Sparta prolomila sérii proher v derby, deklasovala Slavii 6:0

20:35aktualizováno  20:47
PRAHA - Hokejisté Sparty jednoznačně ovládli první pražské derby této sezony, v O2 areně vyhráli bez problémů 6:0. Na výhře Sparty, která městského rivala porazila po předešlých pěti prohrách, se dvěma góly a asistencí podílel Jaroslav Hlinka, brankář Tomáš Pöpperle udržel podruhé čisté konto. Utkání 11. kola sledovalo 11 716 diváků, což je rekord sezony.

Ton s Tomášem Rachůnkem slaví gól do sítě Slavie. foto: ČTK

Sparta měla hned v úvodu výhodu přesilové hry pět na tři, a přestože ji nevyužila, předznamenala tím svoji dominanci v první třetině. Brankář Furch ale od začátku potvrzoval, že je podle statistik nejlepším mužem na svém postu v soutěži. Přestože zlikvidoval gólové šance Kumstáta, Klimka i Pecha, v 11. minutě již kapituloval. Přibylovu akci úspěšně dokončil Ivan Rachůnek.

Slavii inkasovaná branka neprobrala a jen díky Furchovi a štěstí domácích skončila první část 0:1. Sparťané totiž navíc dvakrát trefili tyč. Obraz hry jasně dokumentoval počet střel 13:1 ve prospěch hostů.

Kouč Růžička hráče Slavie o první přestávce určitě nabádal ke zlepšení výkonu, efekt se ale nedostavil. Již po několika sekundách se do šance dostal Buchtele, a přestože ji nevyužil, ještě v 21. minutě se z gólu přece jen radoval. Pomohl mu nečekaný odraz puku od brankové konstrukce.

2:0. Takhle Buchtele překonal slávistickou obranu.

Zvýšit vedení Sparty mohli Klimek a Ivan Rachůnek, prosadil se ale až ve 24. minutě v přesilové hře Hlinka. Furcha však překonal po individuální akci. Když se Slavia zkoušela nadechnout a zvednout hlavu, přišel další úder Hlinky, kterému ideálně přihrál Ton.

Když se poté nejlepší střelec Sparty přeměnil z nahrávače v zakončovatele a prosadil se bekhendovou střelou, bylo toho na Furcha už moc. Okamžitě se vydal na střídačku a pustil do branky Svobodu.

Dvojka Slavie se do zápasu zapojila poprvé v sezoně, hned od začátku si Svoboda připsal několik úspěšných zákroků. I jemu ale musela pomoct tyč. Hosté dále kralovali zápasu a ani jim nevadilo, že ze hry musel odstoupit kapitán Rolinek. Tomáš Rachůnek jej totiž v elitní formaci zdatně nahradil.

Třetí třetina přinesla jen dva otazníky: zda Pöpperle udrží čisté konto a zda Hlinka zkompletuje druhý hattrick za sebou. Pöpperlemu se to podařilo, Hlinkovi i přes několik slibných šancí ne. Radost Sparty, která proti týmu s nejlepší obranou v extralize potvrdila, že je nejofenzivnější, to ale nezkazilo. V 59. minutě navíc její výhru ještě navýšil Pech.

HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 0:6 (0:1, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. I. Rachůnek (Přibyl, Klimek), 21. Buchtele, 24. J. Hlinka (T. Rachůnek), 29. J. Hlinka (P. Ton), 34. P. Ton (J. Hlinka, T. Rachůnek), 59. Pech (Kumstát). Rozhodčí: Bauer (Něm.), Fraňo - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. Diváci: 11.716.

Slavia: Furch (34. A. Svoboda) - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton, Knot - Bednář, Jelínek, Poletín - Micka, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Krenželok - Tomek, T. Doležal, Šenkeřík. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Sparta: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Další páteční výsledky 11. kola extraligy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Tybor (Radil, Gregorc), 9. Kousal, 17. T. Nosek (Benák, T. Zohorna), 56. Cetkovský (T. Zohorna, Ďaloga) - 28. Balán (Roman Vlach), 35. Hovorka (Zaťovič). Rozhodčí: Homola, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:9. Využití: 1:1. Diváci: 7323.

Piráti Chomutov - Mountfield Hradec Králové 2:3 v prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Šulák, 43. Hřebejk (Kubinčák) - 13. Ptáček (Tvrdík, L. Květoň), 22. Škoda (Suja, Mikuš), 61. L. Květoň (Mertl). Rozhodčí: Turčan, Pavlovič - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 3920.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 23. David Růžička (Kuchler, Patera), 29. Tenkrát (Eberle), 50. Dragoun (L. Procházka) - 45. Ručinský (Hanzl, Trávníček), 47. Hanzl. Rozhodčí: Šindler, Pešina - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 3172.