Sparta dobyla mistrovský Třinec. Zvítězila 5:1

18:34aktualizováno  19:47
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Souboj se Spartou hokejovým mistrům z Třince pořádně zhořkl a v 23. kole extraligy dnes na domácím ledě schytali debakl 1:5. Pražané zápas rozhodli třemi góly ve druhé třetině a dostali se do čela extraligové tabulky o bod před Liberec, který hraje v pondělí na Slavii.

Hokejisté Sparty slaví branku v síti Třince foto: ČTK

Domácí se do Sparty opřeli s vervou, ale jediným vyústěním jejich počáteční aktivity byla tyčka, kterou v osmé minutě rozezvučel Peterek. Třinec měl v úvodu blíž ke gólu, přesto šla do vedení Sparta.

Třinec - Sparta 1:5

Branky a nahrávky: 15. Richter (Hrňa) - 9. I. Rachůnek (Broš), 22. Philipp (Foster, Y. Treille), 25. Ton (D. Kočí), 33. Jánský (Kučný, Žálčík), 48. Y. Treille (D. Kočí, Tenkrát). Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4367.

Třinec: Hamerlík (25. Vojtek) - Hrabal, Zíb, Richter, Lojek, Cartelli, P. Hořava, od 21. min. navíc Davison - D. Květoň, Bonk, Hampl (9. McGregor) - Orsava, Peterek, Hrňa - Kohn, Polanský, Chovan - Klimenta, Ostřížek, Rufer. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, D. Kočí, Philipp, Husák, Kasík, Kučný - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Forman, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

Po domácí chybě ujel v oslabení Broš s Ivanem Rachůnkem, který také se štěstím a nechtěným přispěním gólmana Hamerlíka dostal kotouč do třinecké branky. V první přesilovce Oceláři inkasovali, druhou už využili. Do puku se v 15. minutě položil sváteční střelec Richter a prvním gólem v sezoně srovnal.

Zápas se lámal v druhé třetině a mistr v ní začal ztrácet dech. Orsava se prodral až před Pöpperleho, ale neskóroval a z rychlého protiútoku naopak Philipp uplatnil důraz a dorážkou vrátil hostům vedení. Když o tři minuty později vyhnal Ton přesným příklepem ze středního pásma domácího gólmana Hamerlíka na střídačku, bylo prakticky rozhodnuto.

Hosté se naplno oddali taktice zabezpečené obrany s rychlými brejky a ta jim vycházela na výbornou. Při signalizovaném vyloučení se prosadila i čtvrtá sparťanská pětka, když nezištnou přihrávku Kučného zvedl za Vojtkova záda Jánský.

Třinec nenašel ve svém arzenálu žádnou zbraň, která by na soupeře platila. Hosté vládli a domácí jim to v závěru ještě usnadnili mizernou disciplínou. Z dvouminutové přesily pět proti třem se sice urodila jen Kasíkova střela do tyčky, ale pátému gólu Oceláři neušli a pod Vojtkem protlačil puk do branky Yorick Treille.

DALŠÍ VÝSLEDKY NEDĚLNÍCH ZÁPASŮ

Zlín - Karlovy Vary 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky
: 20. Holík (Linhart, Köhler). Rozhodčí: Homola, Polák - Bryška, Novák. Vyloučení: 7:7, navíc Leška 5 min. a do konce utkání, Linhart (oba Zlín) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3980.

České Budějovice - Kometa Brno 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky
: 16. Mertl (Kuchejda), 30. Kuchejda (R. Pšurný, Mertl) - 21. Petrovický (Hubáček). Rozhodčí: Husička, Minář - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4283.

Rytíři Kladno - Pardubice 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
: 31. Valský, 43. Bílek (Hluchý, Knotek), 46. Patera (Kuchler), 59. Hluchý (Bílek) - 35. Kolář II (Kolář I, Koukal), 36. Kousal (Bartek, V. Kočí). Rozhodčí: Jeřábek, Smitka - Blümel, Pouzar. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 2755.

Litvínov - HC Plzeň 1929 8:2 (1:0, 4:1, 3:1)
: 20. Jenáček (Hujsa, Frolík), 23. Hujsa (Frolík, Jenáček), 36. Kubinčák (Kubát, Lukeš), 37. Kubát (Lukeš), 39. V. Hübl (Lukeš), 46. Kubinčák (V. Hübl), 46. Hujsa (Jenáček, Frolík), 54. V. Hübl (Lukeš, Kubát) - 37. Duda (Jan Kovář), 43. M. Heřman (Sedláček). Rozhodčí: Blecha, Souček - Bádal, Kis. Vyloučení: 6:6, navíc Kinrade (Plzeň) 5 min a do konce utkání. Využití: 3:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 4265.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Steel 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
: 11. Mikulík (Rýgl, Balaštík), 12. Jiránek (Stieler), 19. Goertzen (Vrbata), 60. Rýgl (Vrbata) - 19. Szturc (Trnka, Strapáč). Rozhodčí: Kalivoda, Hrubý - Bejček, Charvát. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0.

Diváci: 2890.