Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Sparta padla senzačně na Slovácku a Plzeň odskočila do trháku

18:50aktualizováno  3. dubna 17:00
PRAHA - Fotbalistům Sparty nevyšla generálka na první čtvrtfinále Evropské ligy, které odehrají ve čtvrtek na půdě španělského Villarrealu. Pražané padli na půdě Slovácka 0:2 a protože ve večerním duelu zvítězila vedoucí Plzeň nad Jihlavou také 2:0, zvýšil se bodový rozdíl mezi rivaly na devět bodů. Letenští mají zápas k dobru.

Radost fotbalistů Slovácka po první brance v síti Sparty. foto: ČTK

V sestavě Slovácka se místo kanonýra Doška objevil na hrotu útoku Koné. Trenér Sparty Ščasný nezařadil pět hráčů základní sestavy Bičíka, Zahustela, Holka, Váchu a Frýdka. V brance se objevil Miller, který si připsal svůj další ligový start po téměř dvou a půl letech.

Slovácko vsadilo na dokonalou defenzívu, kterou prokládalo pouze ojedinělými bleskovými protiútoky. Sparta sice měla vytrvalou územní převahu, proti přehuštěné obraně se však nedokázala prosadit a jediné dvě slibnější šance si Pražané vypracovali ve 13. minutě.

Utkání 23. kola první fotbalové ligy: 1. FC Slovácko - Sparta Praha.
Utkání 23. kola první fotbalové ligy: FK Jablonec - Fastav Zlín.

Nejdříve se po průniku Konatého po pravé straně dostal k míči Lafata, který překonal i
brankáře Heču, ale v poslední chvíli vykopl míč z brankové čáry Rada. Vzápětí se po trestném kopu ocitl u levé tyče volný Costa, jenže s jeho pokusem si Heča poradil.

Slovácko udeřilo o dvě minuty později. Po rychlém protiútoku robustní útočník Koné vyhrál souboj s obráncem Mazuchem, brankář Miller špatně vyběhl a útočník Slovácka z úhlu poslal míč do sítě.

Na nepříznivý stav odpověděla Sparta zvýšeným tlakem, kterému ale Slovácko s vypětím sil odolalo a nepustilo soupeře do vážnější šance. Zásluhou bojovnosti si připsalo před vyprodaným hledištěm tři body a Spartu zdolalo po předcházejících šestnácti prohrách ve vzájemných duelech.Po poločasové přestávce kouč Ščasný posílil ofenzívu zařazením Juliše místo nevýrazného

23. kolo první fotbalové ligy

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 7. Kovařík, 72. Kolář. Rozhodčí: Jech - Urban, Kubr. ŽK: Baránek - Urdinov. Diváci: 10.792.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hubník, Limberský - Hrošovský, Hořava - Petržela (79. Krmenčík), Kolář (90. Vaněk), Kovařík - Ďuriš (66. Holenda). Trenér: Krejčí.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Tlustý, Urdinov (81. Mišůn) - Nerad (75. Jungr), Šulek - Bazal, Hronek, Vaculík (75. Kukol) - Voltr. Trenér: Hipp.

1. FC Slovácko - Sparta Praha 2:0 (1:0)
Branky: 15. Koné, 59. Civič. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Pelikán. ŽK: Šimko, Daníček, Kerbr, Došek - Konaté, Brabec. Diváci: 7765 (vyprodáno).

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Hofmann, Šimko (77. Kerbr) - Šumulikoski - Biolek (73. Diviš), Daníček, Havlík, Civič - Koné (83. Došek). Trenér: Habanec.

Sparta: Miller - Mareček, Brabec, Mazuch (77. Jiráček), Costa - Dočkal, Matějovský (46. Juliš) - Konaté, Šural, Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 2:3 (1:0)

Branky: 20. vlastní Kúdela, 47. Bednář - 57. Kalabiška, 84. vlastní Zápotočný, 90.+1 Rada. Rozhodčí: Jílek - Kotík, Dobrovolný. ŽK: Tregler, Suchan, Krameš - Fleišman. Diváci: 1966.

Příbram: Hruška - Krameš, Tregler, Zápotočný, Mudra - Hnaníček - Štípek (79. Brandner), Pilík, Suchan (84. Vošahlík), Rezek - Bednář. Trenér: Tobiáš.

Mladá Boleslav: Šeda - Jánoš, Kúdela, Čmovš, Fleišman (78. Klobása) - Ščuk, Rada - Čermák, Takács (54. Baroš), Chramosta (52. Kalabiška) - Magera. Trenér: Jarolím.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 0:1 (0:0) Branka: 81. Řezníček z pen. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Hock. ŽK: Potočný, Vachoušek (všichni Teplice). ČK: 85. Potočný. Diváci: 4056.

Teplice: Chudý - Hora, Lüftner, Ciskaridze, Krob - Soungole (82. Táborský), Kodeš (59. Potočný) - Kukec (75. Gregáň), Ljevakovič, Nivaldo - Vachoušek. Trenér: Vavruška.

Brno: Melichárek - Hyčka, Buchta, Košťál, Keresteš - Lutonský (84. Jovanovič), Pašek, Lacko, Zavadil (87. Zoubele), Škoda - Řezníček (90.+2 Buchta). Trenér: Kotal.

FK Jablonec - Fastav Zlín 3:1 (1:1)
Branky: 36. Masopust, 50. Mihálik, 61. Beneš - 42. Holík. Rozhodčí: Hrubeš - Pilný, Vlasjuk. ŽK: Kysela, Trávník (oba Jablonec). Diváci: 2210

Jablonec: Bárta - Karavajev, Kysela, Beneš, Hybš - Hübschman (87. Rossi) - Masopust, Pospíšil (46. Mihálik), Kubista, Trávník (46. Doležal) - Tecl. Trenér: Frťala.

Zlín: Dostál - Janíček, Jugas, Hájek, Matejov - Vukadinovič (64. Bartolomeu), Živulič, Fantiš (80. Motal), Holík, Koreš (64. Diop) - Poznar. Trenér: Páník.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 0:1 (0:1)
Branka: 44. Sackey. Rozhodčí: Paták - Nádvorník, Hrabovský. ŽK: Schick - Coufal, Pokorný, Luckassen, Bartošák. Diváci: 4923.

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta (63. Čížek), Hubínek (71. Lulič), Jirásek, Mosquera (63. Bartek) - Schick. Trenér: Pivarník.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Sackey (71. Bartošák), Breite - Jefremov, Shala, Vůch (65. Folprecht) - Bakoš (76. Luckassen). Trenér: Trpišovský.

Dukla Praha - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka: 33. vlastní Štetina. Rozhodčí: Proske - Moláček, Hájek. ŽK: Berger - Barák. Diváci: 7753.

Dukla: Rada - Miloševič, Štetina, Gorkšs, Jurendič (84. Vašíček) - Považanec (67. Néstor), Hanousek - Berger, Mareš, Breznaník (67. Daniel Tetour) - Beauguel. Trenér: Kozel.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Bílek, Deli, Bořil - Souček - Vukadinovič, Barák (79. Štohanzl), Zmrhal, Mihalík (73. Škoda) - Mešanovič (87. Latka). Trenér: Uhrin ml.

Matějovského. Sparta pozměnila taktiku, místo postupných útoků a zdlouhavé kombinace zkoušela nakopávat míče před branku protivníka. Ani tento způsob na obranu Slovácka neplatil. Naopak v 59. minutě vybojoval Civič na vlastní polovině hřiště míč a dlouhé sólo po levé straně zakončil druhým gólem.

Plzeňští roli favorita zvládli

Závahání Sparty dokázali ve večerním zápase Plzeňští stoprocentně využít, když porazili Jihlavu 2:0. Viktoria, která vyhrála dvanácté ligové utkání za sebou, však zároveň zřejmě na delší dobu přišla o nejlepšího střelce Michala Ďuriše, jenž s poraněným kotníkem musel do nemocnice.

„Po zaváhání Sparty je pohled na tabulku příjemný, to nezastírám, ale ve hře je ještě hodně bodů. My se vždy soustředíme jen na náš další zápas. Konkurenty sledujeme, ale je to jen o nás. Máme sen, za kterým si jdeme, a nehodláme létat někde v oblacích,“ řekl plzeňský trenér Karel Krejčí. „Jsme rádi, že máme takový náskok, ale pořád je ve hře hodně bodů a stále nás čeká těžká práce,“ dodal Kolář.

Plzeň do utkání nastoupila s vědomím, že Sparta prohrála na Slovácku, a od začátku si šla za výhrou. Tomu pomohla i brzká branka. Už po šesti minutách se domácí hnali do brejku, který sice nevyužili, ale zůstali na míči. Limberský pak našel Kovaříka, kterého se Jihlavě nepovedlo vystavit do ofsajdu, a domácí záložník se trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Jihlava favoritovi vzdorovala statečně a brzy mohl odpovědět Kryštůfek, který však po standardní situaci trefil hlavou jen břevno. Jinak měla více ze hry Plzeň a nejlepší ligový kanonýr Ďuriš ve velké šanci mířil jen těsně vedle. Svůj jubilejní 150. zápas v české lize tak gólem neoslavil.

Ve 35. minutě však byla Jihlava znovu blízko vyrovnání, když se za obranu dostal Hronek, ještě se snažil vylepšit pozici pro Bazala, toho však před prázdnou brankou zablokoval Matějů.

I po změně stran byla Plzeň aktivnější, ale nedařilo se jí vzdor Jihlavy utnout druhou brankou, protože většinu akcí stačili hosté zastavovat. A když se Petržela dostal do dobré palebné pozice, z voleje přestřelil.

V 65. minutě přišla pro Plzeň velká komplikace. Kanonýr Ďuriš si zřejmě vážně poranil kotník a musel být odnesen ze hřiště. Následně ho sanitka vezla do nemocnice.

„Informace ještě nemám, jestli je to natržené, nebo jen něco lehčího. Uvidíme, na jak dlouho to bude. Věřím, že naši doktoři ho dají co nejrychleji dohromady. Radost z toho ale samozřejmě nemám,“ řekl Krejčí.

Ďurišův náhradník Holenda sice hned vzápětí skóroval, ale gól nemohl být pro ofsajd uznán. O čtyři minuty později právě Holenda prodloužil přímý kop Kovaříka a Kolář hlavou definitivně rozhodl. Vstřelil tak svůj 70. ligový gól. Holendu pak ofsajd připravil o další trefu.

Plzeň pak mohla skóre navýšit z penalty po faulu na Kovaříka, jenže Kolář ani nadvakrát neuspěl, když ho vychytal brankář Hanuš i při opakovaném pokusu. Na výhře domácích to ale nic nezměnilo, Jihlava si ve druhé půli větší šanci nevytvořila. Plzeň tak v lize neinkasovala už 572 minut.

„Víc by mě to mrzelo, kdyby to bylo za nerozhodného stavu, ale už mě nebaví odpovídat, proč nedáváme penalty. Musíme s tím něco udělat,“ uvedl Krejčí.

Jihlavu po porážce dělí od sestupových míst jen tři body. „Prohra mrzí, ale stále je záchrana v našich rukou. V posledních sedmi zápasech si to musíme uhrát a vyhnout se tomu druhému černému Petrovi,“ řekl trenér Vysočiny Michal Hipp.

Liberečtí vydřeli v Ďolíčku tři body

Stejně jako vedoucí Plzeň, dokázal naplno bodovat také čtvrtý Liberec, který si veze výhru 1:0 ze hřiště Bohemians 1905. Slovan díky gólu Ghaňana Isaaca Sackeyho ze 44. minuty ukončil pražskému týmu sérii sedmi domácích utkání bez porážky. „Klokani“ v zápase trefili čtyřikrát brankovou konstrukci.

Liberecký Shala sice už ve druhé minutě dostal míč do sítě, ale gól nebyl uznán pro ofsajd. Další akci albánského záložníka zlikvidoval domácí brankář Zlámal. Na druhé straně Hubínkovu střelu zastavilo břevno.

Aktivnějším Bohemians ve finální fázi chyběla přesnost. Deset minut před pauzou Mosquera vyslal Schicka, který přešel přes Sackeyho, ale ztroskotal na Koubkovi. Liberecký gólman pak měl i hodně štěstí, protože Mosquerův pokus se odrazil od levé do pravé tyčky. Následnou tvrdou ránu Acosty Koubek vytáhl na roh.

Hráči Slovanu domácí tlak ustáli a minutu před pauzou otevřeli skóre z rohu. Míč propadl k volnému Sackeymu a jeho střela z úhlu i s přispěním tyče zapadla branky. Ghanský záložník si připsal premiérový ligový zásah v sezoně.

Bohemians se ve druhém poločase snažili nepříznivý stav zvrátit, ale hodně chybovali v rozehrávce a dlouho se nedostávali ani k liberecké šestnáctce. Až v 84. minutě si na Čížkovu standardku naskočil Krch, jenže hlavičku poslal jen do náruče připraveného Koubka. Toho v nastavení počtvrté zachránila branková konstrukce, když břevno napálil pro změnu Jirásek.

Severočeši tak venku vyhráli třetí ligový zápas po sobě bez inkasovaného gólu. Naopak Bohemians mají na předposlední Olomouc už jen pětibodový náskok.