Sparta má s předstihem Prezidentský pohár, Pöpperle vyrovnal Málka

20:53
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili ve 46. kole Kladno 6:0 a zajistili si Prezidentský pohár pro vítěze základní části. Druhá Plzeň, která doma podlehla Brnu 1:2, už má manko 19 bodů. Sparťanský gólman Tomáš Pöpperle navíc 11. nulou v dlouhodobé části vyrovnal rekord Romana Málka ze sezony 2002/03.

Brankář Sparty Tomáš Pöpperle foto: ČTK

Podruhé v historii

Hokejisté pražské Sparty popáté za 21 let samostatné české soutěže vyhráli základní část extraligy a podruhé za to získali Prezidentský pohár, který se uděluje teprve od sezony 2009/10. Loni trofej převzal Zlín, o dva roky dříve Třinec. Prvním vítězem Prezidentského poháru byla Plzeň. Sparta má na kontě šest kol před koncem 102 bodů a stále ještě může zaútočit na rekordní bodový zisk v soutěži. Ten vytvořily v ročníku 2002/03 Pardubice se ziskem 111 bodů.

Utkání sparťané rozhodli už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Petr Ton se navíc díky brance a asistenci stal nejproduktivnějším hráčem v historii klubu, Jaroslav Hlinka se posunul do čela žebříčku nejlepších nahrávačů v dějinách Sparty.

Už v páté minutě otevřel skóre utkání Klimek. O dvě minuty později vyrazil gólman Cikánek Tonovu prudkou střelu jen před sebe a Polášek dorazil puk za jeho záda. Už na 3:0 zvyšoval ve 13. minutě obránce Pilař. V 19. minutě sice neproměnil nařízené trestné střílení Petr Ton, nicméně na 4:0 pro Spartu zvýšil dvě vteřiny před koncem třetiny Kubát, který Cikánka propálil od modré čáry.

I v druhé části měla Sparta navrch a Kladno do svého pásma pouštěla jen minimálně, sama se ale nedokázala na rozdíl od první dvacetiminutovky dlouho prosadit. A to ani ve dvojnásobné přesilovce. V útoku bezzubé bylo ale i Kladno, ojedinělé pokusy končily mimo brankovou konstrukci.

Ohlas trenéra Sparty

Josef Jandač: "Zápas jsme rozehráli dobře už v první třetině. Pak už se to více méně jenom dohrávalo. My jsme si užili svoje rekordy, vyhráli jsme základní část, řekli jsme si v kabině, že je to jen dílčí krok a ten další a hlavní nás čeká."

Pátou branku dala Sparta ve 38. minutě a bylo to pro ni branka v mnoha ohledech historická. Po chybě Dragouna se trefil Ton, který se díky této brance stal s 566 kanadskými body nejproduktivnějším hráčem v historii klubu. Překonal Richarda Žemličku (565 bodů). Asistoval mu Hlinka, jenž se přihrávkou s pořadovým číslem 349 stal nejlepším nahrávačem v historii Sparty. Předčil Davida Výborného (348 asistencí).

Na začátku třetí části využil přesilovku Sparty obránce Kubát a zvyšoval už na 6:0. Kladno sice v přesilovce v 54. minutě trefilo tyčku, branku ale Pöpperlemu nedalo. Ten se tak mohl radovat z vyrovnání počinu svého současného spoluhráče Málka, jemuž se to povedlo v dresu rivala Slavie.

46. kolo hokejové extraligy

HC Sparta Praha - Rytíři Kladno 6:0 (4:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Klimek (Buchtele, Polášek), 7. Polášek (P. Ton, J. Hlinka), 13. Pilař (J. Hlinka), 20. Kubát (Forman), 38. P. Ton (J. Hlinka), 45. Kubát (Přibyl, I. Rachůnek). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Kostka, Bláha. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 7390.

Mountfield Hradec Králové - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 0:1 pp(0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka a nahrávky: 65. Radil (Mocek, T. Nosek). Rozhodčí: Pešina, Šír - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7700.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. T. Urban (Vitásek, Nedvěd), 24. Vampola (Nedvěd). Rozhodčí: Hradil, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 4292.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Vlasák (Pletka, J. Jeřábek) - 20. Vondráček (Jan Hanzlík, Čermák), 26. J. Hruška (H. Zohorna). Rozhodčí: Turčan, Pavlovič - Jelínek, Podrazil. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 5137.

PSG Zlín - HC Slavia Praha 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 8. Honejsek (Čajánek, O. Veselý), 34. J. Ondráček (P. Sedláček, Melenovský), 52. Holík, 60. Čajánek - 44. Tomica, 55. Valach (Kadlec, Bednář). Rozhodčí: Šindler, Mikula - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 3791.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 3:8 (0:3, 2:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 28. Gajovský, 29. M. Jass (Kubinčák, J. Straka), 45. J. Straka (R. Havel, Šagát) - 14. Šedivý (Burger, Húževka), 16. Šedivý (Burger, Húževka), 20. Barinka (Burger, Šedivý), 32. Roman (Sloboda, Šindelář), 35. Szturc (Roman, Kudělka), 44. Huna (Szturc, Roman), 52. Barinka (Burger, Šedivý), 59. Huna (Roman). Rozhodčí: Jeřábek, Čech - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 10:8, navíc Bomersback - R. Stehlík oba 10 min. Využití: 0:4. Diváci: 3017.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 6:2 (1:0, 1:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 3. Roth (Martin Růžička, Linhart), 28. D. Nosek (D. Květoň, Rákos), 46. Galvas (Rufer), 46. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 54. Martin Růžička (Polák, Roth), 58. Orsava (Bonk) - 25. Hübl (J. Černý, Lukeš), 37. Lukeš (Hübl). Rozhodčí: Lacina, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5, navíc Pavlík (Litvínov) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3670.