Sparta končí v domácím poháru. V penaltách překopli branku Nestor a Karavajev

19:39
PRAHA - Fotbalisté Sparty překvapivě prohráli v osmifinále domácího poháru MOL Cupu s Ostravou 2:4 po penaltovém rozstřelu a vypadnutím podtrhli nepovedený podzim. Letenští dokázali dvakrát vyrovnat a zápas tak skončil po prodloužení nerozhodně 2:2, ale při pokutových kopech měli pevnější nervy hráči ligového nováčka, kteří ani jednou nezaváhali.

Osmifinále MOL Cupu, českého fotbalového poháru: AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava, domácí Tal Ben Chaim. foto: ČTK

Trenér Sparty Stramaccioni udělal oproti víkendovému vítěznému utkání v Jablonci několik změn. V základní sestavě nově nastoupili Karavajev, Mavuba, Mareček a Ben Chaim, naopak Rosický stejně jako zraněný Václav Kadlec nebyl ani na lavičce. Jen na střídačce zůstal ostravský lídr Baroš.

Osmifinále MOL Cupu, českého fotbalového poháru AC Sparta Praha - FC Baník...
Osmifinále MOL Cupu, českého fotbalového poháru: AC Sparta Praha - FC Baník...

Sparťané, kteří jsou v lize až pátí, vstoupili do utkání poněkud laxně. V páté minutě novic v ostravském dresu Morgan posunul na Poznara a domácí zachránil brankář Dúbravka. Baník dělal bojovnou hrou favoritovi problémy a v 37. minutě se dostal do vedení. Pazdera si po autu narazil se spoluhráčem, poslal centr do vápna a nepokrytý Hrubý hlavou otevřel skóre.

Osmifinále MOL Cupu, českého fotbalového poháru

Sparta Praha - Baník Ostrava 2:2 (1:1, 0:1), na pen. 2:4

Branky: 77. Janko, 107. Šural - 37. Hrubý, 93. Azackij. Penalty proměnili: Šural, Janko - Pazdera, Hrubý, J. Šašinka, O. Šašinka. Neproměnili: Néstor, Karavajev. Rozhodčí: Pechanec - Myška, Flimmel. ŽK: Mavuba, Mareček, Janko, Sáček - Morgan, Šindelář, Stáňa, Šustr, Pokorný, Azackij, O. Šašinka, J. Šašinka. Diváci: 4213.

Sparta: Dúbravka - Karavajev, Štetina, Hovorka, M. Kadlec - Mareček, Mavuba (67. Janko) - Ben Chaim (45. Néstor), Lafata, Vatajelu (46. Sáček) - Šural. Trenér: Stramaccioni.

Ostrava: Šustr - Pazdera, Pokorný, Azackij, Morgan - Šindelář - Sus (71. Stáňa), De Azevedo (114. O. Šašinka), Hrubý, Granečný - Poznar (84. J. Šašinka). Trenér: Kučera.

Vysočina Jihlava - Slavia Praha 1:3 (1:0)

Branky: 21. Nový - 52. Frydrych, 57. Necid, 59. Flo. Rozhodčí: Houdek - Kubr, Vlasjuk. ŽK: Zaviška - Bílek. Diváci: 2348.

Jihlava: Rakovan - Tlustý (65. Urblík), Kryštůfek, Krejčí, Keresteš - Záviška, Vaculík, Nový, Novotný (76. Dvořák) - Rabušic (68. Klíma), Ikaunieks. Trenér: Kopecký.

Slavia: Kovář - Frydrych, Jugas, Bílek, Flo - Hromada, Rotaň - Stoch (46. Van Buren), Danny (77. Altintop), Zmrhal - Necid (90.+2 Škoda). Trenér: Šilhavý.

Sellier & Bellot Vlašim - Fastav Zlín 1:1 (0:1), na penalty 5:4

Branky: 62. Fotr - 33. Železník. Penaltu proměnili: Jeslínek, Tusjak, Fotr - Matejov, Mehanovič, Diop, Traoré, Džafič. Penaltu neproměnil: Hadaščok (Vlašim). Rozhodčí: Lerch - Černý, Koval. ŽK: Podio (Zlín). Diváci: 804.

Sestava Zlína: Dostál - Bartošák, Hnaníček, Janíček, Matejov - Džafič, Podio (60. Traoré), Hronek (46. Jiráček), Kopečný - Železník (80. Diop), Mehanovič. Trenér: Páník.

Jiskra Domažlice - FK Mladá Boleslav 2:4 (1:2)

Branky: 36. Došlý, 68. Braun - 12. a 45. Chramosta, 75. Matějovský, 76. Mareš. Rozhodčí: Ardeleanu - Kotalík, Pečenka. ŽK: Stronati, Magera (oba M. Boleslav). Diváci: 1265.

Sestava M. Boleslavi: Agajev - Takács, Magera, Stronati, Fleišman - Hubínek, Mareš - Přikryl (87. Fabián), Matějovský (83. Rada), Chramosta (69. Mingazov) - Mebrahtu. Trenér: Uhrin ml.

Hned po pauze mohl zvýšit ostravské vedení Poznar, jehož střelu s obtížemi vytáhl Dúbravka, a následně těsně přestřelil Hrubý. Až poté se Sparta probudila. Štetinovu tutovou šanci v 57. minutě však vychytal Šustr, který si vzápětí poradil i s Marečkovým volejem a Kadlecovou hlavičkou.

Na druhé straně střídající Stáňa v 74. minutě jen trefil střed branky a o tři minuty později už domácí svou převahu korunovali vyrovnáním. Na rohový kop si naskočil střídající Janko a hlavou zaznamenal svůj první soutěžní gól v dresu Sparty.

V 89. minutě mohl otočit stav Lafata, ale jeho hlavičku vyrazil Šustr a tak došlo na půlhodinové prodloužení. V jeho úvodu domácí promarnili další velkou možnost a v 93. minutě přišel trest, když po centru hlavou skóroval Azackij a dal první soutěžní gól za Baník. Ve 107. minutě bylo znovu srovnáno. Do míče se ve vápně položil Šural a nůžkami překonal Šustra.

V hektickém závěru Baník neproměnil tři nadějné brejkové šance a rozhodnout musely penalty. Ve třetí sérii přestřelil Néstor, poté ho napodobil spoluhráč Karavajev a Baník mohl slavit.

Oba týmy se znovu utkají v neděli na Letné v rámci ligy.

Slavia třemi góly za 7 minut otočila duel v Jihlavě

Fotbalisté Slavie Praha postoupili do čtvrtfinále MOL Cupu. V osmifinále české pohárové soutěže vyřadili Jihlavu po výhře 3:1, když skóre otočili třemi góly za sedm minut druhé půle. Jihlava vedla po gólu Martina Nového, ale Michal Frydrych s Tomášem Necidem a Perem Egilem Floem zařídili postup favorita.

Slavia udělala oproti poslednímu ligovému utkání hned osm změn v sestavě. A na souhře to bylo znát. Hosté se proti obraně Jihlavy těžko prosazovali a dlouho byla jedinou vážnější šancí Dannyho střela do středu branky.

Ve 21. minutě šla do vedení Jihlava. Nový dostal přihrávku na střed hřiště a střelou zpoza vápna překonal brankáře Kováře. Slavia se snažila o rychlé vyrovnání, ale chyběla jí přesnost. Když už se Necid dočkal gólu, neplatil kvůli ofsajdu.

Vyrovnání přišlo až v 52. minutě. Střídající Van Buren vysunul Frydrycha, který si všiml, že je gólman vyběhnutý, poslal míč na bránu a Rakovan už nestihl zacouvat do branky. Slavii to nastartovalo k rychlému obratu.

Van Buren, který hru Slavie hodně rozhýbal, už za pět minut našel ve vápně Necida a ten z otočky poslal hosty do vedení. A za další dvě minuty zužitkoval Zmrhalovu přihrávku norský bek Flo a dorazil Jihlavu. Ta po třech inkasovaných gólech za sedm minut neměla sílu na odpověď.