Hokejová Sparta chytá formu. Zvítězila potřetí v řadě

21:10
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili v dohrávce 16. kola extraligy Chomutov 4:2. Pražané si tak doma připsali plný bodový zisk potřetí za sebou, ale protože dnes zvítězil i Liberec, z poslední příčky nadále ztrácejí čtyři body. Piráti sice skórovali jako první, ale domácí i díky dvěma trefám Petra Tenkráta vývoj otočili.

Útočník Sparty Petr Tenkrát se raduje z gólu foto: ČTK

Sparta nastoupila bez čtvrtého nejlepšího střelce klubové historie Tona, který se trenérům nevešel do sestavy, a nezačala nejšťastněji. "Petru Tonovi se nedaří, proto jsme se rozhodli, že dnes nebude hrát," řekl trenér Sparty Jan Votruba .Jiný zkušený forvard spjatý se Spartou Hlinka byl v páté minutě prvním hříšníkem zápasu a hosté výhodu přesilové hry Hřebejkem využili.

Sparta - Chomutov 4:2

Branky a nahrávky: 9. Pacovský (Sičák, I. Rachůnek), 25. Tenkrát (Broš, Krstev), 47. Tenkrát (Hovorka, Broš), 51. Foster (T. Rachůnek, Jánský) - 6. Hřebejk (D. Hruška, Kraft), 50. Lušňák (D. Hruška, Duda). Rozhodčí: Souček, Lacina - Horinek, Svoboda. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 4731.

Sparta Praha: Schwarz - Mojžíš, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, Vallin, D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - Pacovský, J. Hlinka, I. Rachůnek - Jánský, Foster, T. Rachůnek - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Chomutov: Řehoř - Palin, Pulpán, Jurčina, Bartejs, Rutta, Mrázek, Rýgl - Michael Frolík, Duda, M. Procházka - D. Hruška, Kraft, Hřebejk - Lušňák, Zálešák, Gajovský - Jíra, Sikora, Hromas. Trenéři: J. Doležal st. a Antonik.

Domácím ale netrvalo dlouho, aby se oklepali. Po Sičákově pokusu pokořil gólmana Řehoře v deváté minutě úspěšnou dorážkou Pacovský a vyrovnal. Právě střelec domácích mohl ještě do přestávky přidat druhou trefu, když se v přesilovce ocitl již za Řehořovými zády, kotouč do prázdné branky však z úhlu dopravit nedokázal.

Ve 25. minutě šli sparťané do vedení, když Broš nabil ideálně Tenkrátovi, jenž z kruhu pro vhazování zacílil přesně. Chvilku poté trefil Vallin tyč, Foster do téměř prázdné branky minul. Krátce před polovinou zápasu musel potěšit všechny fanoušky baseballu Hruška, když skvěle ze vzduchu zasáhl letící kotouč, jenž dopadl na led za Schwarzovými zády, ale podle videorozhodčího nepřešel brankovou čáru.

Kanonýr Tenkrát udeřil jako první i ve třetí třetině, když se vřítil před brankoviště Pirátů a zblízka překonal Řehoře. Severočeši se však nevzdali a Lušňák měl v 50. minutě po skvělé Hruškově přihrávce snadnou úlohu, aby snížil. Už za 49 vteřin ale přišla blesková odpověď Sparty, když přesně zacílil Foster.

Pražané poté přestáli velký závar před svou brankou, a když její strážce Schwarz dvě minuty před koncem vychytal Dudu, bylo jasné, že hosté odjedou z metropole s prázdnou.

Simmonds zařídil dvěma góly výhru Liberce nad Brnem

Hokejisté předposledního Liberce zvítězili nad druhou Kometou Brno 3:2 a ukončili sérii čtyř porážek. Bílí Tygři sice po dvou inkasovaných gólech ve vlastní přesilovce v první třetině prohrávali 0:2, ale předvedli dokonalý obrat. Dvěma góly se o něj postaral kanadský útočník Wayne Simmonds.

"Wayne Simmonds prokázal svou extratřídu na brankovišti a dal velice důležité branky. Zápas se nám i s notnou dávkou štěstí povedlo ubojovat. Jsou to pro nás nesmírně důležité body." hodnotil trenér Liberce Filip Pešán.

V brance Komety dostal poprvé v sezoně místo jedničky Trvaje přednost náhradník Falter. Úvod utkání byl z obou stran spíše opatrný. První příležitost ke vstřelení branky dostali Bílí Tygři ve čtyřminutové přesilovce po faulu Hynka Zohorny. Domácí ale s početní výhodou naložili špatně a navíc sami inkasovali. Po křídle ujel Jakub Svoboda, s jehož střelou si Pavelec ještě poradil, ale proti dorážce Tomáše Divíška byl už bezmocný.

Liberec - Brno 3:2

Branky a nahrávky: 22. Simmonds (Havíř), 31. Bulíř (Víšek), 44. Simmonds (Šmíd, Stewart) - 9. Divíšek (J. Svoboda), 14. J. Svoboda. Rozhodčí: Turčan, Smitka - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 4:7, navíc Derner - Valábik oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 3969.

Liberec: Pavelec - Šmíd, D. Kajínek, Derner, Čakajík, Havíř, Výtisk, Štich, Cebák - Bulíř, Nedvěd, Dušek - Víšek, Galamboš, Kudrna - Stewart, Filippi, Simmonds - Kica, Roman Vlach, Bárta. Trenéři: M. Jelínek, Pešán a Kapoun.

Kometa Brno: Falter - Švrček, Bičánek, M. Hruška, Malec, Žižka, Valábik, Valach - J. Hruška, Divíšek, J. Svoboda - Erat, Petrovický, Holec - H. Zohorna, Koreis, Dlouhý - M. Hořava, Dočekal, Wasserbauer. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Dvoubrankové vedení Brnu zařídil ve 14. minutě nejproduktivnější hráč Komety Jakub Svoboda. Ten opět ve vlastním oslabení využil Nedvědovy chybné rozehrávky a svůj únik zakončil střelou mezi Pavelcovy betony. Snížit na rozdíl jednoho gólu mohl Víšek, který ale tečoval Čakajíkovu střelu pouze do tyče. Ihned z protiútoku mohl navýšit brněnské vedení Zohorna, ale orazítkoval také jen tyč Pavelcovy branky.

Vstup do druhé třetiny vyšel lépe Bílím Tygrům, ve 22. minutě se prosadil dorážkou Havířovy střely Simmonds. Domácí ožili a Falter v brněnské brance se měl co ohánět, při Cebákově střele mu pomohla horní tyč. Vyrovnání se Liberečtí dočkali v polovině utkání, kdy Bulíř střelou k tyči využil početní výhodu.

O minutu později se divákům naskytl nepříjemný pohled. Dlouhého fauloval loktem na hlavu Derner a brněnský útočník opustil led s otřesem mozku na nosítkách. Svého spoluhráče pomstil Valábik, který s Dernerem jasně vyhrál pěstní souboj. Liberecký obránce obdržel trest ve hře, brněnský obr trest do konce utkání.

Do třetího dějství vstoupili opět aktivněji domácí. Ve 44. minutě tečoval Simmonds v přesilové hře Šmídovu střelu od modré a poprvé v zápase poslal Bílé Tygry do vedení. Jeho gól musel potvrdit videorozhodčí, který zkoumal, zda nešlo o hru vysokou holí. Hned vzápětí měl čtvrtý gól na hokejce Víšek, kterého ke skórování vybídl Kudrna, nicméně Falter předvedl výborný zákrok.

Na druhé straně mohl vyrovnat Malec, ale také Pavelec se blýskl. Brno se nadále snažilo o vyrovnání, ale Liberec pozorně bránil. V závěrečných sekundách se k Libereckým přiklonilo i štěstí. Zápas mohl poslat do prodloužení Jakub Svoboda, před kterým zívala prázdná branka. Brněnský forvard trefil ale pouze tyč, a tak mohli Severočeši v sedmém utkání před domácím publikem v sezoně slavit teprve druhé vítězství.

"Měli jsme dobrý začátek, povedly se nám dva úniky v oslabení a zápas se pro nás vyvíjel slibně. Do druhé třetiny jsme ale vstoupili pasivně a domácí se dostali zpět do hry. Ve zbytku zápasu byl Liberec důraznější a šel za vítězstvím více než my. V závěru se od nás odklonilo i štěstí, když Jakub Svoboda trefil pouze tyč," pronesl po utkání kouč Brna Zdeněk Venera.

"My jsme to utkání nezačali dobře. Pět minut jsme byli pod tlakem, pak jsme se z toho vymanili, chvíli to kontrolovali a dali gól, ale pak jsme asi naprosto zbytečně inkasovali. Od druhé třetiny byla Sparta lepší a tlačila, až jsme měli problémy s vystřídáním hráčů a nemohli se dostat ke střídačce. Sparta pak dala ten vedoucí gól. Ve třetí třetině jsme to zredukovali a chtěli hrát více dopředu, což se nám dařilo, a měli jsme tam v určitých fázích šance, ale kdykoliv jsme tu šanci nedali, Sparta trestala. Po gólu na 4:2 už jsme to nezvládli," uznal kouč Chomutova Jiří Doležal.