Sparta porazila Liberec ve třetím finále i díky kurióznímu gólu

18:00aktualizováno  21:09
PRAHA - Hokejisté Sparty vyhráli díky třem přesilovkovým gólům ve třetím finálovém utkání extraligy nad Libercem 4:1 a ujali se v sérii vedení 2:1 na zápasy. Pražané před rekordní návštěvou letošního play off 16.758 diváků mezi 30. a 38. minutou získali při oslabení soupeře vedení 3:0 a druhé dějství vyhráli celkově čtyřbrankovým rozdílem. Bílí Tygři už pak jen zkorigovali výsledek.

Sparta se raduje po gólu proti Liberci ve finále extraligy foto:  Michal Šula, MAFRA

Čtvrtý zápas se bude hrát v úterý od 18:20 opět v pražské O2 areně.

Sparta vedle zraněného Přibyla postrádala v útoku i potrestaného Klimka, pro něhož také skončila sezona. V sestavě Pražanů chyběl i bek Hrbas, do útoku se naopak oproti minulému zápasu zařadil zkušený Hlaváč a další forvard Procházka.

Liberec nevyužil trestné střílení

Už po 35 vteřinách šel pykat na trestnou lavici liberecký Birner a šanci měl v přesilovce Forman. Po skončení oslabení zahrozil na druhé straně Řepík, Pechovi nedovolil zakončit průnik Mojžíš. Před Pöpperlem byl faulován Vampola a v přesilovce mohl otevřít skóre Krenželok.

Finále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 4:1 (0:0, 4:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Buchtele (Polášek, Hlaváč), 38. J. Hlinka (Buchtele, Polášek), 38. J. Mikuš (Čajkovský, Kumstát), 40. Hlaváč (Pech) - 42. Šimek (Lakatoš). Rozhodčí: Hodek, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:11, navíc Vampola (Liberec) 10 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 16.758. Stav série: 2:1.

Příležitosti se střídaly na obou stranách. Skákavý puk netrefil přesně domácí Buchtele, do boční konstrukce zakončil zblízka liberecký Bakoš. Sparta byla blízko gólu ve 12. minutě po Hamiltonově pokusu a za dvě minuty zase při Formanově vyloučení trefil atakovaný Birner před odkrytou brankou pravou tyč.

V 16. minutě byl faulován po průniku Bulíř Mikušem, ale při trestném střílení se mu pokus o blafák nepovedl. Po vyloučeních Birnera a Vampoly hráli domácí na přelomu první a druhé třetiny 109 vteřin v pěti proti třem, ale Bílí Tygři odolali.

Další šance pak nabídla až další početní výhoda Sparty před polovinou utkání po Birnerově třetím vyloučení v zápase a Pražané z ní vytěžili i úvodní gól. Po Hlinkově nahození nejdříve nestihl dorazit puk Hlaváč, pak ještě ztroskotal na Lašákovi Buchtele, který ale o chvíli později už usměrnil Poláškovu střílenou přihrávku do liberecké branky.

Ze Sparty do NHL. Zraněný útočník Přibyl má namířeno do Calgary

Za vyrovnáním se hnal Řepík, ale Pöpperle jeho průnik zlikvidoval. Vzápětí fauloval Šimek, následoval jej Jelínek a Sparta z 93 vteřin trvající přesilovky pět na tři i následné klasické přesilovky rozhodla zápas. Vampola navíc ještě k předchozímu desetiminutovému trestu dostal za emotivní výstup na trestné lavici trest do konce utkání, již druhý ve finálové sérii, takže bude automaticky v dalším duelu chybět.

Sparta rozhodla v závěru druhé třetiny

Pražané z převahy dvou mužů v poli vytěžili po tyči Buchteleho gól díky Hlinkově dorážce. Gólman Lašák vyrazil puk hokejkou za brankovou čárou, ale to si sudí ověřili u videa až za 141 sekund po dalším přerušení. Po vrácení času musel Liberec na 64 vteřin znovu do oslabení a Mikuš ránou od modré čáry upravil na 3:0. Další ránu Bílým Tygrům zasadil ještě Hlaváč.

Do závěrečné části nahradil Lašáka Schwarz, který při premiéře v letošním play off musel brzy krýt Pechovu šanci. Stejně tak při hře čtyř proti čtyřem se na druhé straně dostal obránce Šimek před Pöpperleho a sebral mu čisté konto. Další šanci hostů na zdramatizování utkání měl Ševc ale Sparta si výhru pohlídala. Schwarz ještě zlikvidoval Kumstátovu příležitost. Stav už nezměnila v závěru ani přesilovka Liberce.