Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Sparta ani chvíli nevedla, přesto vyhrála

20:31
PRAHA - Hokejisté pražské Sparty v úvodním utkání finálové série stále dotahovali náskok Pardubic a dovedli zápas až do prodloužení. V něm se dostali do početní výhody, kterou využil Ondřej Kratěna.

Brankář Pardubic Ján Lašák čelí sparťanskému nájezdu foto: ČTK

Do sestavy Moelleru se vrátil po zranění oka ze čtvrtého semifinálového duelu s Českými Budějovicemi útočník Koukal a nastoupil i obránce Čech, kterému chrání zlomený palec na levé ruce rovněž ze série s Mountfieldem speciální dlaha. Ve sparťanském dresu se poprvé od konce prosince objevil forvard Štrba, jenž byl mimo hru s natrženým stehenním svalem.

Po opatrném začátku vystřelil poprvé na branku až ve třetí minutě pardubický Andrašovský. Potom ale domácí získávali převahu, pokusy Čalouna, Pivka a Mrázka však byly nepřesné a Píšovu ránu kryl gólman Duba. V osmé minutě unikl Ton Havířovi, ale jeho přihrávku na Kratěnu zachytil Snopek. Když se hrálo po vyloučení pardubického Koukala a sparťana Dragouna ve čtyřech proti čtyřem, využil prostoru na ledě Sýkora a dostal Moeller do vedení. Nejlepší střelec i nejproduktivnější hráč play off unikl po levé straně Vykoukalovi a jeho bekhendové zakončení tečoval ještě před Dubou hokejkou padající bek Hanzlík.

Ve 12. minutě putoval na trestnou lavici za nedovolený zákrok v útočném pásmu Štrba a za půl minuty Pardubice výhodu zužitkovaly. Rolinek překvapil zpoza branky Dubu, dojíždějící Benýšek pokryl levou tyčku také pozdě. Sparťané se k vážnějšímu ohrožení Lašáka nedostali, naopak v 18. minutě po Ondřejově akci byl sám před sparťanským gólmanem Kolář, jenže neuspěl. Více než půl minuty před pauzou měli domácí štěstí, když nenápadný pokus Jaroslava Hlinky z mezikruží zastavila levá tyč.

Úřadující mistr nastoupil do druhého dějství aktivněji. Po 90 vteřinách tečoval Sivkovo nahození Dragoun. Vzápětí zahrozily i Pardubice, ale po vyloučeních Havíře a Píši hrála následně Sparta dvakrát v početní výhodě, čehož využila ke snížení. Při prvním oslabení sice mohli Východočeši po Sýkorově sólu zvýšit, ale v druhém už osamocený Hlaváč z pravé strany prostřelil pardubického gólmana mezi betony.

Pardubice však rychle odpověděly. Po minutě ještě trefil Čaloun tyč, ale vzápětí se po chybách sparťanů pardubičtí příznivci ve vyprodané ČEZ Aréně opět radovali. Hosté po Štrbově zaváhání nedostali puk z obranného pásma a Mrázek od modré čáry zaskočil Dubu nahozením přesně do levého horního růžku. Šanci na pojistku nevyužilo v 37. minutě po kombinaci duo Sýkora - Rolinek.

Sparta rychle smazala ztrátu. Nejdříve Ton ze vzduchu dorazil puk po Kratěnově průniku a za 36 vteřin po souboji bratranců Miroslava a Jaroslava Hlinkových při vhazování vyrovnal z levého kruhu Sivek. Po Černoškově faulu vstupovali domácí do závěrečné části v početní výhodě a po 84 sekundách hry ji využil Snopek, když proti němu a předtím i proti Čalounovi Duba třikrát zasáhl. Vzápětí osamocený Koukal trefil jen beton sparťanského gólmana a v 45. minutě vyrovnal z dorážky do odkryté branky Langhammer.

Stav nezměnily bomby Sýkory ani sparťanského kapitána Ptáčka, které těsně minuly cíl. Sparta se ubránila při Tabačkově trestu, když Sýkorovo nahození málem nešťastně tečoval do vlastní branky Hanzlík. Při Sivkově vyloučení za vražení do Lašáka v brankovišti se domácí do šance nedostali a následovalo prodloužení.

S koncem první minuty nastavení měl před sebou prázdnou branku po Pucherově přihrávce Havíř, ale minul. A tak rozhodlo vyloučení Miroslava Hlinky. V oslabení tří proti čtyřem sice nejdříve vypálil nebezpečně Čáslava, ale z brejku se trefil Kratěna.

Brankáře Dubu "přemluvil" k rozehrání vítězné akce Vykoukal
Na počátku rozhodující akce Spartystál gólman Duba. Ten však nerozehrál puk zcela sám od sebe. "Vlastně jsem to rozehrál na žádost Jirky Vykoukala, který ten puk furt chtěl. Já ho chtěl sice držet, ale pak jsem mu ho nechal a bylo to jedině dobře. Určitě má zkušenosti, takže věděl, že z toho asi bude gól, a moc mu děkuju," řekl s úsměvem Duba po zápase novinářům.

"Pořád řval: 'Hraj to, dělej, hraj to', a tak jsem prostě musel. Ale bál jsem se. Tam za ním byli dva hráči Pardubic a já se bál, aby z toho nebyla nějaká naše chyba a zbytečný gól," dodal pětadvacetiletý sparťanský brankář.

"Já jsem si všiml, že je to na ledě dobře rozložený. Asi dvakrát jsem na něj zavolal, ať mi to dá, tak mi to hodil, pak jsme to přenesli, přišly dvě žabičky a bylo na světě vítězství," okomentoval lakonicky rozhodující trefu obránce Vykoukal.

Jasno měl také o názoru pardubického trenéra Miloše Říhy, že hra měla být při zásahu Duby přerušena. "Na Dubíse jsem dvakrát zavolal, ať mi to dá, ale nezdálo se mi, že by to držel nějak dlouho. Dokonce se mi zdálo, že to chce hodit hned a rozehrát to. Pokud si Pardubice stěžují, tak my se tím stejně nijak nezaobíráme. Zápas skončil a my se soustředíme na zítřek," objasnil Vykoukal.

Moeller Pardubice - Sparta Praha 4:5 v prodl. (2:0, 1:3, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 10. P. Sýkora (Píša), 12. Rolinek (P. Sýkora), 29. F. Mrázek, 42. Snopek (Čaloun) - 28. Hlaváč (Netík), 38. P. Ton (Kratěna), 38. Sivek (J. Hlinka), 45. Langhammer (P. Ton), 66. Kratěna (J. Hlinka). Rozhodčí: Homola, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 9450 (vyprodáno). Stav série: 0:1.

Sestavy:
Pardubice
: Lašák - Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Linhart, M. Čech, M. Šeda - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Čaloun, Pucher, Pivko (21. Cetkovský) - Kolář, Koukal, Ondřej - F. Mrázek, Blažek, Andrašovský. Trenéři: M. Říha a Rohlík.