Sparta konečně bodovala, v prodloužení udolala Hradec. Brno znovu vyhrálo

21:19
PRAHA - Hokejisté Sparty uspěli v dohrávce 33. kola extraligy, když porazili Hradec Králové 2:1 v prodloužení. Pražané ukončili sérii tří zápasů bez bodového zisku i sérii tří domácích porážek ve vzájemných kláních. V čase 60:27 rozhodl obránce Marek Ďaloga.

Fanoušci Sparty mohli opět po čase slavit. foto: ČTK

Oba celky nastoupily bez stabilních kapitánů. Spartě scházel Jaroslav Hlinka, hostům zase Jaroslav Bednář. Už na začátku třetí minuty mohl proti svému bývalému týmu otevřít skóre tahoun domácí ofenzivy Jarůšek, jenže ve velké šanci trefil pouze brankovou konstrukci. Úvodní třetina se jinak nesla v duchu dobře pracujících a zabezpečených obran.

V 10. minutě měl nabito bek Gregorc, puk z jeho hole ale po mocném nápřahu skončil pouze v náruči Aittokallia. Netrvalo dlouho a sparťané si zahráli první přesilovku, ale Východočeši s pozorným Jaroslavem Pavelkou v brance se bez větších potíží ubránili.

Hokejová extraliga

• Dohrávka 30. kola: Zlín - Brno 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
  • Dohrávka 33. kola: Sparta Praha - Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

V nástupu do druhého dějství dohrávala Sparta takřka celou přesilovku po Graňákově prohřešku těsně před přestávkou, ale nevedla si o mnoho lépe. A Michálkovu ránu od modré čáry schoval bez potíží do lapačky pozorný Jaroslav Pavelka.

Před polovinou základní hrací doby neuspěl ze sóla Klimek, pak však přece jen pomohl Pražanům do vedení. Přesně po 30 odehraných minutách se prosadil Forman. Nejprve připravil skvělou přihrávkou šanci pro Klimka, puk ale zůstal za zády královéhradeckého gólmana a právě Forman byl tím, kdo jej dotlačil do branky.

Vzápětí se proti pravidlům provinil Švrček, ostřelování sparťanské branky ale Mountfieldu vyrovnání nepřineslo. Na začátku 40. minuty neustál Červený dvouminutový trest za podražení a musel rovnou do kabin, když obdržel navrch i osobní trest do konce utkání za nesportovní chování.

Východočeši ztěžka hledali cestu za vyrovnáním, ve 45. minutě se ocitl zčistajasna ve slibné šanci Koukal, bekhendem zblízka však Aittokallia nepřekonal. Na druhé straně zahrozil po Vránově akci Mikuš, Jaroslav Pavelka ale vytěsnil kotouč betonem.

V 53. minutě Gregorc dlouho vybíral, koho osloví se svou rozehrávkou. Záhy měl jasno, když domácí trestuhodně zapomněli na rozjetého Koukala a ten rychlým zakončením mezi betony vyrovnal. Přesilovky na obou stranách v závěru základní doby přišly vniveč. Prodloužení ukončil po 27 vteřinách Ďaloga, jenž tváří v tvář překonal Jaroslava Pavelku.

Brno vyhrálo potřetí za sebou

Hokejisté Komety Brno zvítězili v dohrávce 30. kola extraligy ve Zlíně 4:2 a díky deváté výhře za sebou se posunula na třetí místo před Vítkovice. Gólem a dvěma asistencemi k tomu přispěl Martin Erat, který dal v 52. minutě vítěznou branku. Dvakrát se za Kometu trefil Jan Hruška.

Zlín se snažil po Plzni a Vítkovicích na domácím ledě skolit další tým z čela tabulky a začal skvěle. Hned v úvodu putoval na trestnou lavici Malec a domácí toho využili. Šťastného pokus se ještě neujal, Honejskova střela na bližší tyč už ale za Langhamerova záda propadla.

V deváté minutě byl Malec vyloučen znovu, hráči Brna však oslabení ustáli a vrhli se za vyrovnáním. Zaťovič s Vincourem to nedokázali, na Kašíka si nepřišli ani mladíci Nečas a Plášek. Ujal se až pokus Jana Hrušky, který do sítě poslal znamenitou nahrávku Krejčíka.

Bojovný a vyrovnaný hokej se hrál i ve druhé třetině. Zdálo se, že Okálův faul v útočném pásmu dostane na kontě Kometu, opak byl ale pravdou. Hosté zaváhali v obraně, Langhamer Ferencovu ránu vyrazil pouze před sebe a Bukarts skóroval. Stálo při něm štěstí. Puk se odrazil od lapačky brněnského gólmana na tyčku a až napodruhé jej zlínský kanonýr poslal za brankovou čáru.

Za 78 sekund bylo vyrovnáno, když po Krejčíkově střele díky úspěšné teči podruhé v utkání skóroval Hruška. Vedení si ještě do druhé pauzy mohl vzít Zlín zpět, při Eratově vyloučení Langhamerovi opět vypadl kotouč, Ferencovu dorážku do poloprázdné branky ale zastavil sudí svým písknutím. Následně se strhla šarvátka.

V úvodu třetího dějství zahrozil v oslabení Zaťovič, na jeho kličku ale Kašík dosáhl. Hned z protiútoku ujížděl Kubiš, kterého sekl Dočekal. Berani se ani v dlouhé přesilovce včetně 10 sekund v pěti proti třem neprosadili.

Zápas nabíral na intenzitě, trestné lavice se plnily na obou stranách, většinou se však tresty po potyčkách vykrátily. V 52. minutě však Brno hrálo přesilovku a díky chytrosti zkušeného Erata ji využilo. Kapitán českého týmu pro olympijské hry z úhlu poslal puk od Kašíkových zad do branky. Výsledek pojistil trefou do prázdné zlínské branky Radim Zohorna.