Sparta přehrála Liberec, trefila se posila z NHL Chlapík. Vítkovice uspěly v Budějovicích po nájezdech

Utkání 6. kola hokejové extraligy HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec, 2. října 2020 v Praze. Z gólu se radájí hráči Sparty (zleva) Petr Kalina, Lukáš Rousek a autor branky David Dvořáček. Vpravo je brankář Liberce Petr Kváča. foto: ČTK

Praha - Hokejisté Sparty porazili v 6. kole extraligy doma v O2 areně Liberec 3:0 a oplatili mu tři dny starou porážku ze severu Čech z předehrávky 19. dějství 2:3. Pražané tak ukončili s Bílými Tygry sérii pěti porážek za sebou v rámci nejvyšší soutěže. O branky se postarali Filip Chlapík, David Dvořáček a Jan Buchtele, druhé čisté konto v sezoně udržel Matěj Machovský.
  21:01

Sparta i ve druhém domácím vystoupení v sezoně naplno bodovala a stejně jako proti Zlínu neinkasovala a vylepšila si bilanci poté, co ani v jednom ze tří duelů venku nebodovala. Liberec vyšel až v pátém duelu v ročníku naprázdno a podruhé prohrál.

Bílé Tygry vedl místo hlavního kouče Patrika Augusty asistent Jiří Kudrna a Severočeši nastoupili bez svého nejproduktivnějšího hráče Michala Birnera. V sestavě jej nahradil útočník Kryštof Hrabík, který má smlouvu v AHL s celkem San Jose Barracuda.

V úvodu otestoval Machovského střelou od levého mantinelu obránce Hanousek, ale do vedení se dostala v páté minutě Sparta. Tomášek ve středním pásmu obral o puk Kunsta, nabil mezi kruhy Chlapíkovi a posila Sparty z Ottawy se ve svém druhém extraligovém duelu radovala z premiérové branky.

Potom pálil domácí Pech, na druhé straně měl možnost Rychlovský. Liberec se ubránil při Rosandičově trestu a v 17. minutě měl velkou příležitost vyrovnat. Filippi se dostal sám před Machovského, ale sparťanský gólman jeho blafák do bekhendu zlikvidoval lapačkou. Při Zacharově vyloučení zahrozil za Pražany Tomášek.

Sparta zvýšila ve 23. minutě při vlastním oslabení. Kváča puk nepřesně za branku přistrčil Šmídovi, získal jej Dvořáček, vybruslil před libereckého gólmana a zasunul puk bekhendem k levé tyči. Další možnost Sparty měl Tomášek. Ve 31. minutě Knotovu ránu při hře čtyř proti čtyřem vyrazil Machovský jen za sebe, ale puk z brankoviště stihl odvrátit obránce Němeček.

Na začátku závěrečného dějství se domácí ubránili při Řepíkově trestu a ve 47. minutě měl možnost pojistit vedení Sparty Sukeľ, který se z levé strany natlačil na Kváču, ale liberecký gólman zasáhl.

Přestože domácí nabídli po faulu Němečka a dvou nedovolených zákrocích v rychlém sledu Chlapíka další přesilovky, Machovský udržel i podruhé v ročníku doma nulu. Dostat na kontakt mohl dostat i při Knotově trestu v oslabení Filippi, ale neuspěl zakončením mezi betony sparťanského gólmana. S úplným koncem přesilovky naopak dovršil výsledek po Pechově přihrávce osamocený Buchtele.

Vítkovice při prvním startu vyhrály

Budějovičtí začali aktivně i bez útočníka Gilberta, jenž absolvoval operaci zraněného nosu. Voženílkovu šanci zmařili hosté jen Kubalíkovým faulem, v roli falešných křídel neuspěli obránci Slováček a Plášil. Skóre se poprvé změnilo ve 13. minutě, kdy se po rychlém protiútoku prosadil obránce Polášek.

V závěru první části přidali hosté druhý gól, když puk za záda brankáře Motoru Patery nešťastně tečoval kapitán domácích Pýcha. Gól si připsal obránce Kovář.

Útlum Jihočechů, pramenící z dvougólové ztráty, trval do 26. minuty, kdy Prokeš v rychlosti z levé strany přesně našel před brankou Christova, kterého zastavil Krenželok jen faulem. Útočník domácích se následně prosadil z trestného střílení, když Svobodu překonal kličkou do bekhendu.

Ve zbytku druhé třetiny získali mírně navrch domácí, ale příležitosti Holce, Doležala, Pýchy či Karabáčka zůstaly nevyužité. Na druhé straně zahrozili Krenželok a exbudějovický Mikyska.

Na začátku třetí části se z vlastního obranného pásma podél pravého mantinelu protáhl budějovický mladík Beránek, drzým způsobem přetlačil zkušeného obránce Barinku a chladnokrevně zblízka vyrovnal. Hosté měli poté několik šancí rozhodnout v normální hrací době, trefili však jen tyč. I v prodloužení měly oba týmy několik šancí, prosadil se ale až po samostatné akci Schleiss.