Sparta i díky Tettehově hattricku rozstřílela Jihlavu, Slavia nečekaně padla s Ústím

13:01aktualizováno  16:09
Praha - Slávističtí fotbalisté první test v zimní přípravě nezvládli, v Praze na strahovském stadionu Evžena Rošického podlehli druholigovému Ústí nad Labem 0:1. To sparťané o pár metrů vedle ve svém tréninkovém centru rovněž na vyhřívané přírodní trávě dali Jihlavě pět gólů. Baník Ostrava utrpěl debakl 0:4 s Ružomberokem.

Benjamin Tetteh ze Sparty se raduje z gólu foto: ČTK

Slavia nezvládla herní start přípravy ani loni v létě, po nepovedeném utkání podlehla Českým Budějovicím. V soutěžních zápasech na podzim 2019 pak excelovala.

I tentokrát slávistům po tvrdé tréninkovém dřině úvodní zápas v přípravném období nesedl.

V záloze v první půli nastoupili i oba nováčci Oscar s Hellebrandem. V 15. minutě slávistům pomohla tyč po střele Dramého, na druhé straně trefil brankovou konstrukci také hlavičkující Zelený. Ústí drželo s favoritem krok a po půlhodině hry Bassey napálil břevno. Do stejných míst pak v 78. minutě zamířil i slávista Stanciu. Vzápětí rozhodl zápas Bílek umístěnou ranou.

V rámci utkání oba týmy podpořily bývalého brankáře Radima Nováka, který onemocněl těžkou formou rakoviny. Výtěžek z dobrovolného vstupného půjde na jeho pomoc.

Slávisté od 5. ledna byli na kondičním soustředění ve Španělsku, domů se vrátili ke konci minulého týdne.

V Česku odehrají ještě 25. ledna duel s Českými Budějovicemi (Strahov, 13.30). Následně se vydají na dvanáctidenní herní soustředění do portugalského Lagosu, kde se utkají s dánským Aarhusem, Valerengou Oslo a švédským Hammarby.

Tettehův hattrick

Sparťané stejně jako v prvním přípravném utkání s Budějovicemi (1:0) znovu neinkasovali. Jihlavě, jíž na podzim ve třetím kole MOL Cupu utrápeně zdolali 2:1 díky Haškově gólu pět minut před koncem, toho moc nedovolili.

Povedl se jim začátek, v osmé minutě už vedli o dvě branky - nejdřív se po přihrávce Fortelného prosadil Kozák, následně z rohového kopu zvýšil Mandjeck.

Kouč Jílek opět nasadil do obou poločasů téměř rozdílné jedenáctky, jen Fortelný a Štetina odehráli celý duel.

Do druhé půle naskočil i obránce Michal Szewieczek, osmnáctiletý dorostenec, mládežnický reprezentant, pro něhož šlo o premiéru ve sparťanském áčku.

Po změně stran se dařilo Tettehovi, který skóre upravil hattrickem. Nejprve jako faulovaný proměnil pokutový kop, pak využil další spolupráce se záložníkem Haškem, o kterého usiluje izraelský Maccabi Haifa. V závěru pak ghanský forvard zakončil pohlednou akci.

Jihlava měla po pauze dvě slibné možnosti, brankář Nita ale svůj tým podržel.

„S výsledkem jsme hodně spokojení. Co se týče hry, tak první poločas byl lepší, byli jsme aktivní, drželi míč, po ztrátě napadali soupeřovu rozehrávku. Ve druhém poločase se dvacet minut hrálo na naší polovině, ale zase jsme dali tři góly. Tetteh výborně, to je potěšující,“ řekl sparťanský asistent Michal Horňák.

Sparťané podstupují kondiční fázi přípravy v Praze, první ze tří duelů sehráli v sobotu: na Strahově zdolali České Budějovice 1:0.

Třetí zápas je čeká v sobotu 25. ledna (11.00, Ústí nad Labem, na Strahově), na začátku příštího týdne odlétají na herní kemp do španělské Marbelly.

Přípravná utkání:

Sparta - Jihlava 5:0 (2:0). Branky: 49. z pen., 74. a 79. Tetteh, 3. Kozák, 8. Mandjeck. Sestava Sparty: I. poločas: Heča - Vindheim, Štetina, Costa, Frýdek - Fortelný, Mandjeck, Kanga, Trávník, Plavšič - Kozák. II. poločas: Nita - Szewieczek, Kaya, Štetina, Hanousek - Graiciar, Fortelný, Krejčí, Sáček, Hašek - Tetteh. Trenér: Jílek.

Slavia Praha - FK Ústí nad Labem 0:1 (0:0) Branka: 79. Bílek. Sestava Slavie: I. poločas: Kovář - Holeš, Frydrych, Zelený, Bořil - Křišťan, Traoré, Hellebrand, Oscar, Provod - Hilál. II. poločas: Markovič - Coufal, Kúdela, Takács, Kosek - Masopust, Ševčík, Souček, Stanciu, Olayinka - Tecl. Trenér: Trpišovský.