Sparta dál válí. V lize vyhrála i po sedmé

19:38
OSTRAVA/PRAHA - Po jejich vzájemném boji zůstává vše při starém. Fotbalisté Sparty dál vítězí, Baník Ostrava zase pořád prohrává. Letenští totiž na Bazalech vyhráli 2:0 a v lize dosud neztratili jediný bod. V čele tabulky mají po sedmi utkáních sedmibodový náskok na druhý Liberec a ještě o bod větší předstih před úřadujícími mistry z Plzně.

Petr Grajciar se raduje z gólu se svým sparťanským spoluhráčem Martinem Juharem foto: ČTK

Tak suverénně si nepočínala ani loni Plzeň, když na podzim utekla zbytku ligy a vytvořila si základ pro pozdější oslavy titulu. "Bude to fráze, ale nás tyhle série až tak nezajímají. Vážím si výhry, protože vůbec nebyla lehká," krčil rameny sparťanský kouč Martin Hašek.

To Baník navázal na sérii mizerných výkonů i výsledků. Od začátku sezony uhrál pouze utrápenou remízu s ještě utrápenějšími Českými Budějovicemi a právě spolu s Jihočechy okupuje dno tabulky.

Zápasy Sparty s Ostravou bývají nejsledovanějšími v lize, ale tentokrát šlo o bitvu dvou soupeřů v úplně jiném rozpoložení. Tento fakt hosté podtrhli a zakroužkovali trefou už ve 3. minutě.

Baník Ostrava - Sparta 0:2 (0:1)

Branky: 3. Grajciar, 85. Kweuke. Rozhodčí: Jech - Kordula, Kocián. ŽK: Svěrkoš, Ferenčík - Mareš, Grajciar, Jarošík. ČK: 44. Svěrkoš. Diváci: 7099.

Sestavy
Ostrava: Pietrzkiewicz - Zawada, Marek, Vomáčka, Cverna - Lukeš (90. Greguš), Droppa (84. Badaljan) - Poliaček, Svěrkoš, Ferenčík (79. Šenkeřík) - Kraut. Trenér: Malura.

Sparta: Švenger - Kušnír, Zápotočný (52. Brabec), Jarošík, Pamič - Hušbauer - Mareš (61. Kadlec), Grajciar (90. Slepička), Matějovský, Juhar - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Po špatné rozehrávce hráčů Baníku nejdříve střílel neúspěšně Leonard Kweuke, ale na pohotovou dorážku Petra Grajciara už žádný z domácích hráčů nedosáhl. Míč skrz ostravské defenzivní řady proskákal až do brány.

"Měli jsme dobrý vstup do utkání. Vstřelili jsme gól, pak jsme měli územní převahu i některé další šance, ale na můj vkus byla kombinace příliš statická. Chybělo tomu více sprintových náběhů," našel rezervy Hašek.

Trenér Ostravy se zlobil na rozhodčího, že vyloučil Svěrkoše

Mírný tlak fotbalistů v rudých dresech pokračoval, když v tom ve 44. minutě přišla další rána pro domácí. Ostravský útočník a letní posila Václav Svěrkoš těžce nesl brzké vedení soupeře a jeho nervozita vyvrcholila vystřeleným loktem na Josefa Hušbauera.

Vyfasoval od rozhodčího druhou žlutou kartu a domácích zbylo na trávníku jen deset. "Od posouzení tady jsou delegáti a kompetentní lidé, ale kdyby se za každý takový zákrok měly rozdávat karty, dohrávalo by se asi ve čtyřech," zlobil se ostravský trenér Pavel Malura.

Jenže tým jako by se proto víc semknul a ve druhém poločase začal Baník hrozit. Vyrovnání měl na noze Milan Ferenčík a později také Martin Lukeš. Ani jedna z velkých šancí ale vyrovnání nepřinesla. "Soupeř se i v deseti dostal do několika brejkových situací a nebezpečných standardek, druhý gól jsme vstřelili pozdě," potvrdil Hašek.

Místo vyrovnání si totiž Kweuke v 86. minutě neběhl na výtečnou přihrávku "do uličky" Marka Matějovského, udělal kličku brankáři a pohodlně zvýšil na 2:0. Proto zůstává Baník dál v těžké a hluboké krizi a Sparta zatím bezkonkurenčním ligovým týmem. "Ale když tak budeme hrát dále, tak není možné, abychom už nezačali sbírat body," veřil Malura.

Ostravou pochodovalo tisíc příznivců Baníku

Ostravou pochodovalo před zápasem se Spartou asi tisíc příznivců Baníku a sedm desítek letenských fandů. Podle mluvčí ostravské policie Gabriely Holčákové se vše obešlo bez vážnějších incidentů.  "Kolegové řešili jen dva přestupky. Jednalo se o neuposlechnutí výzvy," vysvětlila. Dva mladíci ve věku 20 a 28 let skončili na záchytce, podle dechové zkoušky měli v krvi 1,6 a 2,4 promile alkoholu. V centru Ostravy se sešli příznivci Baníku, kteří pochodem chtěli protestovat proti stěhování celku na stadion v Ostravě-Vítkovicích. "Baníček patří do Slezska," hlásal jeden z transparentů. Situaci sledovalo několik desítek policistů, kteří nemuseli zasahovat. Dění monitoroval i policejní vrtulník.