Komplikace pro Spartu: v Hradci prohrála 0:1

22:08
HRADEC KRÁLOVÉ - Fotbalisté Sparty podlehli v předehrávce 18. kola první ligy v Hradci Králové 0:1 a venku prohráli poprvé po dvanácti zápasech. "Votrokům" zajistil tři body proti lídrovi tabulky proměněnou penaltou v 53. minutě Pavel Dvořák, předtím dostal červenou kartu hostující Vidlička.

Vlastimil Vidlička ze Sparty (vlevo) a Štěpán Vojtěch z Hradce foto: ČTK

Pokud v sobotu porazí druhý Liberec doma Příbram, přiblíží se ke Spartě na tři body. Spartě zápas už před výkopem zkomplikovaly absence klíčových hráčů. Beka Pamiče nahradil syn bývalé sparťanské legendy Martin Frýdek, který si odbyl ligovou premiéru. V záloze pak místo distancovaného kapitána Matějovského a zraněného Krejčího nastoupili Hušbauer s Kadeřábkem.

PSALI JSME...

Rošády v sestavě hru hostujícího týmu viditelně ovlivnily. V samém úvodu sice Pražané získali mírnou převahu, do zakončení se ale vůbec nedostávali.

Už v osmnácté minutě navíc musel střídat zraněný Kerič. Hradec rychle pochopil, že Sparta nemá svůj den, a hrál s ní otevřenou a vyrovnanou partii. "Votroci" zahrozili několika centry, z nichž nebezpečný byl zejména ten v 25. minutě. Štěpán našel Černého a jeho hlavičku s vypětím sil odvrátila hostující obrana na roh.

Pražané propadli ve středu pole

Spartě bez režiséra hry Matějovského nehrála záloha a k první vážnější šanci se propracovala až v nastavení první půle. Kweuke si zaběhl hlouběji do pole, vysunul Hušbauera, ale Koubek nemusel zasahovat.

Po přestávce Letenští propadali ve středu pole ještě víc. Po necelých dvou minutách druhé půle podklouzl na těžkém terénu Sionko a domácí se hnali do přečíslení dva na jednoho. Štěpán našel Zeleného, jeho samostatný únik ale zneškodnil Švenger.

Sparťané nebrali varování vážně a v 52. minutě je stihl trest. Štěpán utekl Vidličkovi, upadl ve vápně a sudí vedle odpískané penalty také hostujícího beka vyloučil. Nejlepší hradecký střelec v sezoně Dvořák z pokutového kopu nezaváhal a radoval se ze čtvrtého gólu v ročníku.

Sparta reagovala příchodem Juhara, v početním oslabení se jí ale skrz domácí obranu k výraznějším šancím nedařilo protlačit. Naopak Hradec mohl definitivně rozhodnout v 77. minutě, ale Zelený svůj únik zakončil střelou nad branku. "Votroky" to ale mrzet nemuselo, závěr si pohlídali a stejně jako v minulé sezoně nečekaně doma obrali Spartu o všechny body.

18. kolo první fotbalové ligy

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Branka:
53. P. Dvořák z pen. Rozhodčí: Zelinka - Kocián, Hájek. ŽK: Černý, Poděbradský, Mrázek - Holek, Kadeřábek. ČK: 52. Vidlička (Sparta). Diváci: 6300.

Hradec: Koubek - Plašil, Fukal, Pávek - Poděbradský, Janoušek, Klapka (40. P. Dvořák), Zelený - Černý (90. Šisler), Mrázek, Štěpán (81. Malinský). Trenér: Kotal.

Sparta: Švenger - Vidlička, Jarošík, Zápotočný, Frýdek (82. Slepička) - Kadeřábek, Holek, Hušbauer, Sionko (60. Juhar) - Kerič (18. Grajciar), Kweuke. Trenér: Hašek.