Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Sparta odehrála většinu utkání bez vyloučeného Krejčího, výhru Lille režíroval třígólový Yazici

Sparta na favorizované Lille nevyzrála. foto: Reuters

Aktualizováno
Praha - Návrat do Evropské ligy si Sparta určitě představovala jinak, okolnosti před utkáním s Lille jí příliš nenahrávaly. Trenér Václav Kotal nemohl počítat s několika oporami, v první půli navíc přišel i o vyloučeného Krejčího. Pražané sice po pauze srovnali, ale favorizovanému soupeři nakonec podlehli 1:4.
  20:30

„Hráčům jsem poděkoval, protože i přes nepříznivý výsledek se snažili a z toho pohledu jim nejde nic vytknout,“ řekl na videokonferenci trenér Sparty Václav Kotal. „Kromě začátku, kdy nás soupeř překvapil, tak jsme dobře kombinovali, dostali jsme se do hry, ale vyloučení to celé zhatilo,“ dodal.

Sparta nastoupila v neobvyklé sestavě, protože kvůli zranění chyběli stopeři Čelůstka, Plechatý, Hancko a Štetina. Jen mezi náhradníky zůstal útočník Hložek, který prodělal nákazu koronavirem. V obraně tak nastoupili mimo jiné Lischka s Ladislavem Krejčím mladším a poprvé od příchodu z Turecka dostal šanci v záloze Pavelka.

Bořek Dočkal si vyměňuje názory s Jonathanem Bambou.
Sparta dohrávala proti Lille v deseti.

Letenští kvůli reprezentační pauze a následnému přerušení české ligy kvůli koronaviru nastoupili k prvnímu zápasu od 3. října a bylo to znát. Lille si v úvodních minutách vypracovalo hned několik vyložených příležitostí. Dvě střely Ikoného v poslední chvíli zblokovala obrana a David zblízka minul odkrytou branku.

Sparta postupně vyrovnala hru, ale ve 23. minutě dostala její improvizovaná obrana další ránu. Ladislav Krejčí mladší stáhl za rameno unikajícího Davida a byl vyloučen. Lille početní převahu využilo v nastavení, kdy se trefil Yazici. Poté se ještě o rozruch postaral rozhodčí Strukan, když po Bradaričově faulu odpískal penaltu, ale po poradě s asistentem rozhodnutí změnil a Sparta rozehrávala pouze přímý kop.

Utkání Sparta - Lille jsme sledovali online zde

Domácím se navíc nelíbilo, že chvíli předtím fauloval Botman a měl podle nich dostat druhou žlutou kartu. „Jsem ve fotbale tak dlouho, že hořkost necítím, protože s tím nic neuděláme. Měl jsem jen strach, aby hráči nereagovali špatně a nedostali jsme třeba další kartu. Z tohoto pohledu to zvládli velmi dobře a disciplinovaně,“ uvedl Kotal.

Smolný zápas pro Slavii. Každému z nás chybí větší zodpovědnost, hledal příčiny prohry Malínský

Trenér Sparty do druhého poločasu místo Juliše poslal Hložka a mladý útočník se okamžitě odvděčil přihrávkou na vyrovnávací gól. Vindheim utekl po křídle, přihrál Hložkovi, který poté patičkou našel volného Dočkala a kapitán Sparty střelou do protipohybu gólmana vyrovnal.

Lille však ukázalo, že nevede Ligue 1 náhodou a vedení si vzalo zpět. Po hodině hry se hlavou prosadil Yazici, na 3:1 chvíli nato zvýšil Ikoné a po chybě Matěje Hanouska v rozehrávce završil Yazici střelou do odkryté branky v 75. minutě hattrick. Lille se tak po 17 zápasech dočkalo v evropských pohárech výhry.

Sparta, která se ve druhém utkání ve skupině za týden představí na stadionu AC Milán, mohla v závěru ještě snížil. Karabec našel ve vápně Polidara, ten ale z voleje zamířil jen do hostujícího brankáře Maignana.

Základní skupina Evropské ligy

Sparta Praha - Lille 1:4 (0:1)

Branky: 47. Dočkal - 45.+1, 60. a 75. Yazici, 66. Ikoné. Rozhodčí: Strukan - Parica, Jakšič (všichni Chorv.). ŽK: Heča, Sáček, Dočkal - Botman, Bradarič, Sanches, Bamba. ČK: 23. Ladislav Krejčí II (Sparta). Bez diváků.

Sestavy:

Sparta: Heča - Sáček (90. Minčev), Lischka, Ladislav Krejčí II, Hanousek (90. Vitík) - Trávník (78. Karabec), Dočkal, Pavelka - Vindheim, Juliš (46. Hložek), Moberg-Karlsson (74. Polidar). Trenér: Kotal.

Lille: Maignan - Pied, Fonte, Botman (78. Soumaoro), Bradarič (63. Mandava) - Ikoné, Xeka, Soumaré, Bamba (78. Arajúo) - Yazici (80. Weah), David (63. Yilmaz). Trenér: Galtier.