Sparta selhala i doma. Obrat zařídil olomoucký Ordoš

21:32aktualizováno  23:05
PRAHA - Druhou ligovou porážku za sebou utrpěli fotbalisté Sparty, kteří po nezdaru v Plzni podlehli doma Olomouci 1:2. Ztráty mohou litovat o to víc, že zápas měli dobře rozehraný od 60. minuty, kdy je do vedení z penalty poslal Václav Kadlec. O veletoč se postaral hostující útočník Michal Ordoš, který svými trefami nasměroval Sigmu ke třetí výhře v soutěži za sebou.

Sparta Praha - Sigma Olomouc. Michal Ordoš z Olomouce (vlevo) se raduje z druhého gólu foto: ČTK

Sparta - Olomouc 1:2 (0:0)

Branky: 60. Kadlec z pen - 66. a 78. Ordoš. Rozhodčí: Adámek - Jiřík, Hájek. ŽK: Pamič, Pavelka, Gil - Schulmeister, Blaha, Hořava. Diváci: 7756.

Sestavy
Sparta:
Vaclík - Vidlička (28. Gil), Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (80. Přikryl), Holek, Pavelka (70. Matějovský), Krejčí - Kweuke, Kadlec. Trenér: Lavička.

Olomouc: Blaha - Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek - Hořava, Pospíšil - Schulmeister, Ordoš, Petr (83. Hubník) - Doležal (86. Klesnil). Trenér: Pivarník.

"Samozřejmě nás domácí prohra mrzí. Před zápasem jsme to měli jako motto, že se posuneme zpět do čela a získáme tím patřičné sebevědomí. Nepovedlo se to, třetí prohra za sebou je pro nás komplikace," řekl trenér Sparty Vítězslav Lavička, jehož tým po nezdarech v Plzni a v Evropské lize v Lyonu prohrál třetí soutěžní zápas za sebou. Nepovedená série přišla před sobotním derby na hřišti Slavie.

"Věřím, že nás to nezlomí, ale naopak vyburcuje k ještě lepším výkonům. Snad ho předvedeme už v sobotu v Edenu," uvedl Lavička. Na triumf nad Spartou, která má před sebou sobotní derby se Slavií, čekala Olomouc sedm let a 13 zápasů. Sparta v tabulce zůstala třetí s jednobodovým odstupem za vedoucím duem Jablonec, Plzeň.

Olomouc se vyhoupla na čtvrtou pozici. Po prohrách v Plzni a Lyonu si Sparta chtěla spravit náladu s oblíbeným soupeřem, s nímž v posledních pěti zápasech neztratila bod a navíc neinkasovala.  Sigma si možná i pod dojmem posledních nepovedených vzájemných zápasů na Letné hleděla především defenzivy. Obranu Hanáků zaměstnávali útočníci Kadlec s Kweukem, které kouč Lavička odmítl šetřit na derby se Slavií, byť hráli pod hrozbou obdržení čtvrté žluté karty a možného disciplinárního trestu.

Kadlece už v páté minutě v dobré pozici zastavil stoper Dreksa, Kweukeho za chvíli podobně o gólovou radost připravil kapitán Škerle. Šest minut před poločasem Pražané znovu mocně dobývali branku soupeře. Kadeřábkovu dorážku na brankové čáře zastavil Doležal a Kadlec vzápětí nepřekonal olomoucký val na malém pokutovém území.

Kadlec v lize skóroval po pěti týdnech

Olomoucký útočník Doležal se po poločase předvedl i při své tradiční práci v ofenzivě a po závaru mu nechybělo mnoho, aby oslavil třetí letošní branku. Pak už udeřila Sparta: Kweuke se přehnal přes olomoucké stopery a před brankou se skácel přes brankáře Blahu, který marně u sudího Adámka reklamoval přihraný pád Kamerunce.

Zatímco v minulém kole si sparťané v Plzni stěžovali na nesprávně nařízenou penaltu proti svému týmu, nyní se zlobili Hanáci. Kadlec z pokutového kopu nezaváhal a po pěti týdnech v lize skóroval. Olomoučtí rázem vylezli z obranného bloku a ukázali, jak umí být nebezpeční.

Šest minut po inkasované brance se Ordoš vznesl nad střídajícího španělského beka Gila a chytrou hlavičkou zařídil vyrovnání. "Klíčová byla naše velká aktivita po inkasované brance. Dokázali jsme vyrovnat a i pak na hřišti dominovali. Ale velmi důležité bylo i to, že Kweuke neproměnil velkou šanci. I my jsme ale hráli na vítězství a na konci se k nám přiklonilo i trochu štěstí," pochvaloval si olomoucký kouč Roman Pivarník.

Sparta mohla kontrovat vzápětí. Záložník Matějovský, hrající po třech týdnech, krátce po příchodu z lavičky vyslal do jasné šance Kweukeho, jehož ale skvělým zákrokem vychytal Blaha. A trest přišel na druhé straně za dvě minuty.

Olomoucký hrdina druhého poločasu Ordoš si po rohu počkal na Škerlem přiklepnutý míč a zblízka zařídil velký obrat. Sparta poprvé v sezoně v lize inkasovala víc než jednu branku v utkání a z těžkého šoku se už vzpamatovat nedokázala. Před derby utrpěla na domácím hřišti nečekanou ztrátu.

Pivarník se tak mohl radovat ze své první výhry nad Spartou v trenérské kariéře, navíc na Letné. Rozjetá Sigma tak po minulém skalpu mistrovského Liberce zdolala i druhý tým loňského ligového ročníku. "Ale nedělám rozdíly mezi jednotlivými výhrami, obě jsou pro nás moc cenné. Po výhře s Libercem v klubu panovala velká euforie, i u hráčů jsem ji musel krotit," prohlásil trenér Hanáků.