Sparta je v semifinále poháru, Duklu v odvětě srazil Lafata

18:57
PRAHA - Úvodní zápas jim výsledkově nevyšel, odvetu už zvládli lépe. Ale postup do semifinále poháru - to pro fotbalisty Sparty nebyla snadná cesta. Dukla je i na Letné dokázala potrápit, největší šance však zahodila a prohrála 0:2.

Útočník Sparty David Lafata se raduje z gólu. foto: ČTK

Sestava Dukly se v porovnání s prohraným ligovým zápasem v Brně hodně změnila: trenér Kozel nasadil šest nových hráčů. Jen na lavičce nechal kapitána Gedeona, pásku měl místo něj na rukávu brankář Rada. Kouč Sparty Lavička dal zase volno třem oporám: Vaclíkovi, Holkovi a Váchovi.

Ohlasy trenérů

Vítězslav Lavička (Sparta): "Zápas se rozjížděl pozvolna. V první půli jsme tahali za delší konec my, ve druhé Dukla. Hrála od začátku dobře a po přestávce se ještě zlepšila, zatímco nám chyběla větší ochota běhat a pracovat. Takže si musíme přiznat, že jsme postoupili dílem díky štěstí a dílem díky skvělým zákrokům Marka Čecha. Každopádně jsme rádi, že jsme stále ve hře o double, protože nás velmi láká. O soupeři pro semifinále nespekulujeme, protože proti komu nastoupíme, neovlivníme."

Luboš Kozel (Dukla): "Musím říct, že i když jsme zase prohráli a vypadli, tak se mužstvo nemá za co stydět. Za tu dobu, co jsem v Dukle, jsme se Spartou neodehráli tak dobrý zápas. Bohužel se hrozně nadřeme na gól a místo abychom proměnili jednu z vlastních šancí, tak inkasujeme prakticky z první soupeřovy střely. Přitom máme zkušené hráče, kteří když jsou v pohodě, tak dokážou být stejní zabijáci jako Lafata, který dneska rozhodl. Je to přesně typ hráče, který i když se mužstvu nedaří, tak ho dokáže podržet."

Zato kapitán Lafata v sestavě nechyběl - a právě díky němu Sparta slaví postup. Náskok Dukly vymazal ještě během prvního poločasu, na dva góly mu stačily dvě šance. Nejdřív po rohu hlavičkoval k tyči a Rada, i když si na míč sáhl, už gólu nezabránil. Pak čtyři minuty před poločasem vedení pojistil druhou trefou, když z první napálil k tyči zpětnou přihrávku Krejčího.

Lafata, který v nedělním ligovém utkání se Znojmem překonal střelecký rekord Horsta Siegla, je v posledních týdnech ve velké pohodě, na jaře se trefil už sedmkrát. Dukle právě takový střelec na Letné chyběl.

Už v prvním poločase totiž hosté dokázali zazlobit, jenže žádnou šanci neproměnili. Nejdřív si Pospěch obhodil Brabce, ale jeho sólo ukončil zákrok brankáře Čecha. Další slušnou možnost zahodil Berger, když po centru Mareše hlavičkoval do boční sítě.

A nakonec stejný hráč pak pokazil i nadějný protiútok dvou proti jednomu, když si míč místo střely přehazoval z pravé nohy na levou - a v dobré pozici o něj přišel.

Ve druhé půli zase musel Brabec v poslední chvíli ukopávat míč před Pospěchem, který by už po centru Mareše střílel do prázdné branky. A o chvíli později se držel za hlavu znovu smolař Berger - po centru Matěje Hanouska míč ve vápně špatně trefil. Největší možnost ale zahodil druhý z Hanousků, záložník Marek. Už byl sám před brankářem Čechem, ale míč napálil jen do něj.

Dukle by přitom i po dvou sparťanských trefách pořád stačil jediný gól na to, aby zápas dotáhla k penaltám. To se jí však nepovedlo. Sparťané sice ve druhém poločase neměli jedinou šanci, ale možnosti hostů přežili a zahrají si semifinále.

Sparta Praha - Dukla Praha 2:0 (2:0)

Branky: 34. a 41. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Urban, Štěrba. ŽK: Matějovský, Konaté - Pospěch. Diváci: 2797. První zápas: 1:2, postoupila Sparta.

Sparta: Čech - Kadeřábek, Brabec, Švejdík, Costa - Dočkal, Mareček, Matějovský (65. Vacek), Hušbauer (73. Konaté), Krejčí (89. Juliš) - Lafata. Trenér: Lavička.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Matěj Hanousek - Koval, Hlinka (72. Černý), Marek Hanousek (83. Ouedraogo) - Mareš (87. Marek), Pospěch, Berger. Trenér: Kozel.