Sparťanskou blamáž odvracel v 90. minutě Jiráček, Teplice padly v Pardubicích

19:10aktualizováno  20:00
PRAHA - Fotbalisté Teplic vypadli ve 3. kole poháru po porážce 0:3 na hřišti druholigových Pardubic. Do osmifinále MOL Cupu naopak postoupily Brno, Jihlava, Plzeň, která zvítězila 2:0 v Tachově brankami Vůcha a Hořavy, a po zvládnutých penaltových rozstřelech i Sparta s obhájcem trofeje Libercem. Sparta se trápila s třetiligovým Královým Dvorem, v poslední minutě ale vyřazení odvrátil Jiráček.

Utkání 3. kola MOL Cupu, fotbalového Poháru FAČR, Tachov - Plzeň, 23. září v Tachově. Plzeňský brankář Petr Bolek likviduje šanci Jana Matase z Tachova. foto: ČTK

Teplice nastoupily s většinou hráčů z ligové sestavy, ale duel jim vůbec nevyšel. Už v 6. minutě poslal druholigový celek do vedení Petráň. Navíc ještě do poločasu zvýšil Pospíšil a Severočeši neměli odpověď. Naopak pět minut před koncem dokonal vyřazení ligisty Valenta. Teplice napodobily Slavii, Slovácko a Ostravu, pro které už pohár v této sezoně také skončil.

3. kolo MOL Cupu, fotbalového Poháru FAČR:

FK Králův Dvůr - Sparta Praha 1:1 (1:0), na penalty 4:5

Branky: 45. Volešák - 90. Jiráček. Rozhodující penaltu proměnil Fatai. Rozhodčí: Berka - Mencl, Pospíšil.

FK Varnsdorf - Slovan Liberec 2:2 (0:0), na penalty 2:3

Branky: 76. Daníček, 90. Halbich - 47. Bartl, 79. Rabušic z pen. Rozhodující penaltu proměnil Shala. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Kříž.

FK Tachov - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 38. Vůch, 90.+1 Hořava. Rozhodčí: Váňa - Blažej, Štěrba.

FK Pardubice - FK Teplice 3:0 (2:0)

Branky: 6. Petráň, 33. Pospíšil, 85. Valenta. Rozhodčí: Kocourek - Fišer, Arnošt.

1. SC Znojmo - Vysočina Jihlava 0:5 (0:0)

Branky: 70., 76. a 81. Dvořák, 72. Demeter, 75. Batioja. Rozhodčí: Julínek - Dobrovolný, Caletka.

Problémy měly i další ligové týmy. Sparta v hodně kombinované sestavě se dlouho nedokázala dostat přes obranu „Cábelíků“, naopak před poločasem ji ztrestal její odchovanec hrající za soupeře Volešák.

„Přestože jsme hráče upozorňovali, že nesmíme prohospodařit začátek zápasu, tak jsme si dovolili luxus a prohospodařili celý poločas. Chyběl nám pohyb, vůle nabíhat za obranu, agresivita. Prostě nám chybělo všechno, byť jsme tam měli dvě tři šance. Soupeř nás potrestal naprosto zaslouženě,“ řekl novinářům trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Králův Dvůr posílený o hráče Příbrami, jejíž je farmou, dlouho odolával náporu favorita, ale v poslední minutě přišla standardka a po závaru se prosadil střídající Jiráček. Jeho první branka po příchodu z Německa znamenala penaltový rozstřel a v něm měla Sparta pevnější nervy. Jiráček, Hušbauer, Krejčí, Kováč i Fatai pokusy proměnili. V domácím dresu selhal jen Petr střelou vedle.

„Jsem rád za postup. Ta hra už mě zítra nebude moc trápit, protože vím, že v normálních zápasech takhle hrát nebudeme,“ podotkl Ščasný. V zápase dal od začátku šanci i řadě obvyklým náhradníkům. „Dal jsem hráče, kteří nehrají, aby měli motivaci. To, že jich tam bylo hodně, na tom nic nemění. Nehledám a nebudu hledat omluvu. Takový zápas je nejlepší co nejrychleji zapomenout. Když dám jednotlivce do ligového zápasu, tak podají dobrý výkon. Dneska zklamali všichni,“ dodal sparťanský kouč.

Penalty rozhodly i o postupu Liberce, který dvakrát vedl ve Varnsdorfu po gólu Bartla a pokutovém kopu Rabušice, ale domácí vždy dokázali srovnat. Nejprve se o to postaral Daníček a v poslední minutě Halbich. V rozstřelu pak hned dva liberečtí hráči Sýkora a Rabušic své pokusy neproměnili, ale domácí selhali třikrát a postup slavil Liberec.

Ani Plzeň neměla postup snadný, Tachov před svou rekordní návštěvou 2850 diváků nebyl odevzdaný soupeř. Své šance ale neproměnil, naopak ve 38. minutě předvedla Plzeň svou sílu z protiútoku a Vůch přehodil vyběhnutého brankáře. Pojistka přišla až v poslední minutě a postaral se o ni Hořava.

Nejjasnější postup tak měla Jihlava, která nad druholigovým Znojmem vyhrála 5:0. Hattrickem se na tom podílel Dvořák. Brnu těsnou výhru 1:0 nad třetiligovou Kroměříží vystřelil Michal Škoda.