Sparta hladce přehrála Zlín, trefil se Karabec i Kozák. Pardubice po přestřelce pokračují na vítězné vlně

Utkání 20. kola první fotbalové ligy: Fastav Zlín - Sparta Praha, 20. února 2021 ve Zlíně. Hráči Sparty se radují z gólu. foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Sparty zvítězili ve 20. kole první ligy ve Zlíně 3:0 a vyhráli i třetí utkání po příchodu trenéra Pavla Vrby. V úvodním dějství se trefili Adam Karabec a z penalty Dávid Hancko, po změně stran přidal třetí gól Libor Kozák. V neúplné tabulce stáhli Letenští na druhém místě náskok vedoucí Slavie na sedm bodů, obhájce titulu však má k dobru nedělní duel v Teplicích.
  16:12aktualizováno  19:57

Ligového nováčka poslal v azylu v pražském Ďolíčku do vedení v 41. minutě kapitán Jan Jeřábek, v 74. minutě zvýšil na 2:0 Filip Čihák. Oba si připsali premiérovou trefu v nejvyšší soutěži. Vzápětí snížil Daniel Tetour, ale v 87. minutě vrátil Pardubicím dvougólový náskok střídající David Huf. V první minutě nastavení uzavřel skóre Patrizio Stronati.

Ostravě kvůli zranění vypadl s osmi góly nejlepší ligový střelec týmu De Azevedo. Pardubice si na rozdíl od Baníku vypracovaly v prvním poločase několik šancí, zpočátku se ale nemohly prosadit.

Cadu pálil zpoza šestnáctky ve třetí minutě nad. Ze stejné pozice pak Černý protáhl gólmana Laštůvku, který jeho ránu vyrazil nad břevno. V 16. minutě domácí útočník přistrčil míč ve vápně Hlavatému, jenže hostující brankář jeho pokus zlikvidoval. Poté neuspěl ani Cadu, jehož přízemní střelu Laštůvka vytěsnil na roh.

V 41. minutě se Východočeši dočkali. Jeřábek si na bližší tyč naběhl na Surzynův rohový kop a hlavou přeloboval gólmana Baníku. Sedmatřicetiletý defenzivní záložník na první ligovou branku čekal 14 zápasů.

Po změně stran hlavičkoval domácí Kostka v 57. minutě nad a v 73. minutě Laštůvka vyrazil Hufův přímý kop. Díky aktivitě střídajícího domácího útočníka zahrávaly Pardubice roh, z něhož Čihák zvýšil na 2:0. Jednadvacetiletý stoper potřeboval na první gól v lize 10 utkání.

Utkání 20. kola první fotbalové ligy: Fastav Zlín - Sparta Praha, 20. února...
Utkání 20. kola první fotbalové ligy: FK Pardubice - Baník Ostrava, 20. února...

O minutu později hosté snížili. Střídající nigerijský záložník Sor, který si ve 20 letech odbyl debut v nejvyšší soutěži, přihrál na penaltový puntík přesně zakončujícímu Tetourovi.

Pojistku Pardubic mohl přidat v 85. minutě Surzyn, ostravského gólmana však neprostřelil. O dvě minuty později ale Huf po Kostkově nahrávce zakončil samostatný únik třetí brankou domácích.

V první minutě nastavení Stronati přesnou hlavičkou ještě vykřesal pro Ostravu naději, na vyrovnání však už hosté nedosáhli. Stoper Baníku skóroval poprvé v ligovém ročníku.

Pardubice oplatily Slezanům podzimní prohru 0:3 a potvrdily, že se jim v Ďolíčku v aktuální ligové sezoně daří. Bodovaly tam v devíti z 10 zápasů a získaly tam 21 z celkových 31 bodů.

Sparta pod Vrbou zvítězila i potřetí

Zlín čeká na vítězství už 10 kol a dál zůstává na 13. příčce s náskokem šesti bodů na šestnáctou Mladou Boleslav. S ní se ve středu utká v dohrávce 18. kola.

„Výsledek i výkon mě potěšil, je to pro nás důležité vítězství. Máme za sebou tři vítězné zápasy, jsme v pohodě, ale dlouhodobě to znamená vůbec nic,“ uvedl při on-line tiskové konferenci Vrba.

Sparta nastoupila nejen bez dříve avizovaných marodů a potrestaných Dočkala s Trávníkem, ale i bez Karlssona, který dal v posledních dvou zápasech pět gólů. Švédský záložník měl podle klubového twitteru pozitivní test na covid-19. Hostům chyběl i zraněný nejlepší střelec Juliš.

Pod první velkou šanci Sparty se podepsali obránci. Hancko vysunul v páté minutě do brejku Wiesnera, ale jeho únik výtečně zlikvidoval brankář Dostál. Hosté vstoupili do zápasu aktivněji, lépe kombinovali a hrozili především z rychlých protiútoků.

Jeden z nich skončil i vedoucím gólem. Krejčí starší dostal ve 20. minutě pas za obranu, od brankové čáry vrátil míč na hranici šestnáctky a Karabec měl dostatek času k přesnému zakončení. Sedmnáctiletý talent zaznamenal svůj první gól v ligové sezoně a celkově druhý v kariéře.

Domácí proti lepšímu soupeři jen těžko hledali recept. Ještě za bezbrankového stavu to zkoušel střelou do středu brány Janošek, ve 26. minutě ho napodobil Poznar, ale gólman Nita neměl se zákrokem problémy.

Až koncem poločasu Zlín hru opticky vyrovnal, ale zase zapomněl na bránění. Plavšič unikl Matejovovi, který ho v šestnáctce fauloval, a Hancko v 36. minutě nařízenou penaltu bezpečně proměnil. Dal svůj první gól v ligové sezoně. V nastaveném čase měl na kopačce další branku Karabec, ale Dostála nepřehodil.

Sparta i po přestávce pokračovala v sebevědomém výkonu a ke třetímu gólu přišla velmi lacino. Dostál v 50. minutě nezpracoval malou domů, míč mu uskočil a dřív u něj byl Kozák, který jej dopravil do sítě.

O výsledku bylo prakticky rozhodnuto, ale Zlín se snažil aspoň o korekci stavu. Dvakrát zahrozil z přímého kopu Janošek, jednou míč vytahoval od tyče hlavou Kozák. Zblízka minul ve vyložené pozici Jawo. Zlín se ale neprosadil a protáhl sérii bez vstřelené branky, která nyní čítá 286 minut.

Ostatní výsledky 20.kola:

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 1:4 (0:2)

Branky: 72. Voltr z pen. - 11. Hofmann, 23. Kliment z pen., 70. Petržela, 90. Jurečka. Rozhodčí: Berka - Kubr, Novák - Ginzel (video). ŽK: Vilotič, Kvída (oba Příbram). ČK: 15. Navrátil (Slovácko). Bez diváků.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Chytil. Rozhodčí: Proske - Paták, Leška - Lerch (video). ŽK: Mihalík - Dreksa, Pachlopník. Bez diváků.