Sparta uctila památku Šurala výhrou nad Baníkem, Slavia remizovala v Liberci

19:32
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili v 1. kole skupiny o titul Ostravu 3:0 a na Baník vyzráli i potřetí v sezoně. Triumf Letenských zařídili Václav Drchal, z pokutového kopu David Moberg Karlsson a v nastaveném čase Adam Hložek. První dva jmenovaní se trefili také v únorovém duelu, který Sparta vyhrála 3:2. Ve druhém utkání remizovala Slavia v Liberci 0:0.

Václav Drchal se raduje ze vstřelené branky s Costou foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:0 (1:0)

Branky: 29. Drchal, 51. Karlsson z pen., 90.+5 Hložek. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek - Orel (video). ŽK: Costa, Sáček, Zahustel - Procházka. Diváci: 11.423.

Sestavy:

Sparta: Heča - Zahustel, Radakovič, Costa, Hanousek - Karlsson (74. Čivič), Frýdek, Sáček, Hašek (82. Kanga), Hložek - Drchal (88. Chipciu). Trenér: Horňák.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera (76. Bolf), Procházka, Stronati, Fleišman - Fillo, Jirásek, Jánoš, Holzer - Kuzmanovič (66. Hrubý), Diop (71. O. Šašinka). Trenér: Páník.

Výkopu předcházela projekce na velkoplošné obrazovce k uctění památky bývalého kapitána Sparty Josefa Šurala, který v pondělí zahynul v Turecku při autonehodě. Na trávník přišly oba týmy ve speciálních dresech s Šuralovou jmenovkou a číslem 23 na zádech a vepředu s nápisem „Nezapomeneme“. Následovala minuta ticha, kterou doprovodil potlesk hráčů a všech fanoušků. Šuralovo jméno skandovali i ostravští příznivci.

V osmé minutě si domácí vypracovali první příležitost, Hašek ale slabou střelou na Laštůvku nevyzrál. Vzápětí zahrozil na druhé straně Kuzmanovič, který zamířil vedle. V 23. minutě to z dálky opět zkusil srbský útočník, ale znovu se trefil mimo tři tyče. Jakmile 23. minuta naskočila na tabuli, vytáhl sparťanský „kotel“ transparent se Šuralovou podobiznou a celý stadion začal tleskat.

A šest minut poté otevřeli Letenští skóre. Karlsson se vřítil do šestnáctky a naservíroval míč Drchalovi, jenž zakončil do prázdné branky.

Baník mohl ihned po rozehrání vyrovnat, když Kuzmanovič využil volného prostoru mezi Hložkem a Costou a přihrál Diopovi, ten ale na Heču nevyzrál.

Václav Drchal se raduje ze vstřelené branky s Costou
Fotbalisté Sparty s dresy Josefa Šurala

Ve 34. minutě zajel Costa ostře pod nohy Fillovi podobně jako Královi v semifinálovém derby domácího poháru se Slavií. I přes protesty hostujících hráčů mu sudí Královec udělil pouze žlutou kartu. O pět minut později protáhl Jánoš lobem Heču, který jeho nápadité zakončení vytáhl konečky prstů na roh. V závěru poločasu našel Hašek ve vápně za obranou Baníku Drchala, jehož pokus zastavili společně obránce Procházka s gólmanem Laštůvkou.

Necelé tři minuty po začátku druhé půle spadl sparťan Hložek ve vápně po souboji s Fleišmanem. Královec nechal hru plynout, ale po přerušení na základě záběrů od videorozhodčího Orla přehodnotil původní verdikt a nařídil penaltu, kterou Karlsson v 51. minutě bez potíží proměnil.

Baník se dvakrát ocitl blízko snížení. V 64. minutě nepřekonal Diop z bezprostřední blízkosti Heču a za sedm minut napálil Jánoš z první z krkolomné pozice tyč. Poslední slovo měla ale opět Sparta. V páté minutě nastavení Hložek obešel Laštůvku a zakončil do odkryté branky.

Sparta vyhrála pod dočasným trenérem Michalem Horňákem i druhý zápas.

Slavia na úvod nadstavby ztratila v Liberci a dala šanci Plzni

Fotbalisté Slavie hned na úvod nadstavbové části první ligy ztratili body. Pražané v 1. kole skupiny o titul remizovali v Liberci 0:0 a jejich náskok v čele tabulky se může snížit na dva body, pokud Plzeň v neděli porazí Jablonec. Červenobílí v nejvyšší soutěži nezvítězili potřetí z posledních čtyř zápasů. Slovan navázal na nedávnou remízu 1:1 z Edenu a s Pražany bodoval popáté z posledních šesti ligových duelů. Na šestém místě ztrácí už jen dva body na pátou Ostravu.

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Marek - Kubr, Ratajová - Adam (video). ŽK: Malinský, Oscar, Nešický - Olayinka. Diváci: 7523.

Liberec: Nguyen - Fukala, Kačaraba, Mara, Hybš - Breite, Oscar - Pešek (71. Koscelník), Potočný, Malinský (88. Nešický) - Kozák. Trenér: Hornyák.

Slavia: Kolář - Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil - Král, Souček - Masopust (88. Baluta), Hušbauer, Olayinka (72. Stoch) - Van Buren (72. Škoda). Trenér: Trpišovský.

„Bezgólová remíza je pro nás ztráta, protože jsme tu chtěli a potřebovali vyhrát. V nadstavbě hrajeme tři zápasy doma a dva venku a víme, že minimálně jeden venku potřebujeme vyhrát. Dnes se nám to nepodařilo, je to minus dva body,“ konstatoval na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Hráči před výkopem uctili minutou ticha památku zesnulého reprezentanta Josefa Šurala, který v pondělí zahynul při autonehodě v Turecku. Severočeši, v jejichž barvách ofenzivní záložník získal v roce 2012 ligový titul, nastoupili s černými páskami. Šurala připomněl i videoklip před utkáním a choreografie domácího „kotle“. Celý stadion pak znovu tleskal vestoje ve 23. minutě, neboť zesnulý reprezentant nosil dres s číslem 23.

V chladném večeru se v úvodu hrál vyrovnaný zápas s naprostým minimem šancí. Na trávníku převládal boj a oba brankáři byli v první půli bez práce. Domácí Potočný mířil z voleje nad a Pražané v několika nadějných pozicích nepropálili libereckou obranu.

„Věděli jsme, co Slavia hraje, jakou má sílu. Bylo od první minuty cítit, že hráči si strašně věří na Slavii. Myslím, že hlavně první poločas jsme Slavii přehrávali v osobních soubojích. Jsem velmi spokojen s předvedeným výkonem, chyběly mi tam jen góly,“ uvedl slovenský kouč Liberce Zsolt Hornyák.

Po půlhodině začali favorizovaní hosté získávat převahu, ale první pořádnou šanci si vypracovali až v 53. minutě. Po přímém kopu se míč odrazil k Olayinkovi, který nastoupil k 50. utkání v české lize, a domácí zachránil na brankové čáře obránce Hybš.

„Byl tam závar po standardní situaci a já se snažil vyplnit prostor, který ještě nebyl vyplněný. Bylo štěstí, že on to trefil přímo na mě. Zaplaťpánbůh za to,“ uvedl Hybš.

Na druhé straně z přímého kopu přestřelil Potočný. Slavia se tlačila za vedoucím gólem a Van Buren v 69. minutě trefil boční síť. V 75. minutě po vysokém centru vypadl míč domácímu brankáři Nguyenovi, ale nikdo z Pražanů nedokázal včas zareagovat. V závěru už Severočeši tlak soupeře ustáli.

„Na to, abychom vyhráli, si potřebujeme vytvořit gólové šance, to se bohužel nestalo. Asi zasloužená remíza, protože ani jeden z týmů si nezasloužil vyhrát. I když my jsme si druhý poločas vytvořili trošku tlak, Liberec už toho měl v závěru plné zuby, ale bohužel to nevedlo k žádné větší šanci. Výsledek ani nemohl skončit jinak, nebyla snad ani jedna střela na bránu z obou stran,“ řekl Trpišovský.

„Slavia nás chvilkami v druhém poločase zatlačila, ale byl to dobrý, bojovný výkon. Nepustili jsme Slavii do šancí, i když je pravda, že my jsme se sami nedostali do nějaké čisté šance. Víc bych byl spokojený s třemi body, ale jsem realista,“ uvedl Hornyák.