Sparta díky Lafatovi porazila Liberec, Brno je díky výhře nad Zlínem blízko záchraně

19:15aktualizováno  21:00
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili v utkání 27. ligového kola Liberec 1:0. O výhře domácích rozhodl v 54. minutě kapitán David Lafata. Letenský celek si díky němu tři kola před koncem soutěže upevnil třetí místo v tabulce a dělí ho bod od zajištění účasti v kvalifikaci Evropské ligy.

Výhru Sparty zařídil parádním gólem David Lafata (vlevo). foto: MAFRA

Jablonec sebral po Slavii body i Plzni. Sešívaní jsou po výhře v Ďolíčku titulu blíž

Sparta se musela obejít bez vykartovaného Šurala, který v posledních dvou zápasech nastřílel tři góly.

Chyběli také zranění Rosický, Costa, Néstor, Mazuch, Hovorka, Martin Frýdek, Koubek, Mareček, Václav Kadlec, Pulkrab a Juliš. V libereckém útoku dostal před exreprezentantem Barošem přednost osmnáctiletý Graiciar.

Sparta vs. Brno, 23. kolo první fotbalové ligy: slavící David Lafata a...
Sparta vs. Brno, 23. kolo první fotbalové ligy: David Lafata slaví.

Liberec byl v prvním poločase aktivnější, ale vytěžil z toho pouze jednu šanci. Kerbr však po Ekpaiově centru netrefil z malého vápna branku.

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:0 (0:0)
Branka: 54. Lafata. Rozhodčí: Machálek - Hrabovský, Kotalík. ŽK: Souček, Kerbr, Potočný (všichni Liberec). Diváci: 9664.

Zbrojovka Brno - Fastav Zlín 2:0 (1:0)
Branky:
45.+1 Řezníček, 67. Pavlík. Rozhodčí: Hrubeš - Kříž, Flimmel. ŽK: Polák - Gajič. Diváci: 4418.

FC Hradec Králové - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branky:
54. Vošahlík, 87. Vaněček. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Batík. ŽK: Krátký - Šušnjar, Jeřábek. Diváci: 1960.

FK Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 3:1 (1:1)
Branky:
25. Železník, 58. Mareš, 86. Přikryl - 19. Ikaunieks. Rozhodčí: Franěk - Pelikán, Peřina. ŽK: Mareš - Dvořák, Krejčí, Zoubele. Diváci: 2471.

Sparta se dlouho zmohla jen na střely z dálky, přesto mohla jít do vedení. Těsně před přestávkou Vatajelu našel unikajícího Konatého, který však trefil tyč.

Do druhé půle vstoupila lépe Sparta a v 54. minutě se ujala vedení. Postaral se o to kapitán Lafata, jehož střelu před brankářem Dúbravkou tečoval hostující obránce Karafiát.

Letenský útočník si připsal čtrnáctý gól v ligové sezoně a na druhém místě tabulky střelců ztrácí na vedoucího Milana Škodu ze Slavie jediný zásah. Vyrovnat se mu mohl vzápětí, ale na Karavajevův centr nedosáhl.

Sparta si díky třetí výhře za sebou upevnila třetí místo. Od pátých Teplic, které jsou už mimo pohárové příčky, má letenský celek odstup osmi bodů, takže k zajištění účasti v kvalifikaci Evropské ligy mu ve zbývajících třech kolech stačí získat jediný bod. Teoreticky může být Sparta stále i druhá.

Boleslav si udržela čtvrtou příčku

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli doma 3:1 nad Jihlavou a udrželi v tabulce na čtvrtém místě čtyřbodový náskok na páté Teplice.

Vysočina přitom vedla po gólu Lotyše Davise Ikauniekse, ale Lukáš Železník brzy srovnal a ve druhé půli hezkou střelou z dálky rozhodl Petr Mareš.

Pojistku přidal v závěru Tomáš Přikryl. Jihlava venku nevyhrála už sedmnáctý ligový zápas za sebou a zůstává v přímém ohrožení jen dva body nad pásmem sestupu.

Zbrojovka má na záchranu osm bodů

Fotbalisté Brna porazili Zlín 2:0 a výrazně se přiblížili k záchraně. Na předposlední Hradec Králové mají tři kola před koncem soutěže osmibodový náskok.

Oba góly vstřelila Zbrojovka hlavou, v závěru prvního poločasu otevřel skóre Jakub Řezníček a druhou branku přidal v 67. minutě Petr Pavlík. Brno doma v lize bodovalo se Zlínem posedmé za sebou.

Hradec doma podlehl Teplicím

Fotbalisté Hradce Králové podlehli Teplicím 0:2 a po páté porážce po sobě zůstali na sestupové předposlední příčce tabulky.

Naopak hosté posedmé za sebou bodovali a dál bojují o čtvrté místo, znamenající předkolo Evropské ligy. O výhře Teplic rozhodli v druhém poločase Jan Vošahlík a David Vaněček.