Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

SOUHRN: Hradec a Budějovice sestupují, Sparta přestřílela Slovácko

22:20aktualizováno  17. května 21:07
PRAHA - Dvě kola před koncem první fotbalové ligy je jasno o sestupujících. Nováčci z Českých Budějovic a Hradce Králové v ní dlouho nepobyli a po roce se vracejí do druhé nejvyšší soutěže. Sparta udržela teoretickou naději na titul, když doma zničila Slovácko 5:2.

Hráči Hradce po prohře v Liberci. foto: ČTK

Sparta ještě žije. Porazila Slovácko

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 5:2 (4:2)

Branky: 21. a 51. Kadlec, 5. Kadeřábek, 11. Lafata, 18. Vácha - 14. Trávník, 42. Diviš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Peřina. ŽK: Vácha - Došek. Diváci: 5507.

Letenští na druhém místě, které zaručuje start v předkole Ligy mistrů, zvýšili v neúplné tabulce svůj odstup před třetím Jabloncem na šest bodů.

Za domácí skóroval v divokém utkání proti Slovácku dvakrát Václav Kadlec, po brance přidali Pavel Kadeřábek, David Lafata a Lukáš Vácha. Za hosty se trefili Michal Trávník s Jaroslavem Divišem.

„Klokani“ trefili výhru ve druhé půli

O vítězství Pražanů na půdě Brna rozhodl deset minut před koncem střídající Bratanovič, předtím se v 52. minutě Šírlova střela odrazila od břevna.

Zbrojovka Brno - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 80. Bratanovič. Rozhodčí: Pechanec - Blažej, Vysloužil. ŽK: Keresteš, Jugas - Gajič. Diváci: 3523.

Brňané si vypracovali několik šancí v prvním poločase, neporadili si ale s brankářem Zlámalem. Bohemians se posunuli v tabulce na osmé místo, Brňané klesli na jedenácté.

„Pro nás utkání skončilo nevyužitými šancemi v prvním poločase. Ve druhém nás už dobře bránící soupeř k ničemu nepustil. Spoléhal na protiútoky a z jednoho rozhodl. Chybí nám tvořiví hráči. Jen Zavadil sám na všechno nestačí,“ posteskl si po utkání trenér Zbrojovky Václav Kotal.

Grigar chyboval. A Příbram veze z Teplic bod

Teplický brankář Grigar nebude na nedělní utkání proti Příbrami vzpomínat zrovna v nejlepším: ve 35. minutě ho hostující Matějů obral na hranici pokutového území a skóroval do prázdné branky.

FK Teplice - 1. FK Příbram 1:1 (0:1)

Branky: 51. Potočný - 45. Matějů. Rozhodčí: Jílek - Hájek, Fišer. ŽK: Ljevakovič - Suchan, Zápotočný, Matějů. Diváci: 2036.

Teplice se ale po pauze oklepaly. Hora hlavičkoval do tyče a za další dvě minuty bylo vyrovnáno. Balázsův centr sklepl na rohu malého vápna akrobaticky Krob a Potočný dostal míč pod vybíhajícím Kelemenem do sítě.

Mimořádně povedenou čtvrthodinu Teplic zakončily dvě tutovky Balázse - nejdřív hlavičkoval zblízka mimo, pak skluzem trefil tyč.

Liberec poslal Hradec do druhé ligy

Hradec Králové po roce opouští nejvyšší soutěž. Východočeši prohráli v Liberci 0:2 a definitivně je poté do druhé ligy poslala výhra Slavie nad Duklou 2:0. Slovan si naopak zajistil záchranu. O jeho výhře rozhodli v prvním poločase brankami srbský stoper Miloš Karišik a Josef Šural.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 2:0 (2:0)

Branky: 11. Karišik, 25. Šural. Rozhodčí: Proske - Wilczek, O. Černý. ŽK: Karišik - P. Černý. Diváci: 3529.

„Ligu jsme si neprohráli dneska. Kromě duelu s Příbramí na jaře jsme prohráli důležité zápasy i na podzim. Doma s Budějovicemi, s Jihlavou, která k nám tehdy přijížděla s dvěma body. Tam byly položeny základy našeho neúspěchu,“ řekl novinářům jeden z královéhradeckých trenérů Róbert Barborík.

Ostrava zvládla přestřelku. Budějovice sestupují

Dynamo v utkání dvou nejslabších týmů jara vedlo 2:1 a 3:2, ale potřebné vítězství neudrželo. Baník v závěru góly Frydrycha a Kukece výsledek zvrátil a doma se dočkal po půl roce znovu vítězství. Jihočeši sestupují do druhé ligy.

Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 4:3 (2:2)

Branky: 5. Sivrič, 44. Šašinka, 74. Frydrych, 89. Kukec - 16. Kalod, 19. Janotka, 72. Machovec. Rozhodčí: Paták - Kordula, Mokrusch. ŽK: Sukup, Helešic - Novák, Podstavek, Funda. Diváci: 1402.

Utkání na Bazalech sledovala nejhorší návštěva za posledních 19 let, pouhých 1402 diváků.

Jablonec remizoval v Boleslavi a vzdaluje se od Ligy mistrů

V souboji čtvrtého celku tabulky se třetím vedli domácí po gólu Lukáše Magery, ale Ruslan Mingazov zajistil Severočechům alespoň bod. Mladá Boleslav tak dvě kola před koncem sezony má na čtvrtém místě zaručujícím postup do Evropské ligy stále jen dvoubodový náskok na Příbram.

FK Mladá Boleslav - Baumit Jablonec 1:1 (1:0)

Branky: 13. Magera - 69. Mingazov. Rozhodčí: Královec - Kotík, Nádvorník. ŽK: Křapka, Ščuk, Bartl - Greguš. Diváci: 1570.

„Vítězství by nám pomohlo, takhle jsme stále pod tlakem, tlačí se na nás soupeři zespoda,“ řekl trenér Boleslavi Karel Jarolím.

Smutnější však může být Jablonec, který má už minimální šanci na druhé místo v tabulce zaručující postup do předkola Ligy mistrů. Spartě totiž k jeho udržení stačí v posledních dvou kolech získat jediný bod.

Slavia se definitivně zachránila v lize

Slavia Praha - Dukla Praha 2:0 (1:0)

Branky: 36. Kenija, 90. Červenka. Rozhodčí: Příhoda - J. Paták, Jiřík. ŽK: Kenija, Mikula, Latka - Marek Hanousek, Považanec, Beauguel. 3331.

Utkání v Edenu rozhodli v úvodním poločase Gruzínec Levan Kenija a v poslední minutě střídající Marek Červenka. Slavia tak v samostatné nejvyšší soutěži udržela proti dejvickému soupeři neporazitelnost.

„Jestliže během jara ztratíte v závěru tolik bodů jako my, tak jsem si samozřejmě oddechl, že jsme zachráněni. Věřím, že do konce jara ještě uděláme nějaké body, které jsme poztráceli,“ řekl trenér Slavie Miroslav Beránek.