Sparta v poháru UEFA končí

20:37
LEVERKUSEN - Sparťanští fotbalisté prohráli v dnešním utkání v Leverkusenu 0:1 a jejich postupové šance definitivně zhasly. Český mistr nevyužil početní převahu po vyloučení Ramelowa po hodině hry, naopak v 71. minutě dal domácí Friedrich vítězný gól. Sparta měla také šance, nastřelila i tyč, ale ke gólu se nepropracovala.

Fotbal. foto: AFP

Celé odpoledne v Leverkusenu vytrvale pršelo, ale na skvěle připraveném trávníku BayAreny to téměř nebylo poznat. Zato vyvolalo údiv, že na něj nevyběhl útočník Barbarez, přestože figuroval na soupisce k utkání. Vyšlo však najevo, že si během předzápasového trávníku natáhl lýtkový sval, a tak místo něj šel na hřiště Gekas.

Přesto domácí začali sebevědomě, náporem s mnoha střeleckými pokusy ze střední vzdálenosti a nebývale nebezpečnými rohy. V té době ale vracel trenéru Bílkovi důvěru gólman Grigar, který předvedl v krátkém rozmezí tři skvělé zásahy: po ostrém centru Freiera, po dělovce Castra a při dalším pokusu Freiera měl dostatek možností, aby si vyzkoušel vlastnosti nového míče "Europass", s nímž se bude hrát evropský šampionát.

Šance byly

Už před první šancí domácích ale mohli vést hosté, kterým se podařil v sedmé minutě rychlý průnik po pravé straně zakončený centrem Pospěcha na zadní tyč na nabíhajícího Rezka. Tam nečekaně obránce Castro míč hlavou nasměroval směrem ke své brance, ke svému štěstí ale pouze do tyče.

Domácí nápor po dvacáté minutě uvadal, jako by si Leverkusen už nevěřil při náporu do uzavřené sparťanské defenzivy. Sparta se dopředu pouštěla ve chvílích, kdy měla míč jasně pod kontrolou, ale o to byla nebezpečnější. Ke své smůle ale hráčům chyběla přesnost při finální přihrávce, ale i útočník, který by dokázal využít Horváthovy pasy za obranu.

Zvlášť v závěru poločasu to před Adlerem pořádně vřelo. Poprvé se obvyklý střelec Došek proměnil v nahrávače poté, co si dvakrát položil zasekávačkami domácí beky, ale jeho centr na zadní tyči nedokázal Rezek v akrobatické pozici usměrnit. Ještě lépe vypadala akce v nastaveném čase, po níž se řítil do šance Kisel, následovala rána Slepičky a zřejmě faul na nabíhajícího Pospěcha v šestnáctce, jenže asistent v té chvílí už mával ofsajd.

Nepomohla sni početní převaha

Domácí se o přestávce nadýchli k dalšímu náporu, ten už ale neměl takovou sílu jako v úvodu utkání. Na Grigara nešla pořádná střela a přesně po hodině hry přišel zkrat domácího kapitána Ramelowa, který oplácel po souboji s Rezkem a byl bez napomínání vyloučen.
Do té doby klidná atmosféra pořádně zhoustla, zatímco Sparta se pustila do ofenzivy a zápas se v té chvíli lámal. Český mistr ale nedokázal zaskočené domácí hráče uzemnit gólem, přestože měl slibné pokusy, především po akcích Pospěcha. Ten v 65. minutě obešel na hranici trestného území dva hráče a pálil pod nohy dalšího, ale míč jen prosvištěl kolem tyče.

Domácí pochopili, že jejich chvíle může přijít hlavně po standardních
situacích a dokonale svou přednost využili. Dočkali se v 71. minutě, kdy nedokázal Horváth pokrýt nabíhajícího Friedricha a jeho hlavička rozhodla. Sparta se dál snažila, často dokázala projít za domácí beky, ale nadále jí chyběl klid. Nejblíže gólu tak byl sedm minut před koncem Horváth, který mířil přesně z trestného kopu pod břevno, ale brankář Adler byl na místě a definitivně pohřbil sparťanské naděje.

Témata: UEFA, Leverkusen