Sparta poprvé doma zvítězila, nad Vítkovicemi 4:2

21:38
PRAHA - Když v létě vedení hokejové Sparty vyměnilo téměř dvě třetiny kádru, toužilo po jediném: nápravě zpackané sezony. Pražané prožili jeden z nejhorších ročníků ve své historii a místo o titul hráli jen play out. Jak se zdá, radikální řez se vyplatil.

Sparta - Vítkovice (Tomáš Rachůnek) foto: ČTK

Sparta v dohrávce 6. kola extraligy porazila Vítkovice 4:2 a dál stoupá tabulkou, momentálně už je čtvrtá. „Hlavně jsme rádi, že se nám na třetí pokus podařilo vyhrát doma za tři body,“ oddechl si sparťanský útočník Petr Ton.

Přitom Vítkovice nejsou pro Spartu zrovna příjemným soupeřem. V posledních pěti zápasech s nimi nezískala ani bod při celkovém skóre 9:20. Ostravané navíc přijeli nabuzení po nedělním vítězství 8:4 v Mladé Boleslavi.

Jenže ani Pražané neměli vůbec špatné výsledky. V pátek porazili ve Zlíně první tým tabulky a v neděli udolali doma mistra z Třince po nájezdech. A do třetice moravského „trojboje“ narazili na finalistu z Vítkovic. „Ono je skoro jedno, s kým hrajeme, liga je zase hodně vyrovnaná. Každý zápas je jiný, ale na Vítkovice jsem se těšil. Mají velké kluziště jako my, takže hrají podobným stylem,“ vysvětlil Ton.

První letošní start Šindeláře

Ostravané překvapili nasazením Filipa Šindeláře, první gólman Roman Málek jen zahříval lavičku. Jeho náhradník musel lovit puk ze sítě už v 8. minutě po krásném sólu Adama Lapšanského. Vítkovice byly nevýrazné a ještě před koncem první třetiny prohrávaly po trefě Dominika Pacovského 0:2.

Sparta si však dělala ze zápasu drama sama. V 25. minutě si dal vlastní gól Jaroslav Kasík a krátce před koncem druhé dvacetiminutovky propustil brankář Tomáš Pöpperle při přesilovce Sparty lehkou střelu Jiřího Burgera. Holešovičtí přesto pořád vedli, předtím se totiž prosadil Ton. „Je pořád vidět, že máme nový tým, stále jsou v souhře chybičky,“ přiznal autor gólu. „V kabině jsme si ale řekli, že na tu branku do šatny musíme zapomenout a že pořád vedeme.“

To se jim povedlo, ve třetí třetině už opět patřil led domácím. Skóre uzavřel bývalý hráč Vítkovic Yorick Treille, který se prosadil z dorážky. „Nedařilo se nám. Sparta byla od první minuty lepší, předčila nás skoro ve všem,“ přiznal Jiří Burger, který se po hattricku v Boleslavi prosadil dvěma góly i včera.

Sparta tak vydolovala z posledních šesti zápasů 14 z 18 možných bodů. Což je pro ně cenné, hrají totiž také o diváky. Těch zatím moc do jejich haly nechodí. Včera jich dorazilo jen 3700. „Když budeme vyhrávat, tak věřím, že znovu začnou chodit,“ doufal Ton.

Dohrávky hokejové Tipsport extraligy

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Lapšanský (Foster, Kučný), 18. Pacovský (Bližňák), 30. Ton (Tenkrát, Bližňák), 48. Y. Treille (Foster, Kučný) - 25. Burger, 40. Burger (J. Káňa). Rozhodčí: Pešina, Souček - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 3:9. Využití: 1:0. V oslabení: Diváci: 3708.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 4:3 v prodl. (0:0, 3:2, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Ručinský (V. Hübl, Frolík), 37. V. Hübl (Lukeš, Jenáček), 37. Hanzl (Gerhát), 62. Ručinský (V. Hübl, Lukeš) - 30. Zucker (Zaťovič), 39. D. Nosek (Gřegořek, Košťál), 41. Kumstát (Pech, Košťál). Rozhodčí: Hrubý, Fraňo - Bádal, Lhotský. Vyloučení: 4:8. Využití: 3:1.

Bílí Tygři Liberec - Rytíři Kladno 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Bárta (Kajínek), 19. P. Nedvěd (T. Urban), 26. P. Nedvěd z trestného střílení, 31. Vak (Klimenta, Špaček), 32. L. Krejčík (P. Nedvěd), 55. Klimenta (Vak, Špaček). Rozhodčí: Hribik, Trombík - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4049.