Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Sparta v jarní premiéře dominovala. Brnu dala čtyři góly, Lafata dva

20:05aktualizováno  20:12
PRAHA - Sparťanští fotbalisté se nedělní výhrou Plzně vystresovat nenechali a svůj vstup do jarní části ligové sezony také zvládli. V dohrávce 17. kola proti outsiderovi z Brna po většinu času dominovali a vyhráli v pohodě 4:0. Před Plzní tak nadále vedou ligu o pět bodů.

David Lafata ze Sparty (vpravo) se raduje se spoluhráčem Pavlem Kadeřábkem

Dvěma góly pomohl k výhře sparťanský kapitán David Lafata, jenž nastřílel už 131 ligových branek. Zavelel tak k dokončení tažení za titulem, na který Letenští čekají od roku 2010.

To Zbrojovka řeší jiné problémy. Zůstává čtrnáctá, od předposlední Ostravy ji dělí jen lepší skóre a od posledních Bohemians jeden bod.

Sparťané, kteří se museli obejít bez vykartovaného záložníka Váchy, dělali svým fanouškům od prvních minut radost. Zápas rozhodli už během úvodní půlhodinky.

První gól dali v 17. minutě, kdy se hlavičkou po rohovém kopu prosadil Kadeřábek. Jedenadvacetiletý obránce dal svůj první ligový gól v tomto ročníku.

Za dalších šestnáct minut už to bylo 2:0 - to když útočník Lafata proměnil penaltu nařízenou za ruku brněnského Janotky. Rozhodčí branku uznal, i když domácí kapitán při rozeběhu evidentně zpomalil, což bylo minimálně na hranici pravidel.

Letenským se zranil Krejčí

A i potom na sparťanském kontě přibývaly nebezpečné střely, svižné akce či slibné šance a vlastně se hrálo jen na jednu bránu. Domácí tak mohlo mrzet jen to, že po čtvrthodině přišli o zraněného záložníka Krejčího.

"Zápas se Spartou je pro nás poslední generálka," prohlásil brněnský trenér Kotal v průběhu zimní přípravy. Myslel to sice v nadsázce, ale pondělní výkon jeho svěřenců tak přesně vypadal. Vždyť první střelecký pokus zaznamenali až v 81. minutě, a to ještě mimo bránu.

Brněnský zmar dokládá zoufalé zvolání jednoho z hráčů při přerušené hře: "Hrajme pořádně," křikl a doplnil to peprným slůvkem.

Převaha Pražanů pokračovala i ve druhém poločase. Definitivní zlom nastal v 52. minutě, kdy se z protiútoku trefil Lafata. Při této akci prokázal cit pro hru rozhodčí Jílek, který po faulu na Hušbauera udělil výhodu a nechal Spartu akci dokončit.

V úplném závěru pečetil výhru 4:0 střídající Vacek. Letenské mužstvo navázalo na formu z podzimu, který zvládlo bez jediné porážky. V tabulce má nejenom nejvíc bodů, ale také nejvíc vstřelených gólů (45) a nejméně inkasovaných branek (11). První jarní krůček za vytouženým titulem tedy zvládlo. Do konce soutěže zbývá ještě třináct kol.

17. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 4:0 (2:0)

Branky: 30. z pen. a 53. Lafata, 17. Kadeřábek, 90. Vacek. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Gallo. ŽK: Dočkal - Schuster, Janotka, Šisler. Diváci: 7532.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Mareček, Matějovský (68. Bednář), Hušbauer - Dočkal, Krejčí (19. Přikryl) - Lafata (82. Vacek). Trenér: Lavička.
Brno: Hladký - Janotka (79. Hyčka), Pernica, Schuster, Keresteš (58. Šisler) - Buchta, Zavadil, Fischer, Šumbera, Lutonský - Markovič (70. Kroupa). Trenér: Kotal.