel gólový trest. Až příliš volný Džafič měl v 60. minutě dost času k zamíření a z více než 20 metrů se trefil ideálně do šibenice.

Hosté zvýšili obrátky, prospělo jim střídání, nicméně vyložené šance si dnes v černém hrající Slavia nevytvořila. Nestalo se tak ani v nervózním a často rozkouskovaném závěru.

Boleslav ztratila body s Duklou

Dukla Praha - FK Mladá Boleslav 2:2 (0:1)

Branky: 78. Djuranovič, 87. Tetour - 25. Komličenko, 74. Mašek. Rozhodčí: Houdek - Kotík, Flimmel. ŽK: Djuranovič, Ostojič, Tetour - Hájek, Mareš, Fulnek, Přikryl, Jugas. Diváci: 769.

Sestavy

Dukla: Rada - Ostojič, Ďurica, Souček - Douděra, Tetour, Hanousek, Miloševič - Djuranovič, González (78. Hadaščok), Holík (64. Podaný).

M. Boleslav: Šeda - Fulnek, Hájek, Jugas, Mareš - Ladra (86. Klíma), Hubínek, Bucha (58. Mašek), Tatajev (64. Takács), Přikryl - Komličenko.

Úvodní šanci si na Julisce vytvořili domácí po rohovém kopu Hanouska, který našel volného Holíka, jehož hlavičku brankář Šeda vyrazil.

Hosté, kteří nastoupili bez vykartovaného tahouna Matějovského, v 25. minutě zužitkovali první příležitost. Hubínek uvolnil Přikryla, proti němuž vyběhl gólman Rada, a tak mladoboleslavský kapitán zvolil přihrávku na Komličenka. Třiadvacetiletý Rus, jenž se do sestavy vrátil po dvouzápasové absenci zaviněné osmi žlutými karty, se otočil a přízemní střelou do prázdné branky otevřel skóre.

Nejlepší kanonýr soutěže 22. gólem v sezoně vyrovnal v nejvyšší samostatné české soutěži zápisy Radka Druláka z ročníku 1995/1996 a Vratislava Lokvence ze sezony 1999/2000. Na rekord Davida Lafaty z ročníku 2011/2012 mu schází tři trefy.

O minutu později se Komličenko mohl Lafatovi přiblížit na rozdíl dvou branek. Přikryl obral Ostojiče o balon a opět ho přihrál Komličenkovi, který trefil tyč.

V 36. minutě pálil před vápnem doprostřed branky domácí González a Šeda jeho ránu konečky prstů vytáhl na roh.

Pražané začali druhý poločas aktivně. V 50. minutě našel González na hranici vápna Tetoura, jehož pohotové zakončení obránce Jugas zblokoval. O sedm minut později střílel ze šestnáctky znovu Tetour, ale zamířil vedle. Dukla nadále útočila a snažila se o vyrovnání. V 59. minutě vyslal Holík za hostující obranu Gonzáleze, který ale ve skluzu Šedu nepřekonal. Z dorážky se neprosadil ani Douděra.

V 74. minutě z první akce ve druhém poločase přidala Boleslav druhý gól. Ladra přihrál na Maška, jehož střelu usměrnil za Radu kapitán Ďurica. O tři minuty později vyrazil Rada Přikrylovu střelu na roh, čehož boleslavský útočník o minutu později litoval. Součkova střela se dostala na zadní tyč a Djuranovič snížil.

V 87. minutě se domácí dočkali vyrovnávací trefy. Douděrova zblokovaná střela propadla na osamoceného Tetoura, který se nemýlil. V závěru Dukla kopala ještě dvě rohy a dostala se i do přečíslení, ale ani jednu akci nevyužila.

Klokani doma přehráli Jablonec

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 15. Bartek. Rozhodčí: Ardeleanu - Pelikán, Horák. ŽK: Bartek. Diváci: 4079

Sestavy:

Bohemians 1905: Fryšták - Hůlka, Šmíd, Pokorný - Dostál, Jindřišek, Vacek, Bartek - Reiter (83. Ljovin), Nečas (34. Hilál, 63. Koubek), Vaníček.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Břečka, Sobol - Jovovič, Trávník, Hübschman, Považanec (84. Kubista), Vatajelu (74. Kratochvíl) - Doležal (71. Chramosta).

Jako první zahrozili Bohemians 1905 a postaral se o to Vaníček, který ve dvanácté minutě jen těsně minul horní roh. Po čtvrthodině hry už se domácí ujali vedení - Dostál našel volného Bartka, který hlavou poslal míč pod padajícím gólmanem Hrubým do brány a ukončil 555 minut trvající čekání Klokanů na domácí zásah.

Ve 40. minutě mohli domácí přidat druhou branku. Obrana severočeského celku dala příliš prostoru Vackovi, ale jeho technická střela jen těsně skončila nad. Jablonec mohl vyrovnat v závěru poločasu, avšak Jovovičovu střelu brankář Bohemians Fryšták na čáře vyrazil.

Ve druhém poločase postupně přebral aktivitu Jablonec, ale do první výrazné šance se v 70. minutě dostali domácí, jenže Reiter v dobré pozici vystřelil slabě. Příležitosti Severočechů přišly až v závěru. Nejprve Trávník nevyužil zmatků před vápnem Bohemians 1905 a v posledních vteřinách Kubista z voleje jen těsně minul levou tyč.

Bohemians 1905 si připsali druhé vítězství za sebou a od desátého místa, které jako poslední znamená účast v play off o poháry, je dělí dva body. Na dvanácté příčce navíc drží sedmibodový odstup od předposledního místa, ze kterého se po nadstavbě jde do baráže. Poslední Dukla je o další šest bodů zpět.

Baník zvítězil i bez Baroše

Baník Ostrava - SFC Opava 2:0 (1:0)

Branky: 29. Diop, 79. Hrubý. Rozhodčí: Berka - Vitner, Vaňkát. ŽK: Holzer, Fleišman - Jursa. Diváci: 15.100 (vyprodáno).

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman - Holzer, Jánoš, Jirásek (67. Hrubý), Granečný - Kuzmanovič (86. Mešaninov), Diop (56. O. Šašinka).

Opava: Šrom - Hrabina, Simerský, Svozil, Schaffartzik - Stáňa (60. Jurečka), Zavadil, Janetzký (20. Řezníček), Jursa (80. Juřena), Zapalač - Smola.

Domácí ani ve slezském derby nemohli nasadit zraněného kapitána Baroše, přesto začali aktivněji. Gólové příležitosti ale scházely a oba týmy se do zakončení dostávaly prakticky jen po sstandardních situacích.

Tak se zrodil i první gól. Kuzmanovič z trestného kopu nacentroval z pravé strany míč na hlavu Diopa, který z malého vápna trefil balon přesně k tyči. Zaznamenal svůj osmý gól v sezoně.

Baník byl i dále nebezpečnější. Akci ze 45. minutě chyběla jen gólová tečka: Holzer se parádně uvolnil ve středu hřiště, ránu Granečného po jeho přihrávce vytáhnul Šrom a dorážející Diop už byl hodně v záklonu, takže jeho hlavička neměla důraz.

Opavští odstartovali druhou půli aktivněji. Ale za celý zápas nedokázali vystřelit na branku a Laštůvku tak v domácí brance nijak neohrozili. Domácí také neměli nijak výrazný tlak, ale v útoku byli kreativnější.

Kouči Páníkovi navíc vyšlo výborně střídání. V 67. minutě poslal na hřiště Hrubého, který se mu po třinácti minutách odvděčil přesnou ranou z dvaceti metrů, po které se Šrom natahoval marně. Výhru Baníku mohl ještě zvýraznit opět Hrubý, ale jeho další pokus z dálky už Šrom za záda nepustil.

Liberec vyhrál díky třem penaltám

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 3:2 (1:0)

Branky: 45.+2, 76. a 90.+2 všechny z pen. Kozák - 70. Krejčí, 79. Daníček. Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka. ŽK: Kozák - Divíšek, Diviš, Kalabiška. Diváci: 4754.

Sestavy:

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Breite, Oscar - Malinský (82. Musa), Potočný, Pešek (60. Mara) - Kozák.

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Krejčí, Divíšek - Daníček - Diviš, Sadílek (46. Havlík), Janošek (46. Harba), Navrátil (81. Kalabiška) - Zajíc.

Překvapivě aktivněji vstoupilo do zápasu Slovácko, které v úvodu využívalo toho, že se Liberci zpočátku nedařila jeho tradiční kombinační hra. Ve 14. minutě napřáhl z dálky Janošek a domácí brankář Nguyen střelu s problémy vyrazil před sebe.

V polovině první půle Severočeši přidali a ve 23. minutě poprvé zahrozili. Malinského pokus z velkého úhlu však gólman Trmal vykopl. Už v nastavení první půle nakopl hostující Krejčí ve vápně Potočného a rozhodčí Rejžek nařídil penaltu. Útočník Kozák pokutový kop s pomocí tyče proměnil.

Kouč Slovácka po přestávce poslal na trávník střídající Havlíka s Harbou a hosté začali náporem. Po Navrátilově centru ve 49. minutě zakončoval Zajíc a domácí Nguyen vyškrábl míč na roh.

Na druhé straně protáhl Trmala Breite. Slovan postupem času stále víc útočil do otevřené hostující obrany. V 64. minutě Malinský na malém vápně těsně minul centr a poté Trmal vytáhl Kozákovu hlavičku.

Liberec pak přišly nevyužité šance draho. V 70. minutě po Havlíkově centru z přímého kopu ještě Nguyen vytáhl Zajícovu hlavičku na tyč, ale dorážející Krečí už zblízka doklepl míč do prázdné branky.

Domácí si však brzy vzali vedení zpět. V 73. minutě ještě Potočného střelu z přímého kopu vyrazil Trmal, ale za necelé tři minuty fauloval ve vápně Daníček Malinského a Kozák nenavázal ani z druhé penalty.

I druhý hostující hráč, který způsobil pokutový kop, však svůj faul odčinil. V 79. minutě Havlík z podobné pozice jako po gólu na 1:1 poslal centr z přímého kopu a Daníček hlavou srovnal. Liberec přesto ještě strhl výhru na svou stranu. Rejžek za Havlíkovu ruku nařídil proti hostům v nastavení třetí penaltu a Kozák opět nezaváhal.

Olomouc se přiblížila skupině play-off

Sigma Olomouc - FK Teplice 2:0 (1:0)

Branka: 42. Plšek, 70. Houska. Rozhodčí: Dubravský - Fišer, Vodrážka. ŽK: Kalvach - Shejbal, Kučera. Diváci: 3824.

Sestavy:

Olomouc: Buchta - Sladký, Beneš, Jemelka, Falta - Kalvach - Zahradníček, Plšek (83. Chytil), Houska, Lalkovič (67. Chvátal) - Yunis (77. Dvořák).

Liberec: Grigar - Vondrášek, Čmovš, Shejbal, Krob (81. Hošek) - Kučera, Trubač (66. Radosta) - Hora, Žitný (74. Ljevakovič), Hyčka - Kuchta.

Po vlažném úvodu jako první zahrozili hosté, ale Hosta z úrovně penalty vystřelil vysoko nad. Poté převzali otěže zápasu domácí. Střela Lalkoviče byla sražena na roh, Sladký ve 21. minutě trefil tyč a po půlhodině hry po rychlém brejku a přečíslení dopadl stejně Lalkovič.

Gólu se Sigma dočkala chvíli před přestávkou. Jemelka vybojoval míč, poté přesnou přihrávkou našel mezi obránci Plška, který ranou zpoza vápna prostřelil Grigara. Teplický brankář si vzápětí zavařil špatnou rozehrávkou, ale aktivní Lalkovič ji potrestat nedokázal.

Po přestávce se na první šanci čekalo až do 66. minuty, kdy Lalkovič po průniku obranou trefil tyč. Chvíli na to mohly hosté srovnat, jenže Radosta ve skvělé pozici trestuhodně minul. Dramatickou čtyřminutovku poté zakončil druhý gól Olomouce, o který se tvrdou ranou postaral Houska.

Teplice poté zvýšily aktivitu, ale vytěžili z ní pouze Horovu hlavičku přímo do brankáře Buchty a Radostova střela skončila rohem. Severočeši si tak zkomplikovali závěr základní části, protože před posledním kole je na poslední příčce pro play off o poháry dělí od pásma skupiny o sestup pouhé dva body.

Sigma naopak udělala výrazný krok minimálně k účasti v pohárovém play off, ale před posledním kolem může pomýšlet i na účast ve skupině o titul. Na sedmé příčce ji totiž od šestého Liberce dělí dva body. Olomouc však zakončí základní část na Slavii, zatímco Liberec míří na hřiště předposlední Karviné.