Sparta na prahu vyřazení, ve Vítkovicích prohrála i podruhé. Zlín v Boleslavi srovnal

19:45
OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic pro sebe získali i druhý zápas předkola play off proti Spartě. Zásluhou dvou branek Davida Květoně dnes na domácím ledě otočili stav z 0:1 na 2:1. Ostravané vedou 2:0 na zápasy a už ve čtvrtek mohou rozhodnout na ledě Sparty o postupu do čtvrtfinále. Pražané si v play off připsali již dvanáctou porážku v řadě.

Hokejisté Sparty prohráli v play off už podvanácté za sebou. foto: ČTK

Fanoušci Plzně hodili láhev po rozhodčím i po soupeři. Teď musí klub platit 170 tisíc

Druhý zápas už po pondělním oťukávání odstartoval pořádně zostra.

Sparta, která v sestavě nahradila Berana Formanem, se od prvních minut tlačila do domácího brankoviště a souboje s Bartošákem už po sedmi minutách vyústily v první bitku, do které se zapojil i vítkovický gólman.

Byla z toho přesilovka pro hosty, šanci ale nepřinesla.

Hráči Vítkovic se radují z gólu.
Sparta - Chomutov (Vantuch střílí rozhodující gól)

Hosté nadále doráželi na domácí oporu, úměrně tomu houstla atmosféra na ledě. Forman ve 13. minutě dokonce propasíroval kotouč za čáru, kvůli jeho postavení v brankovišti ale gól neplatil.

Největší šanci si vypracovali domácí. Lev ujel v oslabení Pavelkovi, ale Machovský jeho sólo chytil.

Předkolo play off hokejové extraligy - 2. zápasy:

Vítkovice - Sparta 2:1
Branky a nahrávky: 34. D. Květoň (O. Roman, J. Mrázek), 50. D. Květoň (O. Roman) - 23. Rousek (Klimek, T. Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 7563.
Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, J. Mrázek, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Guman, Poletín, Szturc - Schleiss, Š. Stránský, Kucsera.
Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - Černoch, Sill, Smejkal - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - Forman, Pech, Jarůšek - Rousek, K. Klíma, Kudrna.

Mladá Boleslav -  Zlín 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
4. Dufek (Fořt, D. Nosek), 60. P. Sedláček. Rozhodčí: Roman Svoboda, Pražák - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 2731. Stav série: 1:1.
Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kovačevič, Kotvan, Kurka, Němeček, Dlapa - Pacovský, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.
Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Gazda, M. Zbořil, Ferenc, M. Novotný - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - L. Krejčík, P. Sedláček, Okál - Š. Kratochvil, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a R. Hrazdira.

Důraz před brankou se hostům vyplatil až v nástupu do druhé třetiny. Rousek hbitě zareagoval na vyraženou střelu Klimka a zblízka nekompromisně uklidil puk za Bartošáka.

Rychlý hokej pak nabízel možnosti na obě strany. Tybor ani Lev své akce nedotáhli do zdárného konce, ale v 34. minutě je zastoupil Květoň, který se protáhl po pravé straně a zblízka zasunul puk za záda Machovského.

Za stavu 1:1 zase byla několikrát blízko gólu Sparta. Bartošák eliminoval příležitost Bukartse a deset minut před koncem ustál hned několik složitých dorážek ve sparťanské přesilovce.

Spásu do domácích řad pak přinesl znovu Květoň, který v 50. minutě po hostující přesilovce znovu z předbrankového prostoru překonal Machovského.

Při následující přesilovce mohl domácím vedení pojistit Schleiss a Tybor, ale i sparťanský gólman se překonával a zlikvidoval těžké rány.

Hosté už nedokázalo odpovědět. V závěru sice odvolali brankáře, ale Vítkovice si druhou výhru v sérii nenechaly vzít.

Na vítězství stačil jeden gól

Hokejisté Zlína vyhráli v druhém utkání předkola play off v Mladé Boleslavi 2:0 a vyrovnali stav na 1:1 na zápasy. Vítěznou branku vstřelil ve čtvrté minutě v přesilové hře útočník Jan Dufek, který ve 24. utkání v nejvyšší soutěži skóroval premiérově. Deset sekund před koncem pojistil výhru při power play Pavel Sedláček. Brankář Libor Kašík poprvé v sezoně udržel čisté konto. Série na tři vítězné utkání pokračuje ve čtvrtek a v pátek ve Zlíně.

Zlín nastoupil bez obránce Tomáše Valenty a opětovně zraněného útočníka Jiřího Ondráčka, Bruslařskému klubu chyběl stejně jako v prvním utkání nemocný kapitán Michal Vondrka. Domácí začali náporem, ale Berani odolali a ve čtvrté minutě se při Dlapově vyloučení dostali do vedení. Fořtovu střelu od modré čáry tečoval před Růžičkou Dufek.

Domácí se vzápětí při vyloučeních Kratochvila ani Sedláčka neprosadili. V největší šanci z úhlu minul Skalický. Hostům druhá početní výhoda při pobytu Kurky na trestné lavici už také nevyšla. Před přestávkou měl ještě možnost zlínský Šlahař.

Mladé Boleslavi se nedařily přesilovky ani v druhém dějství. Při Kuldově trestu měl ve 26. minutě v oslabení v přečíslení příležitost Kubiš, ale nezamířil přesně. Po Hermanově faulu hráli domácí ještě osm vteřin v pěti proti třem a následně klasickou přesilovku zkrátit nedovoleným zákrokem Klepiš. Po Pláňkově sevření puku rukou se naskytla převaha dvou hráčů v poli také Beranům, ale skóre se neměnilo.

Domácí potom i nadále marně dobývali defenzívu Zlína, který hrozil i dopředu a šance měli Honejsek a Krejčík. Domácí ve třetí třetině zvýšili pohyb, ale Zlín je nadále pouštěl do minima šanci. Ve 45. minutě z pozice mezi kruhy mohl vyrovnat Žejdl, ale pokus autora hattricku v pondělního prvního duelu ukryl Kašík v lapačce. Snaha Bruslařského klubu byla marná a v závěru dovršil výsledek střelou do prázdné branky Sedláček.

Vary vyhrály klíčový zápas o záchranu

Hokejisté Pardubic hned v 1. kole skupiny o umístění v extralize ztratili body a po prohře v Litvínově 3:6 nemají už ani matematickou naději na odvrácení účasti v baráži.

V ní budou vedle dvou nejlepších prvoligových celků bojovat o účast mezi elitou proti Karlovým Varům, nebo Chomutovu. Od postupu v roce 1950 Východočeši z nejvyšší tuzemské soutěže nikdy nesestoupili.

Dynamo bude muset absolvovat baráž podruhé za tři sezony po loňské účasti ve čtvrtfinále, kdy prohrálo až v sedmém utkání s pozdějším finalistou Třincem.

Také na konci ročníku 2016/17 byli Pardubičtí nejhorším týmem extraligy, ale následnou baráž úspěšně zvládli, když uhráli 20 bodů stejně jako druhá Jihlava. Karlovy Vary zůstaly o bod zpět, poslední byly České Budějovice.

Výsledky play out:

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
35. O. Beránek (T. Rachůnek, Gríger), 51. T. Mikúš (Stloukal, Skuhravý) - 22. Vantuch (Duda, Flemming). Rozhodčí: Šír, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 3213.
Karlovy Vary: J. Bednář - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Eminger, M. Rohan, Sičák, Šafář - O. Beránek, Gríger, T. Rachůnek - T. Mikúš, R. Vlach, J. Černý - Kohout, Skuhravý, Balán - Šik, Kverka, Stloukal.
Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, L. Kovář, Blaha, Dietz, Štich - Klhůfek, V. Růžička ml., Tomica - J. Stránský, Raška, Sklenář - Duda, Vantuch, Dlouhý - Havel, Huml, Koblasa.

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 6:3 (1:1, 1:1, 4:1)
3. Havelka (Trončinský, Jurčík), 25. P. Svoboda (L. Doudera, Helt), 43. M. Hanzl (Myšák, F. Lukeš), 46. Myšák (F. Lukeš, Ščotka), 49. Ščotka (F. Lukeš, Myšák), 59. Myšák (F. Lukeš) - 19. Horký (Poulíček, Machala), 35. Marosz (J. Kloz), 54. Perret (M. Kratochvil, Holland). Rozhodčí: Horák, Pavlovič - Ganger, Špringl. Vyloučení: 5:6, navíc Trončinský - Bubela oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1476.
Litvínov: Petrásek - Trončinský, Šesták, L. Doudera, Ščotka, Březák, Strejček - Kašpar, Helt, Válek - P. Svoboda, Myšák, F. Lukeš - Jánský, M. Hanzl, J. Petružálek - Jurčík, Havelka, Jícha.
Pardubice: M. Klouček - Holland, J. Mikuš, J. Zdráhal, Budík, Porseland, Děrvuk - J. Kloz, Marosz, Perret - Matýs, Bubela, Dušek - Horký, Poulíček, Machala - Machač, Koffer, Pochobradský - M. Kratochvil.