Sparta klopýtla v Liberci, na 1:1 vyrovnala až v závěru

19:53aktualizováno  20:10
LIBEREC - Fotbalisté pražské Sparty s vypětím všech sil uhájili neporazitelnost v sezoně, když v duelu 12. ligového kola v Liberci remizovali 1:1. Slovan byl blízko tomu, aby jako první tým Pražanům uštědřil první prohru, když vedl od 58. minuty brankou Jiřího Fleišmana. Spartě zachránil alespoň bod útočník David Lafata tři minuty před koncem. Sparta vede ligu o šest bodů před Teplicemi, Liberec je čtvrtý. Sparta teprve podruhé v sezoně ztratila body za remízu.

Tomáš Vaclík. foto: ČTK

Sparta v Liberci narazila na velký odpor týmu, který měl ve čtvrtek na dosah výhru v Evropské lize nad FC Sevilla. Přestože Pražané zažili nejlepší vstup do české ligy v historii, kompaktní obranu Liberce dobývali jen stěží. Naopak liberecký bek Fleišman svůj výkon zdobil od samého začátku, kdy na Vaclíkovu bránu poslal dvě povedené rány.

Spartě však patřila největší šance úvodního dějství. Záložník Krejčí, který se trefil ve dvou z posledních tří zápasů, proskočil mezi dvěma nedůraznými zadáky Slovanu a z úhlu trefil tyč.

Liberec v ofenzivě naopak dlouho tápal. Až těsně před přestávkou se mu povedla standardní situace, při které se po gólové dorážce marně natahovali Šural, který hrál 100. ligový zápas, s Rabušicem.

Druhý poločas nabídl mnohem více vzruchu a přiblížil se dalšímu šlágru kola, nedělnímu souboji Teplic s Plzní. Sparta během deseti minut promarnila dvě jedinečné šance na vedoucí branku: Hušbauer nejprve nevyužil zaváhání kapitána Kováče a po jeho podklouznutí trefil jen nohy padajícího gólmana Kováře. Ten vzápětí zazářil i proti Krejčímu, který znovu snadno přešel přes exsparťana Kováče.

Liberec sázel zase na dalekonosné pokusy. S Huškovou střelou si ještě Vaclík poradil, v 58. minutě se však už jen ohlédl za ránou Fleišmana, který se gólově prosadil netradičně pravou nohou. Sparťanský gólman v nejvyšší soutěži inkasoval po 277 minutách. A hostům mohlo být ještě hůř, kdyby Šural zblízka překonal Vaclíka podruhé.

Jako se Sevillou...

Sparta se dlouho nemohla probít k zajímavé kombinační akci a po vzoru Liberce zkoušela střílet ze střední vzdálenosti. Bývalý hráč Slovanu Dočkal mířil jen do středu brány na připraveného Kováře, trestný kop z nadějné vzdálenosti nevyužil kapitán Lafata.

Letenský kanonýr nakonec přesto udeřil. Tři minuty před koncem se Lafata protáhl středem hřiště a skvostnou ránu namířil přímo do šibenice. Liberečtí smutnili, stejně jako ve čtvrtek proti Seville ztratili výhru těsně před závěrečným hvizdem.

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 58. Fleišman - 87. Lafata. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Blažej. ŽK: Šural, Kušnír, Hušek - Vácha. Diváci: 9000.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek - Šural (74. Kolár), Pavelka, Rybalka, Delarge (78. Kalitvincev) - Rabušic (90. Pimpara). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Švejdík, Costa - Vácha - Dočkal, Matějovský (78. Konaté), Hušbauer (65. Bednář), Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.