16. září 2007 18:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Španělský triumf! Titul z ME

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Španělští volejbalisté se radují z výhry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělští volejbalisté se radují z výhry. | foto: AFP

MOSKVA Španělští volejbalisté vybojovali v Moskvě poprvé titul mistrů Evropy. Překvapivé tažení turnajem bez jediného klopýtnutí završili finálovým vítězstvím nad domácími Rusy, které dnes porazili v pěti setech.

Španělé svým triumfem završili jeden z nejpřekvapivějších turnajů za poslední roky a po vítězství v Evropské lize získali klíčovou trofej sezony. Od začátku finálového duelu hráli ve větší pohodě, soupeře předčili lepší obranou a pod vedením italského trenéra Andrei Anastasiho nakonec převzali svou první medaili na ME, a hned té nejcennější hodnoty.

V úvodní sadě využili Jihoevropané toho, že ruští volejbalisté hráli v křeči a měli problémy ideálně si připravit útok, a snadno vyhráli 25:18. Pak domácí trenér Alekno vystřídal oba smečaře a Běrežko s Abramovem přinesli potřebné ofenzivní zlepšení. Španělé se navíc v koncovce nechali rozhodit několika spornými výroky sudích a podlehli 20:25.

Ve třetím dějství si pozdější šampioni vypracovali tři setboly, jenže o všechny je připravil jediný muž. Z lavičky přišel na servis Ostapenko, zcela rozložil španělskou přihrávku a přiblížil svůj tým vysněné trofeji. K ní měli při dvou mečbolech ve čtvrté sadě Rusové hodně blízko, osudným se jim ale stalo špatné zpracování snadného míče po Poltavského servisu a tie-break nezvládli.

Španělští reprezentanti si hned zkraje rozhodujícího dějství vypracovali tříbodový náskok a za stavu 14:12 měli svůj první mečbol. Nakonec proměnili až třetí po bloku na ruského univerzála Poltavského, který dnes zůstal za očekáváním a jeho chybějící body možná připravily domácí celek o zlaté medaile.

Třetí skončili stejně jako před dvěma lety Srbové, o další senzaci se postarali semifinálovou účasti Finové. V poli poražených skončili italští obhájci titulu i medailisté z loňského mistrovství světa Poláci či Bulhaři. Čeští volejbalisté na ME po 18 letech poprvé chyběli.

Konečné pořadí ME
1. Španělsko, 2. Rusko, 3. Srbsko, 4. Finsko, 5. Německo, 6. Itálie, 7.
Nizozemsko, 8. Bulharsko, 9. Francie, 10. Belgie, 11. Polsko, 12.
Slovensko, 13. Řecko, 14. Chorvatsko, 15. Turecko, 16. Slovinsko.

ČTK
  • 1Diskuse