Sparta rozdrtila Sarajevo 5:0, Kweuke nasázel hattrick

19:12aktualizováno  22:07
PRAHA - Fotbalisté Sparty vstoupili do 3. předkola Evropské ligy domácím duelem s bosenským FK Sarajevo. A první pohárové představení zvládli Letenští skvěle, před 12 tisíci diváků smetli celek vedený koučem Jiřím Plíškem 5:0 a odveta hraná za týden v bosenské metropoli již bude jen formalitou.

Sparta - Sarajevo (Kweuke slaví branku). foto: ČTK

Domácí, kteří nastoupili se stoperskou dvojicí Řepka-Zápotočný a se dvěma nováčky v sestavě (Vidlička, Juhár), do duelu vlétli velmi aktivně a již v 5. minutě byli odměněni. Na centr Matějovského od rohového kopu si naskočil Kweuke a ač bráněn dvěma soupeři, s přehledem trefil na vzdálenější tyč.

ČESKÉ TÝMY V PŘEDKOLECH EVROPSKÉ LIGY

Kamerunský bombér byl při chuti i v dalších fázích duelu a v 9. minutě se dostal po parádní kolmici sám před Hamziče v brance Sarajeva, tentokrát na něj ale z ostrého úhlu nevyzrál. Chvíli poté zahrozili také hosté, Haskič se ocitl sám před Blažkem, přihrál volnému Obučovi, jehož střelu zastavil na brankové čáře nováček v letenském dresu Vidlička.

Velmi pohlednou první čtvrthodinu zakončil nejprve neúspěšným sólem Vacek a po něm tvrdou bombou Pamič, jehož střelu Hamzič s obtížemi vytěsnil na roh. Následně tempo na chvíli opadlo, přesto se velmi slušně zaplněná Letná rozhodně nenudila. Ve 24. minutě si udělal na pravé straně dobrý den ze dvou soupeřů Vacek, jeho pobídku do vápna ale nikdo ze spoluhráčů nevyužil.

Sparta - Sarajevo (Kweuke v akci).

Na druhé straně ohrozil po stříleném centru z levé strana ohrozil Blažka stoper Zápotočný, ale sparťanský brankář předvedl parádní reflex. Ve 36. minutě poskočili domácí do dvoubrankového vedení - Juhár převzal centr na hranici ofsajdu, parádně nacentroval před branku, kde se ještě hezčí hlavičkou prosadil Sionko - 2:0. Třetího gólu se fanoušci do konce první půle nedočkali, přestože k němu měl blízko Zápotočný a po rohovém kopu opět agilní Sionko.

Také ve druhém poločase měli domácí více ze hry a téměř 12 tisícům fanoušků předváděli pohledné kombinace, leč narozdíl od první půle pouze po pokutové území soupeře bez výraznějších šancí. První vážnější šanci přinesla až 58. minuta, kdy Kweuke dostal parádní pas od Matějovského a lobem jen těsně minul sarajevskou branku.

Sparta - Sarajevo (Kweuke, Juhár a Sionko).

Spolupráce obou hráčů přinesla ovoce o deset minut později - Matějovský přešel ladně přes tři soupeře, jako správný kapitán naservíroval míč Kweukemu a ten již věděl kam jej poslat - za záda brankáře Hamziče - 3:0. Duel se následně dohrával, především bosenskému celku očividně docházely síly.

Sparťané toho nakonec využili v samotném závěru. V 90. minutě si udělal tréninkové tyče ze soupeřů Kweuke a jeho střelu do tyče dorazil do sítě Podaný, který byl na hřišti pár vteřin. Kamerunský tank se ale prvního hattricku v letenském dresu přece jen dočkal. Hned po rozehrání parádně nacentroval Podaný a Kweuke z pěti metrů hlavou nedal Hamzičovi šanci - 5:0.

Odveta, která se bude hrát příští čtvrtek v Sarajevu, tak bude již jen formalitou, Spartu by o postup musel připravit pouze totální kolaps.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy

Sparta Praha - FK Sarajevo 5:0 (2:0)
Branky: 5., 69. a 90.+3 Kweuke, 35. Sionko, 90.+1 Podaný. Rozhodčí: Deaconu - Vidan, Ghinguleac (všichni Rum.). ŽK: Juhar, Řepka - Maksumič. Diváci: 11.626.

Sparta: Blažek - Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Hušek - Sionko (63. Kadlec), Vacek (90.+2 Mareš), Matějovský, Juhar (90.+1 Podaný) - Kweuke.

Trenér: Chovanec.

Sarajevo: Hamzič - Čomor, Torlak, Maksumič, Beloševič - Kojaševič, K. Handžič, Ščepanovič (85. Bajraktarevič), Hadžič (46. Suljič) - Obuča, Haskič (73. H. Handžič). Trenér: Plíšek.